SBU od początku wojny przechwytuje rozmowy rosyjskich żołnierzy, a część z nich publikuje w sieci w celu pokazania opinii okupanta i jego zachowań. Tym razem "orkowie" żalą się, że Ukraińcy cały czas ich ostrzeliwują, przez co nie mają jak walczyć i budować fortyfikacji.
Czy możliwe jest zwycięstwo armii ukraińskiej w wojnie? Wywiad rządu w Kijowie jest przekonany, że uda się to zrobić, bo morale wroga są bardzo kiepskie, a Rosjanie marzą tylko o tym, by przetrwać na froncie. Na dowód Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zamieściła nagranie z rozmowy między dwoma żołnierzami z armii Władimira Putina.
Czytaj: Rząd odpuszcza bój o KPO? Ruszy nabór do projektów z planu
Żale dwóch okupantów
- Rosyjscy najeźdźcy są zszokowani atakiem Sił Zbrojnych. Armia Federacji Rosyjskiej, która obecnie zajmuje tymczasowo okupowane terytoria Ukrainy, nie marzy już o swoim zwycięstwie, a jedynie o tym, jak przetrwać i przetrwać - przekonuje SBU. - Świadczy o tym nowa rozmowa telefoniczna rosyjskich najeźdźców, która została przechwycona przez SBU - czytamy w komunikacie służby.
- Przypominamy Rosjanom, którzy chcą ocalić życie w wojnie, jest telefon zaufania: 2402. Wybierając go, możesz się poddać - doradza SBU okupantom.
Wyzwania dla polskich przedsiębiorców. "W 2024 nasza gospodarka się ustabilizuje"
Jeden z żołnierzy mówi drugiemu, że Ukraińcy ciągle strzelają w ich pozycje, co uniemożliwia budowę zasieków. - Krótko mówiąc, byliśmy po prostu przyszpileni przez 40 minut - słyszymy. - Słyszysz? Cholerne "Grady" są dookoła! Jesteśmy pod dzikim ostrzałem. Cały dzień to trwa. Nie wiem, jak to przetrwać. Nie wiem, jak to przeżyć... - zwierza się jeden z okupantów.
Ostatnio podziw wobec ukraińskiego oporu wyraził były dowódca sił USA w Europie gen. Ben Hodges. Wojskowy w rozmowie z "New York Times" porównał tamtejsze wojsko obrońców ojczyzny do MacGyvera, które doskonale wie, jak korzystać z każdego sprzętu pod ręką. Ukraińskie siły zbrojne potrafiły zintegrować amerykańskie rakiety przeciwradarowe powietrze-ziemia AGM-88 HARM ze swoimi MIG-ami, co wywarło ogromne wrażenie na ekspertach m.in. w Stanach Zjednoczonych.
"Większość nauczycieli jest bardzo dobra". Polskie szkolnictwo zdaje ważny test
GW
Inne tematy w dziale Polityka