Prezes gdańskiego portu Łukasz Greinke poinformował, że pobito rekord przeładunków towarów. W Gdańsku przeładowano 5,8 mln ton towarów, a port ten ma szansę zakończyć rok na poziomie ponad 60 mln ton.
Rekordowa ilość przeładunków
W pierwszych siedmiu miesiącach roku port w Gdańsku przeładował ponad 36 milionów ton towarów. To o 20 procent więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku.
Największy skok zanotował przeładunek drewna – o 3150 procent. O 267 procent wzrosły przeładunki rudy, węgla – o 67 procent oraz paliw płynnych – o ponad 39 procent. O 23 procent spadł przeładunek kruszywa i siarki.
— Pokonaliśmy rosyjski Port Primorsk i jesteśmy na drugim miejscu na Bałtyku w przeładunkach ogółem. Udało nam się też utrzymać pierwsze miejsce w przeładunkach kontenerów. Absolutnie rekordowy był lipiec – padło historyczne 5,8 mln ton miesięcznie. Mamy realną szansę zakończyć ten rok na poziomie ponad 60 mln ton — poinformował Łukasz Greinke, prezes Portu Gdańsk.
Wzmożona aktywność gdańskiego portu
Znaczne wzrosty przeładunków mają związek z sytuacją na Ukrainie. Przyczyniają się też do tego sankcje oraz większy ruch statków wycieczkowych. Portal Obserwator Logistyczny zauważa, że do portu w Petersburgu obecnie nie zawijają jednostki pasażerskie, zaś w gdańskim porcie zaawizowano rekordową liczbę ponad 90 wycieczkowców do końca roku. Szacuje się, że port przyjmie około 35 tysięcy turystów.
Tylko do końca lipca port w Gdańsku przyjął 53 statki wycieczkowy – to o 44 więcej niż przez cały zeszły rok.
Intensywne prace w gdańskim porcie
Zarząd gdańskiego portu przekazał, że w obiekcie prowadzone są obecnie intensywne prace inwestycyjno-remontowe, które obecnie są priorytetowe ze względu na sytuację geopolityczną. Prace te polegają na przygotowaniu nowych terenów pod magazynowanie węgla, a także na zapewnieniu ich dostępności do infrastruktury kolejowej.
— Zakończono już realizację utwardzeń terenów na powierzchni 100 000 m kw. i remontów kapitalnych torów o łącznej długości 1367 m. Do października br. mają być utwardzone kolejne tereny pod składowanie i przeładunek węgla – o pow. 81 000 m kw. oraz wyremontowany odcinek 2072 m torów kolejowych — poinformowano na stronie Portu Gdańsk.
Dodatkowo gdański port współpracuje z Portem Północnym w celu uzyskania zgody na budowę kolejnej załadowni dla wagonów. Ma to na celu usprawnienie transportu towarów energetycznych.
— Potencjał na burcie to 7,5 mln ton towarów rocznie. Kolejne miliony ładunków sypkich, w tym węgla, jest w stanie obsłużyć spółka PGE. Jest to możliwe dzięki zmodernizowanemu nabrzeżu Dworzec Drzewny, na którym spółka operuje, jak też inwestycjom w sprzęt przeładunkowy. W związku z rosnącymi przeładunkami ropy naftowej, decyzję o rozbudowie podjął też Naftoport. Na terenie terminala powstanie dodatkowe stanowisko do przeładunku tych produktów. Wszystkie te inwestycje są strategiczne ze względu na bezpieczeństwo kraju, ale też zwiększają konkurencyjność portu i umacniają jego pozycję na arenie międzynarodowej — wyjaśnia gdański port.
RB
Czytaj dalej:
40 lat temu zmarła słynna polska piosenkarka. Dziś lepiej znana jest w Rosji
Posłowie latają samolotami na nasz koszt. Zobacz, kto najczęściej
Dzień Niepodległości Ukrainy. W Warszawie niesamowita atmosfera i piękne przemowy
Woś: Wszyscy tak inni, a jednak tacy sami. O hipokryzji w otwarciu na różnorodność
Girzyński w Salon24.pl: Roszkowski podręcznikiem wyrządził trzy krzywdy. Pierwszą sobie
Inne tematy w dziale Gospodarka