Władimir Putin nie ustaje w próbach wyjaśnienia rosyjskiemu społeczeństwu, dlaczego Rosja zaatakowała Ukrainę. Podczas Wschodniego Forum Gospodarczego we Władywostoku opowiadał, że „Federacja Rosyjska, rozpoczynając wojnę na Ukrainie, odpowiedziała lustrzanym odbiciem na działania wroga”. Spore zdziwienie wzbudziło zachowanie rosyjskiego przywódcy.
Putin o rosyjskiej napaści na Ukrainę
Zdaniem Władimira Putina „specjalna operacja wojenna” ma na celu ochronę ludności Donbasu. W pokrętny sposób prezydent Rosji tłumaczył: „ Po wielokrotnych próbach pokojowego rozwiązania tej kwestii Rosja zdecydowała się odpowiedzieć w taki sam sposób, jak nasz potencjalny przeciwnik – środkami zbrojnymi”.
Wypowiedź Putina może sugerować uderzenie wyprzedzające.
Polecamy:
Silny koncern multienergetyczny impulsem do przyspieszenia transformacji energetycznej
W TVP polecą głowy? Pierwsze decyzje nowego prezesa Telewizji Polskiej
Prezydent Rosji we Władywostoku przekonywał, że wojna na Ukrainie „w końcu doprowadzi do wzmocnienia Rosji zarówno wewnętrznie, jak i na arenie międzynarodowej”. Swoje działanie przeciw Kijowowi określił mianem „celowego”.
Dziwne ruchy Putina
Putin we Władywostoku spotkał się również z młodzieżą. Na nagraniu widać, że prezydent Rosji ma problem z koordynacją ruchów. „Putin na nagraniu wielokrotnie porusza obiema nogami i trzyma się podłokietnika” - podaje brytyjski Daily Mail.
Władimir Putin na spotkaniu z rosyjską młodzieżą we Władywostoku. Źródło: YouTube/YardNews
Dokument w obronie „Russkiego Mira”
Prezydent Federacji Rosyjskiej zatwierdził w poniedziałek 5 września nową doktrynę rosyjskiej polityki zagranicznej. Dokument głosi, że Rosja powinna „chronić, zabezpieczać i rozwijać tradycje i ideały Rosyjskiego Świata [russkiego mira – red.] - podał Reuters.
Rosyjska propaganda od lat mówi o „tragicznym losie” 25 milionów etnicznych Rosjan, którzy znaleźli się poza granicami Rosji po rozpadzie Sowietów.
„Federacja Rosyjska zapewnia wsparcie swoim rodakom mieszkającym za granicą w realizacji ich praw, w celu zapewnienia ochrony ich interesów i zachowania ich rosyjskiej tożsamości kulturowej” — głosi dokument.
Z kim chce przyjaźnić się Rosja?
Rosja chce także zacieśniać współpracę z krajami słowiańskimi, Chinami i Indiami oraz dalej wzmacniać swoje więzi z Bliskim Wschodem, Ameryką Łacińską i Afryką. Także Abchazja i Osetia Południowa znalazła się w polu zainteresowania twórców dokumentów. Te regionami są częścią Gruzji, ale Kreml uznał ich niepodległość po wojnie w 2008 roku.
Rosja chce też pogłębionych więzi z dwoma separatystycznymi pseudo-republikami na wschodzie Ukrainy - Doniecką Republiką Ludową i Ługańską Republiką Ludową.
KW
Czytaj dalej:
Nie milkną echa po debiucie Szczuki w RMF FM. „Nie można wyciągać pochopnych wniosków”
Morawiecki w Karpaczu zapowiada wsparcie dla przedsiębiorców. Pomóc ma BGK
Budka twardo za reparacjami. Przyznał, że nie wie, o co chodziło Schetynie
Niemcy przekazują Ukrainie partie sprzętu. Ale tego naprawdę potrzebnego wciąż nie wysłali
Muzyk Pink Floyd szokuje słowami o wojnie Rosji przeciw Ukrainie. Ostra riposta Zełenskiej
Inne tematy w dziale Polityka