Umiejętność zmierzenia się z prawdą o II wojnie światowej, to nie tylko nasz obowiązek wobec przeszłości, ale także nasze zobowiązanie wobec przyszłości - podkreśla premier Mateusz Morawiecki w "Le Soir” i dodaje, że lekcje z II wojny światowej pozostają ciągle aktualne.
Belgijski dziennik opublikował w środę artykuł premiera Morawieckiego, który przypominał m.in. podstawowe fakty związane z wybuchem II wojny światowej.
"Dystans czasowy sprawia, że europejskie społeczeństwa są coraz mniej świadome genezy wydarzeń, które zadecydowały o kształcie współczesnej Europy” – wskazuje Morawiecki.
"Przedwojenna Europa wpadła w pułapkę II wojny światowej"
Szef polskiego rządu twierdzi, że przedwojenna Europa wpadła w pułapkę II wojny światowej dlatego, że przez lata nie potrafiła zrozumieć i właściwie ocenić zagrożenia, jakie niosą ze sobą dwie ideologie totalitarne.
"Sowiecki komunizm i niemiecki nazizm były dla ówczesnych elit politycznych zjawiskami kompletnie nie do pojęcia. Zwłaszcza nazizm i masowa fascynacja Niemców Hitlerem nie mieściły się w granicach europejskiej wyobraźni” – twierdzi premier.
Morawiecki podkreśla, że współczesna Europa zbudowana jest na pamięci o zwycięstwie nad nazizmem i jednocześnie wstydliwym wyparciu prawdy o bierności w pierwszej fazie wojny.
Przypomina on postać Jana Karskiego, który jako jeden z pierwszych dostarczył raport o zbrodniach niemieckich – zagładzie Żydów – do Stanów Zjednoczonych. "I nawet wtedy, mimo że wojna trwała od wielu miesięcy, Zachód nie był gotowy na przyjęcie pełnej prawdy” – konstatuje premier.
"Wiele państw zapomniało lekcji, jaka płynie z XX wieku"
Morawiecki twierdzi, że zdolność do zmierzenia się z prawdą o II wojnie światowej jest naszą powinnością nie tylko wobec przeszłości, ale również naszym obowiązkiem wobec przyszłości. Zauważa on, że wiele państw zapomniało lekcji, jaka płynie z XX wieku.
"83 lata temu Polska jako pierwsza odmówiła uległości. Wybrała wierność wolności, wierność wartościom fundującym cywilizację zachodnią. I została zdradzona przez swoich sojuszników. Jeśli wracamy do tej historii, to nie po to, żeby ją tylko wspominać, ale po to, by nie popełniać tych samych błędów, co wtedy” – napisał szef polskiego rządu.
Artykuł został opublikowany wspólnie z polskim miesięcznikiem "Wszystko co Najważniejsze” w projekcie historycznym z Instytutem Pamięci Narodowej i Polską Fundacją Narodową.
MP
Czytaj dalej:
Inne tematy w dziale Polityka