Ministerstwo Klimatu i Środowiska zamierza wkrótce wprowadzić czasowe zniesienie norm jakości węgla spalanego w gospodarstwach domowych.
Co spowoduje zawieszenie norm jakości węgla?
Zdaniem Polskiego Alarmu Smogowego zawieszenie norm "spowoduje znaczące ryzyko pogorszenia się stanu powietrza w nadchodzącym sezonie grzewczym, co przełoży się na wzrost zachorowalności na choroby układu sercowo-naczyniowego i oddechowego jak również na wzrost śmiertelności z tych samych powodów".
Jak podaje w komunikacie inicjatywa taka decyzja to również "okazja dla kopalń na sprzedanie zalegających na hałdach odpadów, których sprzedaży zakazano w 2018 roku".
Projekt resortu klimatu
Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt rozporządzenia w sprawie odstąpienia od stosowania wymagań jakościowych dla węgla, wprowadzanych do obrotu z przeznaczeniem do stosowania w sektorze bytowo-komunalnym. Chodzi o projekt rozporządzenia ministra klimatu i środowiska w sprawie odstąpienia od stosowania wymagań określonych w rozporządzeniu ministra energii w sprawie wymagań jakościowych dla paliw stałych.
Zaznaczono, że w wyniku inwazji Rosji na Ukrainę i wprowadzonych sankcji, w tym decyzji o zaprzestaniu importu paliw z Rosji, ceny węgla znacząco wzrosły. Wynika to z większego zapotrzebowania na węgiel, kosztem gazu ziemnego, oraz czasowo mniejszej dostępności surowca wynikającej z konieczności zapewnienia dostaw węgla z innych niż Rosja kierunków.
Jak napisano w uzasadnieniu, odstąpienie od wymagań jakościowych dla paliw stałych mogłoby, w opinii ministra aktywów państwowych, obniżyć cenę węgla i mogłoby poprawić jego dostępność dla gospodarstw domowych.
MP
- Historyczna chwila. Rosjanie opuścili Wyspę Węży, jest oficjalny komunikat
- Oto nowe cacko Amerykanów. Kiedy najnowszy czołg trafi do US Army?
- Morawiecki uderza w Tuska. Chodzi o budowę muru na granicy polsko-białoruskiej
Komentarze
Pokaż komentarze (35)