Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych przegłosowało rezolucję „Współpraca międzynarodowa w zakresie dostępu do wymiaru sprawiedliwości, środków zaradczych i pomocy dla ofiar przemocy seksualnej”.  Fot. PAP/EPA/MIGUEL A. LOPES
Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych przegłosowało rezolucję „Współpraca międzynarodowa w zakresie dostępu do wymiaru sprawiedliwości, środków zaradczych i pomocy dla ofiar przemocy seksualnej”. Fot. PAP/EPA/MIGUEL A. LOPES

Polska poparła rezolucję ONZ uznającą aborcję za prawo człowieka? Komentarz Szczerskiego

Redakcja Redakcja Aborcja Obserwuj temat Obserwuj notkę 99
Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych przegłosowało rezolucję „Współpraca międzynarodowa w zakresie dostępu do wymiaru sprawiedliwości, środków zaradczych i pomocy dla ofiar przemocy seksualnej”. W dokumencie wezwano państwa do pilnego zapewnienia promowania i ochrony „praw seksualnych i reprodukcyjnych” oraz „bezpiecznej aborcji”. Polska jest wśród sygnatariuszy tego dokumentu. Krzysztof Szczerski, stały przedstawiciel RP przy ONZ zabrał głos w sprawie.

Polska za rezolucją ONZ ws. aborcji

Agencje ONZ od lat promują pojęcie „bezpiecznej aborcji” w kategorii „zdrowie i prawa reprodukcyjne”. Celują w tym Światowa Organizacja Zdrowia, Fundusz Ludnościowy ONZ i agencja ONZ ds. Kobiet. Dotąd jednak nie dysponowały formalną rezolucją Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

Polecamy:

Andrzej Morozowski: Następca Kurskiego tymczasowym prezesem TVP

Olaf Scholz o reparacjach dla Polski. To może zaognić relacje między Warszawą a Berlinem

„Polska poparła rezolucję ONZ stwierdzającą, że aborcja jest prawem człowieka. Z kronikarskiego obowiązku dodajmy, że stałym przedstawicielem RP przy ONZ jest Krzysztof Szczerski ze stajni PAD [prezydenta Andrzeja Dudy – red.] - skomentował na Twitterze Marcin Palade.

Krzysztof Szczerski zabrał głos w tej sprawie. Na Twitterze napisał: "Wbrew emocjom: @PLinUN zgodnie z instrukcjami @MSZ_RP, w związku z wrażliwymi treściami NIE POPARŁA tekstu rezolucji, sam tekst też nie ustanawia nowego prawa człowieka a w kwestii aborcji odwołuje do regulacji krajowych i nie wykracza poza przepisy już obowiązujące".



Nigeria z poprawkami do rezolucji

Przeciwko rezolucji w jej ostatecznie przyjętym kształcie wystąpiła Nigeria, której delegacja przekonywała, że „aborcja jest kwestią polityczną, a nie prawem człowieka”. Polska, podczas głosowania nad poprawkami zgłoszonymi przez Nigerię, nie wyraziła dla nich poparcia, przyjmując stanowisko krajów Unii Europejskiej.

Stały Przedstawiciel Republiki Czeskiej, w imieniu krajów członkowskich Unii Europejskiej wyjaśniał, że „w rezolucji nakreślono szereg konkretnych działań, które państwa członkowskie powinny podjąć w celu ustanowienia skutecznych mechanizmów rozliczalności i pomocy, zarówno na poziomie krajowym i międzynarodowym”.


Unia Europejska popiera wysiłki na rzecz „promowania, ochrony i realizacji prawa każdego do pełnej kontroli oraz swobodnego i odpowiedzialnego decydowania w sprawach dotyczących ich seksualności oraz zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego, bez dyskryminacji, przymusu lub przemocy”.


Sprawozdawca unijnego stanowiska podkreślał, że „UE podkreśla również potrzebę powszechnego dostępu do wysokiej jakości i przystępnych cenowo informacji na temat zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego, edukacji, w tym kompleksowej edukacji seksualnej, oraz usług zdrowotnych”.

KW

Czytaj dalej:

Pierwsze wystąpienie premier Truss. Jakie wskazała priorytety?

Debata: "Wpływ sportu na rozwój biznesu". Strategia małych kroków

Wyciekł tajny raport dla Kremla. Bardzo złe wieści dla Rosji

Szczepionka przeciw HPV refundowana od nowego roku. Optymistyczne słowa Kraski

Reaktory SMR w Polsce w 2029 roku. KGHM z ważnym dokumentem

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj99 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (99)

Inne tematy w dziale Społeczeństwo