Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych przegłosowało rezolucję „Współpraca międzynarodowa w zakresie dostępu do wymiaru sprawiedliwości, środków zaradczych i pomocy dla ofiar przemocy seksualnej”. W dokumencie wezwano państwa do pilnego zapewnienia promowania i ochrony „praw seksualnych i reprodukcyjnych” oraz „bezpiecznej aborcji”. Polska jest wśród sygnatariuszy tego dokumentu. Krzysztof Szczerski, stały przedstawiciel RP przy ONZ zabrał głos w sprawie.
Polska za rezolucją ONZ ws. aborcji
Agencje ONZ od lat promują pojęcie „bezpiecznej aborcji” w kategorii „zdrowie i prawa reprodukcyjne”. Celują w tym Światowa Organizacja Zdrowia, Fundusz Ludnościowy ONZ i agencja ONZ ds. Kobiet. Dotąd jednak nie dysponowały formalną rezolucją Zgromadzenia Ogólnego ONZ.
Polecamy:
Andrzej Morozowski: Następca Kurskiego tymczasowym prezesem TVP
Olaf Scholz o reparacjach dla Polski. To może zaognić relacje między Warszawą a Berlinem
„Polska poparła rezolucję ONZ stwierdzającą, że aborcja jest prawem człowieka. Z kronikarskiego obowiązku dodajmy, że stałym przedstawicielem RP przy ONZ jest Krzysztof Szczerski ze stajni PAD [prezydenta Andrzeja Dudy – red.] - skomentował na Twitterze Marcin Palade.
Krzysztof Szczerski zabrał głos w tej sprawie. Na Twitterze napisał: "Wbrew emocjom: @PLinUN zgodnie z instrukcjami @MSZ_RP, w związku z wrażliwymi treściami NIE POPARŁA tekstu rezolucji, sam tekst też nie ustanawia nowego prawa człowieka a w kwestii aborcji odwołuje do regulacji krajowych i nie wykracza poza przepisy już obowiązujące".
Nigeria z poprawkami do rezolucji
Przeciwko rezolucji w jej ostatecznie przyjętym kształcie wystąpiła Nigeria, której delegacja przekonywała, że „aborcja jest kwestią polityczną, a nie prawem człowieka”. Polska, podczas głosowania nad poprawkami zgłoszonymi przez Nigerię, nie wyraziła dla nich poparcia, przyjmując stanowisko krajów Unii Europejskiej.
Stały Przedstawiciel Republiki Czeskiej, w imieniu krajów członkowskich Unii Europejskiej wyjaśniał, że „w rezolucji nakreślono szereg konkretnych działań, które państwa członkowskie powinny podjąć w celu ustanowienia skutecznych mechanizmów rozliczalności i pomocy, zarówno na poziomie krajowym i międzynarodowym”.
Unia Europejska popiera wysiłki na rzecz „promowania, ochrony i realizacji prawa każdego do pełnej kontroli oraz swobodnego i odpowiedzialnego decydowania w sprawach dotyczących ich seksualności oraz zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego, bez dyskryminacji, przymusu lub przemocy”.
Sprawozdawca unijnego stanowiska podkreślał, że „UE podkreśla również potrzebę powszechnego dostępu do wysokiej jakości i przystępnych cenowo informacji na temat zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego, edukacji, w tym kompleksowej edukacji seksualnej, oraz usług zdrowotnych”.
KW
Czytaj dalej:
Pierwsze wystąpienie premier Truss. Jakie wskazała priorytety?
Debata: "Wpływ sportu na rozwój biznesu". Strategia małych kroków
Wyciekł tajny raport dla Kremla. Bardzo złe wieści dla Rosji
Szczepionka przeciw HPV refundowana od nowego roku. Optymistyczne słowa Kraski
Reaktory SMR w Polsce w 2029 roku. KGHM z ważnym dokumentem
Inne tematy w dziale Społeczeństwo