Wizy będzie trudniej dostać, a ich otrzymanie będzie dłużej trwało. fot. PAP/EPA/MARTIN DIVISEK
Wizy będzie trudniej dostać, a ich otrzymanie będzie dłużej trwało. fot. PAP/EPA/MARTIN DIVISEK

Zapadła decyzja ws. wiz dla Rosjan. Nie wszyscy będą zadowoleni

Redakcja Redakcja UE Obserwuj temat Obserwuj notkę 31
Szef unijnej dyplomacji Josep Borrel poinformował, że Unia Europejska zawiesi umowę o ułatwieniach wizowych dla obywateli Rosji.

Koniec z ułatwieniami wizowymi dla Rosjan

Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell powiedział w środę po posiedzeniu unijnych ministrów spraw zagranicznych w Pradze, że uzgodniono pełne zawieszenie umowy z Rosją o ułatwieniach wizowych.

- Wizy będzie trudniej dostać, a ich otrzymanie będzie dłużej trwało. Co za tym idzie, liczba nowych wiz zostanie znacząco ograniczona - powiedział Borrell na konferencji prasowej.

MSZ Węgier: Nie będzie całkowitego zakazu wiz dla Rosjan

Nie będzie całkowitego zakazu wizowego dla obywateli Rosji; kilka krajów członkowskich, w tym Węgry, opowiedziało się przeciw takiemu rozwiązaniu – poinformował w środę na Facebooku szef węgierskiego MSZ Peter Szijjarto.

O tym, że wizy Rosjanom będzie trudniej dostać mówił właśnie Szijjarto, który zaznaczył, że Unia Europejska zawiesi - przy poparciu kwalifikowanej większości – umowę o ułatwieniach wizowych z Rosją. Brak jednomyślności nie pozwoli jednak wprowadzić pełnego zakazu wizowego dla Rosjan – dodał.

Całkowitemu zakazowi prócz Węgier sprzeciwiają się m.in. Niemcy i Francja. Również belgijska minister spraw zagranicznych Hadja Lahbib powiedziała w środę, że jej kraj nie chce „całkowitej izolacji Rosjan”.

„Nasza polityka wizowa powinna nadal pozwalać na kontakty międzyludzkie w EU z obywatelami Rosji, którzy nie są związani z rosyjskim rządem” – napisano we francusko-niemieckim dokumencie, cytowanym we wtorek przez agencję Reutera.

Jak podał w środę „Financial Times”, pięć graniczących z Rosją państw Unii Europejskiej - Polska, Finlandia, Litwa, Łotwa i Estonia - zagroziło we wspólnym oświadczeniu przyjęciem "środków krajowych" w celu zmniejszenia liczby wjeżdżających Rosjan, jeśli UE nie uzgodni wspólnego podejścia. W piśmie zaznaczono, że zawieszenie umowy z 2007 r. jest "koniecznym pierwszym krokiem", ale nie zniechęci to rządów pięciu państw do szukania bardziej rygorystycznych środków ograniczających liczbę Rosjan wjeżdżających do tych krajów. 

SW

Czytaj dalej:



Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj31 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (31)

Inne tematy w dziale Polityka