Mateusz Morawiecki i Zbigniew Ziobro. Ruch premiera ws. krytyki ministra sprawiedliwości. Fot. KPRM
Mateusz Morawiecki i Zbigniew Ziobro. Ruch premiera ws. krytyki ministra sprawiedliwości. Fot. KPRM

Tak PiS dyscyplinuje Solidarną Polskę. Jest specjalna uchwała rządu

Redakcja Redakcja Rząd Obserwuj temat Obserwuj notkę 58
Rada Ministrów będzie mówić jednym, spójnym głosem i temu ma służyć przygotowana uchwała w KPRM. To pokłosie krytyki "kamieni milowych" w KPO i postawy premiera Mateusza Morawieckiego ws. Izby Dyscyplinarnej, które były ostro krytykowane przez Solidarną Polskę Zbigniewa Ziobry.

- W PiS od dłuższego czasu dojrzewało przekonanie, że to co robi Solidarna Polska jest niebezpieczne dla całej Zjednoczonej Prawicy, a korzysta na tym wyłącznie opozycja - przekazało Polskiej Agencji Prasowej źródło wewnątrz PiS. 

Zbigniew Ziobro i jego formacja podważało zgodę na "kamienie milowe" w Krajowym Planie Odbudowy - największy spór dotyczył opodatkowania samochodów spalinowych, choć "stanowisko rządu w tym zakresie jest przecież klarowne i zgodne" - dodaje polityk z otoczenia obozu władzy.  

Zobacz: 

"Odnalazło się" kilkadziesiąt tysięcy polskich lekarzy. Jak to możliwe?

Trzaskowski otworzył plac w Warszawie i pochwalił się zielenią. "Betonoza", "źle wygląda"

Rosyjska podróbka McDonald's. Hamburgery z pleśnią, nieświeże mięso w zestawach

Tarcia w Zjednoczonej Prawicy

- O trudnych tematach można i należy dyskutować, ale w gronie decyzyjnym, na posiedzeniach rządu, ale na zewnątrz potrzebny jest jednolity, skoordynowany przekaz. Tym bardziej w czasie kryzysu geopolitycznego i gospodarczego - pada inna wypowiedź działacza PiS. 

Rada Ministrów wskazuje wszystkim ministrom realizowanie wspólnej polityki ustalonej przez premiera. "Każdy członek rządu reprezentuje w swoich wystąpieniach stanowisko zgodne z ustaleniami przyjętymi przez rząd, które ma charakter wiążący i nie może być publicznie kwestionowane" - brzmi treść uchwały. 

"Większość parlamentarna, z której wyłoniony został rząd, reprezentuje szeroki zakres idei patriotycznych, co naturalnie powoduje, że w odniesieniu do niektórych spraw mogą powstawać różne oceny i opinie. Posiedzenia Rady Ministrów oraz jej ciał pomocniczych stanowią przestrzeń swobodnej wymiany poglądów oraz uwag dotyczących propozycji przedkładanych przez ministra właściwego dla danej sprawy. Uwagi i zastrzeżenia można podnosić także na właściwych etapach rządowego procesu legislacyjnego. Nie należy natomiast publicznie, poza wspomnianymi procedurami, kwestionować działalności innego członka rządu" - deklaruje KPRM.  

Uchwała rządu ws. wspólnego przekazu

Każdy z członków Rady Ministrów ma określony obszar obowiązków i odpowiedzialności, a w wystąpieniach publicznych, w szczególności w obszarach działania innych członków rządu, ministrowie związani są stanowiskiem Rady Ministrów i nie działają na własną rękę.

"Działania komunikacyjne powinny być skierowane na realizację polityki ustalonej przez rząd. Członkowie Rady Ministrów oraz urzędy ich obsługujące są zobligowane do koordynowania polityki komunikacyjnej z rzecznikiem prasowym rządu" - głosi dokument. 

"Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy rząd staje w obliczu kolejnych wyzwań. Najpierw pandemia COVID-19, później działania destabilizujące na granicy z Białorusią, teraz bezprawna i barbarzyńska agresja Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy i wiążąca się z tym inflacja oraz ogólnoświatowy kryzys gospodarczy. Szereg wyzwań i problemów, z którymi obecnie się mierzymy mogą być rozwiązane wyłącznie w ramach stabilnej polityki rządu" - podkreślono w uchwale. 

GW

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj58 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (58)

Inne tematy w dziale Polityka