Ekonomiści z PKO BP prognozują, że inflacja na poziomie powyżej 10 procent utrzyma się do połowy przyszłego roku. Twierdzą również, że we wrześniu nastąpi jeszcze podwyżka stóp procentowych, a wzrost gospodarczy spaść ma z 4,9 procent w 2022 roku do 1,3 procent w 2023.
Z końcem czerwca na stronach PKO BP pojawił się "Kwartalnik Ekonomiczny" autorstwa Zespołu Analiz Makroekonomicznych tego banku. Przedstawia on sytuację, jaka ma miejsce w drugim kwartale 2022 roku oraz zawiera prognozy na najbliższe miesiące.
Z raportu wynika, że w krajowej gospodarce widoczne są oznaki pogorszenia koniunktury. Według prognoz ekonomistów z PKO BP, dynamika PKB obniży się do 4,9 procent w bieżącym roku i 1,3 procent w 2023.
PKO BP: inflacja będzie się utrzymywać
Ekonomiści zaznaczają, że trend wzrostowy inflacji w okresie kwiecień-czerwiec został wyraźnie wzmocniony w wyniku skutków agresji zbrojnej Rosji na Ukrainę.
— Od marca do maja inflacja CPI rosła średnio o ponad 3 procent m/m i 1,8 punktu procentowego r/r — wskazują eksperci. Wstępne dane GUS ukazują, że w czerwcu bieżącego roku inflacja wyniosła 15,6 procent rok do roku.
"Kwartalnik Ekonomiczny" opisuje, że proinflacyjne efekty rosyjskiej agresji podbijają prognozy inflacji na 2022-2023. W bazowym scenariuszu, który zakłada wygaśnięcie tarcz z końcem 2022 roku, ekonomiści z PKO BP przewidują, utrzymanie się inflacji CPI powyżej poziomu 10 procent do połowy 2023 roku. Podkreślono jednak, że dokładne prognozy, sięgające kilku miesięcy, obarczone są dużą niepewnością.
PKO BP o spadkach cen
Prognozy PKO BP wskazują, że w trzecim kwartale bieżącego roku wzrost cen wyniesie średnio 14,8 procent rok do roku, zaś w ostatnich trzech miesiącach spadnie on do 13,3 procent.
Początek 2023 roku przyniesie powrót inflacji CPI do poziomu około 15 procent, zaś w drugim kwartale spadnie ona do 9,8 procent.
PKO BP: Stopy procentowe nadal w górę
Ekonomiści PKO BP zwrócili uwagę, że w drugim kwartale 2022 roku RPP "wyraźnie zwiększyła skalę zaostrzania polityki pieniężnej".
W ciągu trzech miesięcy stopy procentowe NBP wzrosły o 250 punktów bazowych, a stopa referencyjna wzrosła do 6 procent.
— Obecny cykl podwyżek stóp jest najszybszy i największy od przyjęcia strategii bezpośredniego celu inflacyjnego w 1998 — czytamy. Eksperci uważają jednak, że Rada Polityki Pieniężnej jest już blisko końca cyklu podwyżek stóp procentowych.
PKO BP: Rynek pracy może osłabnąć
W "Kwartalniku Ekonomicznym" zauważono również, że obraz finansów publicznych w połowie 2022 roku jest pozytywny. Ekonomiści zauważyli, że nadwyżka budżetu państwa po maju zwiększyła się o 12,1 mld zł.
— Nadal prognozujemy, że wzrost deficytu fiskalnego w 2022 będzie umiarkowany (utrzyma się poniżej 3 procent PKB), a w 2023 możliwy jest powrót na ścieżkę jego redukcji — przewidują eksperci.
— Prawie milion obcokrajowców zarejestrowanych w ZUS na koniec maja sugeruje, że sytuacja dochodowa podsektora ubezpieczeń społecznych także jest pozytywna — wyjaśniono w "Kwartalniku Ekonomicznym".
Podkreślono, że w okresie od kwietnia do czerwca krajowy rynek pracy "był jeszcze mocny i wchłonął dużą liczbę uchodźców, ale zaczyna słabnąć".
Ekonomiści PKO BP prognozują, że "pogorszenie koniunktury osłabi krajowy rynek pracy, ale bez wzrostu bezrobocia". Przewidują również, że stopa bezrobocia rejestrowanego w 2022 roku wyniesie 4,7 procent, a w 2023 roku obniży się do 4,1 procent.
RB
Czytaj także:
Andrij Melnyk nie jest już ambasadorem w Berlinie. Zełenski go zwolnił
Premier wstrząśnięty tym, co zobaczył na spotkaniu z Tuskiem w Szczecinie
To koniec. Prezydent Sri Lanki poddał się, rezydencja premiera w ogniu
Wróciła Love Parade pod zmienioną nazwą. Zobacz zdjęcia
Inne tematy w dziale Gospodarka