Dla większości powiatów w Pomorskiem na ten weekend IMGW-PIB wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia przed upałami. Niższe temperatury będą jedynie nad samym morzem. Niestety, mimo plażowej pogody z większości trójmiejskich kąpielisk nie będzie można skorzystać, ponieważ zakwitły sinice.
Upały w Pomorskiem
Synoptycy IMGW-PIB prognozują upał w długi sierpniowy weekend. Temperatura maksymalna w dzień ma sięgać od 30 stopni Celsjusza do 32 st. C. Temperatura minimalna w nocy ma wynosić od 14 st. C do 17 st. C. Jednocześnie IMGW zapowiada na swojej stronie internetowej, że prawdopodobnie ostrzeżenie będzie kontynuowane z wyższym stopniem.
Ostrzeżenie obowiązuje do poniedziałku do godz. 20 wieczorem dla powiatów: gdańskiego, kościerskiego, tczewskiego, chojnickiego, starogardzkiego, sztumskiego, kwidzyńskiego, malborskiego, kościerskiego, kartuskiego, chojnickiego, bytowskiego, człuchowskiego i słupskiego. Nieco niższe temperatury będą nad samym morzem.
Sinice na trójmiejskich kąpieliskach
Mimo plażowej pogody, nie powinno się jednak korzystać z większości kąpielisk w Trójmieście - na osiemnastu kąpieliskach nad morzem pojawiły się sinice. Sanepid na swojej stronie internetowej poinformował w sobotę rano, że woda na większości kąpielisk w Zatoce Gdańskiej jest nieprzydatna do kąpieli.
Sanepid wskazał, że nie powinno się kąpać w: Rewie od strony Zatoki Gdańskiej, Mechelinkach, Gdyni - Babich Dołach, Śródmieściu, Redłowie i Orłowie oraz w Sopocie - wejścia - 13-17, Kolibie, Parku Północnym, K22, Łazienkach Południowych I oraz II, wejściu 32A-33; w Gdańsku - Jelitkowie, Gdańsku Orle, Mikoszewie oraz Jantarze.
Z aktualnych danych zamieszczonych w serwisie internetowym Głównego Inspektoratu Sanitarnego wynika, że w sobotę rano na pozostałych kąpieliskach strzeżonych zorganizowanych tego lata na Pomorzu - zarówno tych nad Bałtykiem, jak i nad jeziorami - woda jest pozbawiona groźnych dla zdrowia sinic i można bezpiecznie się kąpać.
Sinice są we wszystkich zbiornikach wodnych, a problemem stają się, gdy wzrasta ich ilość. Zakwit sinic wpływa niekorzystnie na wygląd, jakość i użyteczność wody.
Niektóre sinice tworzące zakwity w wodach słodkich, słonawych i morskich produkują toksyny. U osób, które napiły się wody z zakwitem lub pływały w kożuchach glonów, mogą pojawić się objawy takie, jak: wysypka na skórze, swędzenie i łzawienie oczu, wymioty, biegunka, gorączka, bóle mięśni i stawów. Dolegliwości mogą wystąpić bezpośrednio lub kilka dni po kąpieli w wodzie, w której był toksyczny zakwit sinic.
MP
Czytaj dalej:
Inne tematy w dziale Rozmaitości