KE przedstawiła propozycję na zapobieżenie kryzysowi energetycznemu podczas nadchodzącej zimy. Źródło: EPA/STEPHANIE LECOCQ
KE przedstawiła propozycję na zapobieżenie kryzysowi energetycznemu podczas nadchodzącej zimy. Źródło: EPA/STEPHANIE LECOCQ

Propozycja ws. kryzysu energetycznego. KE chce redukcji zużycia gazu o 15 proc.

Redakcja Redakcja UE Obserwuj temat Obserwuj notkę 58
Komisja Europejska ma propozycję na zapobieżenie kryzysowi energetycznemu podczas nadchodzącej zimy. Mianowicie od 1 sierpnia 2022 r. do 31 marca 2023 r. państwa członkowskie Unii Europejskiej mają zredukować zużycie gazu o 15 proc. KE przedstawiła plan w środę w Brukseli.

Redukcja zużycia gazu o 15 proc. 

"Komisja proponuje nowe rozporządzenie w sprawie skoordynowanej redukcji popytu gazu (...). Państwa członkowskie ograniczą zapotrzebowanie na gaz o 15 proc. w okresie od 1 sierpnia 2022 r. do 31 marca 2023 r. Rozporządzenie dałoby również Komisji możliwość, po konsultacji z państwami członkowskimi, ogłoszenia unijnego "stanu ostrzegawczego" w sprawie bezpieczeństwa dostaw i nałożenia obowiązkowej redukcji zapotrzebowania na gaz we wszystkich państwach członkowskich. Mechanizm ten może zostać uruchomiony, gdy istnieje znaczne ryzyko poważnego niedoboru gazu lub wyjątkowo duże zapotrzebowanie na gaz. (...) Państwa członkowskie wnioskujące o dostawy "gazu solidarnościowego" będą musiały wykazać działania, jakie podjęły w celu ograniczenia popytu w kraju" - podała KE.

"Unia Europejska stoi w obliczu ryzyka dalszych cięć dostaw gazu z Rosji ze względu na używanie (przez Kreml) eksportu gazu jako broni. Prawie połowa państw członkowskich została już dotknięta ograniczeniem dostaw. Podjęcie działań teraz może zmniejszyć zarówno ryzyko, jak i koszty dla Europy w przypadku dalszych zakłóceń lub całkowitego odcięcia (dostaw gazu - PAP), wzmacniając odporność energetyczną Europy" - tłumaczy Komisja.

Zapobiec kryzysowi energetycznemu 

W środę Komisja Europejska, przedstawiając plan działań, które mają uchronić UE przed niedoborem energii podczas nadchodzącej zimy poinformowała również, że przejście z gazu ziemnego na węgiel, ropę naftową lub energię jądrową jest akceptowalne jako konieczny środek tymczasowy, mający zapobiec kryzysowi energetycznemu.

"Tam, gdzie to możliwe, priorytetem powinno być przejście na odnawialne źródła energii lub czystsze, mniej emisyjne i mniej zanieczyszczające opcje. Jednakże przejście na węgiel, ropę naftową lub energię jądrową może być konieczne jako środek tymczasowy, o ile nie doprowadzi do długoterminowego uzależnienia się od węgla" - zaleciła KE.

"Kolejnym ważnym filarem oszczędzania energii jest redukcja ogrzewania i chłodzenia. Komisja wzywa wszystkie państwa członkowskie do rozpoczęcia kampanii uświadamiających w celu promowania ograniczenia ogrzewania i chłodzenia na szeroką skalę" - dodała.

"Rosja używa gazu jako broni. Musimy zająć się naszym bezpieczeństwem energetycznym na szczeblu UE. Z pandemii dowiedzieliśmy się, że jeśli będziemy działać zjednoczeni, możemy poradzić sobie z każdym kryzysem. Działajmy więc wspólnie, aby zmniejszyć zużycie gazu i zbudować sieć bezpieczeństwa dla wszystkich krajów UE" - powiedziała szefowa Komisji.

MP

Czytaj dalej:


Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj58 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (58)

Inne tematy w dziale Polityka