Przemysław Czarnek był pytany przez dziennikarzy o to, w jakim trybie resort edukacji zmieni treść w zatwierdzonym już podręczniku do HiT autorstwa prof. Wojciecha Roszkowskiego. Minister nie krył emocji w odpowiedzi, oskarżając media o nakręcanie spirali hejtu wobec zasłużonego historyka.
To już pewne: z podręcznika do HiT, wydanego przez "Biały Kruk", znikną kontrowersyjne fragmenty o miłości do dzieci z laboratoriów oraz krytyka zespołów heavy metalowych, promujących wśród młodzieży zepsucie i degrengoladę moralną. Do rozpoczęcia roku szkolnego pozostał tydzień, a opozycja i dziennikarze TVN24 pytają, jaka będzie procedura usuwania treści z publikacji prof. Wojciecha Roszkowskiego.
Z podręcznika do HiT znikną te treści. Jeden wątek nie spodobał się też Czarnkowi
"Roszkowski zmieszany z błotem"
- Chcecie tej zmiany czy nie? Napadliście na prof. Roszkowskiego, zmieszaliście z błotem w tym TVN-ie, napuszczając na niego rodziców dzieci, poczętych metodą in vitro. On o tym nie pisał. Starszego, zasłużonego człowieka potraktowaliście gorzej, niż władze PRL - nie wytrzymał minister Przemysław Czarnek na konferencji prasowej.
- Doprowadziliście go do sytuacji bardzo trudnej, doprowadziliście do hejtu, pracownikom wydawnictwa nawet w nocy grożą śmiercią - wyliczał polityk PiS. - W jakim trybie? W jak najszybszym, żebyście nie wykorzystywali bezczelnie dzieci poczętych metodą in vitro do brudnej gry politycznej PO - wypalił Czarnek do dziennikarza TVN24.
Małopolska kurator oświaty zachwycona podręcznikiem do HiT. "Popularność bije rekordy"
Drugi podręcznik do HiT czeka na decyzję MEiN
Ministra edukacji i nauki pytano też o drugi, alternatywny podręcznik do Historii i Teraźniejszości, wydany przez WSiP. W nim nie ma publicystycznych komentarzy, które są tak szeroko komentowane w przypadku podręcznika prof. Roszkowskiego.
- Z tego, co mi wiadomo, spłynęła ostatnia opinia pozytywna, warunkowa językowa, ale wydawnictwo jest w kontakcie z rzeczoznawcami – zarówno tymi merytorycznymi, którzy mieli uwagi, jak i tymi językowymi i w moim przekonaniu, w bardzo krótkim czasie te wszystkie uwagi zostaną uwzględnione w sposób przynajmniej satysfakcjonujący dla rzeczoznawców i będziemy mieli zgodę na kolejny podręcznik - stwierdził Czarnek.
Historia i Teraźniejszość to nowy przedmiot szkolny, który będzie obowiązkowy dla wszystkich uczniów szkół ponadpodstawowych. Od 1 września 2022 r. zastąpi WOS w klasach I LO, technikum i branżowej szkoły I stopnia. W zakresie podstawowym poruszy zagadnienia z zakresu wiedzy o społeczeństwie oraz historii najnowszej od 1945 r. do 2015 r.
Wizyta Andrzeja Dudy w Kijowie. Zacharowa porównała polskiego prezydenta do Hitlera
GW
Inne tematy w dziale Społeczeństwo