W Straży Granicznej pełni służbę ponad 220 czworonożnych funkcjonariuszy. SG jako jedyna szkoli i wykorzystuje do służby psy, które w swoich zadaniach mają również wyszukiwanie broni.
1 lipca - Międzynarodowy Dzień Psa
1 lipca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Psa. Z tej okazji rzeczniczka SG por. Anna Michalska przypomniała, że w formacji pełni obecnie służbę ponad 220 czworonożnych funkcjonariuszy. Dominują wśród nich owczarki niemieckie - ponad 60 proc. oraz owczarki belgijskie - prawie 30 proc.
W tym roku po raz pierwszy rozpoczęto w SG szkolenie psów o specjalności tropiąco-patrolowej. - Nowe szkolenie to odpowiedź na potrzebę wsparcia funkcjonariuszy SG z zewnętrznej granicy w zakresie tropienia sprawców przestępstw granicznych. Psy tej specjalności powinny być niezwykle zrównoważone, odważne oraz charakteryzować się doskonałymi predyspozycjami do pracy węchowej - powiedziała Michalska.
Zobacz: Ogromne odszkodowania dla klientów Amber Gold. Milionowe kwoty
Szkolenie psów i ich opiekunów
Dodała, że wszystkie psy służbowe SG oraz ich opiekunowie – funkcjonariusze przewodnicy psów służbowych szkolą się w Ośrodku Szkoleń Specjalistycznych SG w Lubaniu.
- Przed rozpoczęciem służby pies oraz jego przewodnik wspólnie przechodzą półroczne szkolenie. Samo szkolenie to dla psa i jego przewodnika nowe doświadczenia w świecie komunikacji pomiędzy człowiekiem a psem — budowanie więzi, zaufania, kształtowanie wzajemnych relacji i zrozumienia - wskazała.
Zaznaczyła, że podczas szkolenia przewodnicy doskonalą wiedzę i umiejętności z tresury oraz zasad wykorzystania psa w służbie, przechodzą ćwiczenia terenowe ze swoimi czworonogami i poznają podstawy weterynarii. Uczą się między innymi jak udzielać psu pierwszej pomocy oraz jak odczytywać jego zachowania.
Rasy psów w służbie Straży Granicznej
Straż Graniczna poinformowała, że choć w służbie dominują owczarki niemieckie i belgijskie, to podczas zakupów formacja nie koncentruje się na jednej rasie. - Ciągle wprowadzane są do służby nowe rasy psów. Kadra instruktorska z Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych SG w Lubaniu podkreśla, że to nie rasa, ale predyspozycje danego zwierzęcia są najważniejsze. Stąd w SG służą pojedynczy przedstawiciele niektórych ras, m.in. cocker spaniel, parson russel terier, chodsky pes, płochacz niemiecki, jagdterrier - przekazała Michalska.
Jest też kilka labradorów, retrieverów oraz owczarków holenderskich. - Te ostatnie do służby w SG trafiły zaledwie kilka lat temu, ponieważ mają doskonałe predyspozycje do szkolenia i świetnie sprawdzają się jako psy specjalne do wyszukiwania materiałów wybuchowych i broni oraz narkotyków - poinformowała.
Straż Graniczna na mocy przepisów z zakresu ochrony lotnictwa cywilnego posiada zespoły przewodników z psami do wykrywania materiałów wybuchowych, które mogą być wykorzystane w kontroli bezpieczeństwa w portach lotniczych. SG jako jedyna szkoli i wykorzystuje do służby psy, które w swoich zadaniach mają również wyszukiwanie broni.
ja
Czytaj także:
Rosja oskarżała Ukrainę o przywłaszczenie tego dania. Barszcz ukraiński na liście UNESCO
Polska broń na wojnie. Ukraiński generał chwali Kraby i dziękuje Polsce
Morawiecki w Solinie. "W czasach rządów PO wyprzedano majątek narodowy"
Recesja zagląda do polskich bram. Czeka nas mocne tąpnięcie
Inne tematy w dziale Rozmaitości