Axel Vogel twierdzi, że nie tylko rtęć była przyczyną katastrofy ekologicznej na Odrze. Źródło: PAP/Lech Muszyński
Axel Vogel twierdzi, że nie tylko rtęć była przyczyną katastrofy ekologicznej na Odrze. Źródło: PAP/Lech Muszyński

Nie tylko rtęć wykryto w Odrze. Niemiecki polityk nie ma złudzeń, są nowe wyniki badań

Redakcja Redakcja Ekologia Obserwuj temat Obserwuj notkę 55
Zdaniem ministra środowiska Brandenburgii Axela Vogela to nie tylko rtęć była przyczyną katastrofy ekologicznej na Odrze. Z badań przeprowadzonych przez stronę niemiecką wynika, że w rzece znajduje się także zwiększony ładunek soli.

Jak informuje Axel Vogel, choć rtęć jest dla ryb zabójcza, to w Odrze nie wykryto jej na tyle dużo, by była w stanie doprowadzić do katastrofy na taką skalę. – Nowe wyniki laboratoryjne z piątku wykazały zwiększony ładunek soli w rzece – dodaje. 

Zdaniem niemieckiego polityka, badania prowadzone przez jego kraj są również ważnym źródłem informacji dla polskiej strony. – Wszystkie polskie władze wyraźnie wskazują, że same wiedzą za mało, że opierają się na informacjach od nas – mówi Vogel, cytowany przez portal rbb24.de.

Minister środowiska Brandenburgii dodaje, że dotychczasowe ustalenia nie są ostateczne i wnioski końcowe mogą jeszcze ulec zmianie. 

Katastrofa ekologiczna na Odrze. Poszły pierwsze dymisje 

Od końca lipca obserwowany był pomór ryb w Odrze na odcinku od Oławy w dół. Śnięte ryby zaobserwowano również m.in. w okolicach Wrocławia. Wędkarze wyłowili ich co najmniej kilka ton. Jak zapewniono Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska we Wrocławiu bada sprawę śniętych ryb w Odrze od chwili otrzymania pierwszego zgłoszenia pod koniec lipca.

W czwartek fala zanieczyszczonej Odry ze śniętymi rybami dotarła na teren woj. zachodniopomorskiego. W piątek w Szczecinie zebrał się sztab kryzysowy w związku z sytuacją na rzece. Wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki zapowiedział, że w piątek zostanie wydana decyzja o zamknięciu dostępu do Odry. Z kolei zarząd woj. lubuskiego w związku z katastrofą ekologiczną w Odrze informował, że skieruje do rządu oraz wojewody lubuskiego wniosek o wprowadzenie stanu klęski żywiołowej.

Przypomnijmy, że w tej sprawie zapadły już pierwsze dymisję. Mianowicie w piątek wieczorem premier Mateusz Morawiecki poinformował, że ze swoimi stanowiskami w trybie natychmiastowym żegnają się szef Wód Polskich Przemysław Daca oraz Główny Inspektor Ochrony Środowiska Michał Mistrzak. 

MP

Czytaj dalej: 




Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj55 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (55)

Inne tematy w dziale Rozmaitości