O Szpiegowie zrobiło się głośno w marcu tego roku. Gdy do Polski zaczęli przybywać uchodźcy z ogarniętej wojną Ukrainy, władzom Warszawy udało się po dekadach przejąć kontrolę nad potężnym gmachem przy Sobieskiego 100, w którym w czasach PRL mieszkali pracownicy rosyjskiej ambasady. Teraz okazuje się, że remont Szpiegowa może być „niewykonalny lub całkowicie ekonomicznie nieuzasadniony”.
Remont Szpiegowa niewykonalny?
Możliwe, że remont Szpiegowa okaże się niewykonalny lub całkowicie ekonomicznie nieuzasadniony. Jednak żadne decyzje jeszcze nie zapadły i nie należy ich oczekiwać w najbliższym czasie - poinformowała rzeczniczka stołecznego ratusza Monika Beuth-Lutyk.
Polecamy:
Prawicowy ekstremista przeraził Niemców. Atak wymierzony w ważnego polityka
Nie żyje drugi kierowca polskiego autokaru. Ważna decyzja naszej prokuratury
– Żadne decyzje jeszcze nie zapadły i nie należy ich oczekiwać w najbliższym czasie - przekazała Beuth-Lutyk.
Obecnie trwają konsultacje między władzami Warszawy a Naczelną Organizacją Techniczną. – Analizujemy możliwości najbardziej efektywnego podejścia do oceny stanu technicznego budynku Szpiegowa. Jest to ogromny obiekt i ze wstępnych analiz wynika, że nie spełnia żadnych norm budowlanych – przekazała rzecznik.
Możliwe, że jego remont okaże się niewykonalny lub całkowicie ekonomicznie nieuzasadniony. Żadne decyzje jeszcze nie zapadły i nie należy ich oczekiwać w najbliższym czasie
– podkreśliła.
Co to jest Szpiegowo?
Miasto przejęło słynne Szpiegowo w marcu. W budynku przy ulicy Sobieskiego 100, w którym w czasach PRL mieszkali pracownicy rosyjskiej ambasady, jest ponad 100 mieszkań. Wiele lat temu budynek opustoszał i wymagał remontu. Na przestrzeni lat przedstawiciele Ministerstwa Spraw Zagranicznych i stołecznego ratusza podejmowali szereg prób uregulowania stanu prawnego nieruchomości na rzecz Federacji Rosyjskiej w Polsce i odpowiednio w Rosji na rzecz Polski.
Cały kompleks ma przeszło 7 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni użytkowej. Mieszkali w nim pracownicy ambasady, ale również przedstawicielstwa handlowego. Miał też dodatkowe funkcje. W budynkach od strony ulicy był klub rozrywkowy oraz hala do koszykówki na poziomie podpiwniczenia. Budynek położony jest na działce Skarbu Państwa, ale administruje nim miasto.
Budynek po przejęciu przez miasto miał służyć rodzinom ukraińskim i warszawiakom. – Będziemy starali się przekazać Szpiegowo dla naszych ukraińskich gości – mówił w marcu prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.
KW
Czytaj dalej:
Premier podjął decyzję. Poznaliśmy nowego szefa Agencji Wywiadu
Susza zagrozi plonom? Zaskakujące wieści z polskich pól
Katastrofa polskiego autokaru na Chorwacji. Ujawniono wiek kierowcy
W Polsce mamy swoje Davos. Zbliża się wielkie wydarzenie, zacznie się już 6 września
Glapiński w "DGP": Polska odniosła w ostatnich dwóch dekadach ogromny sukces gospodarczy
Inne tematy w dziale Polityka