W Polsce rusza sezon na grzyby. Mimo, że samo zbieranie ich nie jest zabronione i można zebrać tyle ile się chce, to jednak mandat można otrzymać w pewnych okolicznościach. Sprawdziliśmy jak ustrzec się przed zapłatą kary.
W Polsce aktualnie jest mało opadów, powoduje to, że grzybów w lesie nie jest tyle, co w latach ubiegłych. Jednak fani grzybobrania już wyruszyli na łowy. Sytuacja może się zmienić lada dzień, wystarczy, że spadnie deszcz, a grzyby na pewno się pojawią.
Z pojawieniem się dużej ilości grzybiarzy rodzi się inny problem. Mianowicie, jak zachowywać się w lesie, aby ustrzec się przed mandatem. Co roku wielu Polaków płaci kary za "złe zachowanie" podczas grzybobrania. Przygotowaliśmy wykaz tego, czego nie robić w lesie, aby nie otrzymać mandatu.
Nie wchodź do lasu jeżeli jest zakaz
Zgodnie z ustawą o lasach, Lasy Państwowe są dostępne dla wszystkich, ale mogą zdarzyć się sytuacje, w których nadleśniczy będzie musiał wprowadzić okresowy zakaz wstępu. Jeżeli taki zakaz widnieje, sugerujemy, aby się do niego dostosować. Za nieprzestrzeganie grozi mandat 500 zł.
Nadleśniczy może wprowadzić zakaz w kilku przypadkach: występuje duże zagrożenie pożarowe, drzewostany lub runo leśne zostały znacznie uszkodzone lub też wykonywane są zabiegi gospodarcze związane z hodowlą, ochroną lasu lub pozyskaniem drewna.
Nie zbieraj w tych miejscach
Mimo, że tak jak pisaliśmy Lasy Państwowe są dla wszystkich, to są też miejsca, gdzie nie można wchodzić. Są to miejsca, w których wprowadzono stały zakaz wstępu.
Takie miejsca to:
- uprawy do 4m wysokości,
- ostoje zwierzyny,
- drzewostany nasienne i powierzchnie doświadczalne,
- obszary chronione w rezerwatach i parkach narodowych
- leśne tereny wojskowe.
Patrz gdzie zostawiasz samochód
Warto przypomnieć, że Strażnik leśny i pracownik Służby Leśnej mający uprawnienia strażnika np. leśniczy, mają prawo do nałożenia grzywny w formie mandatu karnego o wysokości od 20 do 500 złotych.
Takie grzywny nakładane są za wykroczenia, które określone zostały w Kodeksie wykroczeń. Pierwszym podstawowym mandatem, jaki najczęściej łapią grzybiarze, jest wjazd oraz parkowanie pojazdu w miejscu niedozwolonym np. na drodze pożarowej.
W Kodeksie wkroczeń znajdują się również takie wykroczenia jak: płoszenie, zabijanie dzikich zwierząt, niszczenie grzybów i grzybni, niszczenie lęgów ptasich mrowisk, wypalanie roślinności oraz uszkadzanie drzew i krzewów.
Dodajmy, że w Polsce można zabrać tyle grzybów z lasu, ile da się radę unieść. Nie jest tak jednak we wszystkich krajach, przykładowo w Niemczech z lasu można zabrać 2 kg grzybów na osobę, a nie przestrzeganie tego przepisu grozi karą grzywny nawet kilka tysięcy euro.
MP
Czytaj dalej:
Inne tematy w dziale Rozmaitości