Pełnomocnik rządu ds. równego traktowania interweniuje w Europejskim Centrum Solidarności.
Pełnomocnik rządu ds. równego traktowania interweniuje w Europejskim Centrum Solidarności.
Marcin Dobski Marcin Dobski
2852
BLOG

Wyrzuceni niepełnosprawni z ECS. Po tekście Salon24.pl interweniuje rząd

Marcin Dobski Marcin Dobski Marcin Dobski Obserwuj temat Obserwuj notkę 76
Nie milkną echa po naszej publikacji, w której ujawniliśmy, iż w Europejskim Centrum Solidarności zdecydowano, że organizacja mająca wieloletnie doświadczenie w pracy z niepełnosprawnymi, nie będzie miała już swojej siedziby w budynku. Jej miejsce zajęła fundacja, która powstała na kanwie protestów po wyroku Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji. Po proteście radnych i niepełnosprawnych przed gmachem ECS, u pełnomocnika rządu ds. równego traktowania interweniuje poseł PiS z Gdańska, Kacper Płażyński.

W budynku ECS doszło niedawno do zmian, z których niezadowolona jest jedna z organizacji. Chodzi o Gdańskie Stowarzyszenie Inwalidów Narządu Ruchu SOLIDARNOŚĆ, do którego zadań należy m.in. integracja osób niepełnosprawnych ze sprawnymi, podejmowanie inicjatyw mających na celu wszechstronną pomoc osobom niepełnosprawnym, ich rodzinom i opiekunom, działalność rehabilitacyjna i aktywizacja zawodowa osób niepełnosprawnych. 

Zobacz: 

Trzaskowski rozmawiał z "fałszywym" Kliczko. Jak to się stało? Podejrzewają oszustwo

Skala antysemityzmu w Niemczech jest zaskakująca. Eksperci biją na alarm

Duże zmiany dla pacjentów. Nowe uprawnienia POZ i lista leków refundowanych

Gdańskie Stowarzyszenie Inwalidów Narządu Ruchu SOLIDARNOŚĆ ma wieloletnie doświadczenie w pomaganiu niepełnosprawnym i realizuje programy, na które otrzymuje finansowe wsparcie z PFRON-u. Organizacja dwukrotnie wygrywała konkursy na lokal w ECS, aż do teraz.

Poseł interweniuje w ministerstwie

Ostatnią odsłoną jest interwencja posła PiS z Gdańska, Kacpra Płażyńskiego. Podczas konferencji prasowej przed siedzibą Europejskiego centrum Solidarności parlamentarzysta mówił: - Dzisiaj byliśmy na interwencji poselskiej, podczas której chcieliśmy otrzymać dokumenty, które są informacją publiczną. Chcieliśmy dowiedzieć się elementarnych kwestii, za co organizacje biorące udział w konkursie dostały punkty, jakie było uzasadnienie takiej, a nie innej punktacji, a także jakie były wnioski składane przez te organizacje. Niestety tych informacji nie otrzymaliśmy - wyjaśnił poseł Płażyński.

Zwrócił się też z listem do Anny Schmidt, pełnomocnik rządu ds. równego traktowania i sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej. Płażyński chce żeby minister sprawdziła czy konkurs przeprowadzono zgodnie z prawem, bo jego zdaniem doszło do dyskryminacji niepełnosprawnych.

- Liczę na to, że pani minister w zakresie swoich możliwości przeprowadzi rzetelną kontrolę w ECS i sprawdzi, czy konkurs ten został przeprowadzony zgodnie z prawem i czy doszło, tak jak uważam, do pogwałcenia pewnych elementarnych zasad równości – powiedział Kacper Płażyński. 

image

image


Burza po tekście Salon24.pl

To kolejne wydarzenia, do których doszło po publikacji Salon24.pl. Po naszym tekście nie tylko oburzyła się opinia publiczna, ale też odbył się protest ludzi skupionych wokół stowarzyszenia, w tym niepełnosprawnych na wózkach inwalidzkich. Wsparcia organizacji udzielili też radni PiS, którzy podczas konferencji Płażyńskiego poinformował, że w czwartek temat ma zostać podniesiony również na Radzie Miasta Gdańska. 


Nic nie dało również spotkanie przedstawicieli Gdańskiego Stowarzyszenia Inwalidów Narządu Ruchu SOLIDARNOŚĆ z osobami decyzyjnymi w ECS, po którym rozczarowania nie kryli niepełnosprawni. Wszak w gmachu są podobno lokale, których nikt nie zajmuje, a na udostępnienie jednego z nich liczyli ludzie z GSINR. 

Turcja zgodziła się poprzeć członkostwo Szwecji i Finlandii w NATO. Pod pewnymi warunkami

Po naszej publikacji i szumie w mediach, oświadczenie wydało Europejskie Centrum Solidarności, które publikujemy w całości.

Oświadczenie ECS:

W związku z pojawiającymi się w przestrzeni publicznej, nie odpowiadającymi faktom, informacjami na temat konkursu ofert na najem biur i biurek w Europejskim Centrum Solidarności, w przestrzeni Solidarność Codziennie, Europejskie Centrum Solidarności oświadcza:

1. Społecznym celem Europejskiego Centrum Solidarności jest wspieranie rozwoju społeczników i społeczniczek – szczególnie tych, którzy są na początku swojej drogi zaangażowania społecznego – w ich pracy na rzecz spójności. Temu celowi służy program i przestrzeń Solidarność Codziennie na 3 piętrze budynku ECS. Program dostarcza niezbędnego wsparcia merytorycznego i infrastrukturalnego na zasadzie równego i bezpłatnego dostępu do usług i przestrzeni.

2. Europejskie Centrum Solidarności udostępnia również cztery pomieszczenia biurowe dla sformalizowanych już organizacji społecznych w trybie konkursowym. Konkurs organizowany jest z częstotliwością co 2 lata. To wymóg Unii Europejskiej, która dofinansowując budowę siedziby ECS, oczekuje przejrzystych procedur wyłaniania organizacji, które na czas określony mogą zajmować przestrzeń biurową.

3. Ostatni konkurs ofert na najem biur i biurek w Europejskim Centrum Solidarności, w przestrzeni Solidarność Codziennie, został ogłoszony w Biuletynie Informacji Publicznej 24 marca 2022 (→ link). Konkurs organizowany był na zasadach określonych przez ECS i miał charakter otwarty dla wszystkich zainteresowanych organizacji na zasadzie równego traktowania uczestników. Nie były ustalane żadne warunki preferencyjne. Organizacje przystępujące do konkursu zaakceptowały jego zasady, nie zostały zgłoszone żadne uwagi do regulaminu.

4. Do konkursu zgłosiło się 12 organizacji. Prawo do użytkowania przestrzeni biurowej w Europejskim Centrum Solidarności uzyskało 6 organizacji, które zdobyły największą liczbę punktów w ocenie Komisji Konkursowej, w skład której wchodzili pracownicy ECS oraz przedstawiciele organizacji społecznych i miasta Gdańska.

5. Europejskie Centrum Solidarności podało wyniki konkursu do publicznej wiadomości i nie ma żadnych możliwości, które pozostawałyby w zgodzie z literą prawa, aby te wyniki zmienić, czego oczekuje Gdańskie Stowarzyszenie Inwalidów Ruchu „Solidarność”, które nie uzyskało wystarczającej liczby punktów, aby otrzymać biuro w ECS.

6. Regulamin konkursu wraz z kryteriami oceny ofert są dostępne w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie internetowej ECS. Ważnym dla ECS kryterium oceny jest program współpracy z Europejskim Centrum Solidarności i wsparcie innych organizacji działających na 3 piętrze ECS.

7. Europejskie Centrum Solidarności nie ponosi odpowiedzialności za wieloletnie zobowiązania zaciągnięte przez organizacje – które miały swoją siedzibę w ECS na krótkotrwały czas określony – wobec swoich grantodawców. Podpisując wieloletnie zobowiązanie wiedząc, że umowa najmu jest na czas określony, muszą mieć świadomość ryzyka i ponosić za nie odpowiedzialność.

8. Europejskie Centrum Solidarności, wychodząc naprzeciw potrzebom różnych organizacji, oferuje niezmiennie od wielu lat możliwość korzystania z pomieszczeń w przestrzeni Solidarność Codziennie na zasadach obowiązujących w przestrzeni, tzn. bezpłatnie i na wyłączność w ustalonych godzinach. Poza ustalonymi godzinami pomieszczenie byłoby udostępniane innym organizacjom. Celem ECS jest bowiem równy i bezkosztowy dostęp do przyjaznej przestrzeni dla możliwie największej liczby społeczników, społeczniczek i organizacji. Dla przykładu – w roku 2021, w roku w części pandemicznym, z pomieszczeń Solidarności Codziennie skorzystało blisko 3 tysiące odbiorców.

9. Europejskie Centrum Solidarności podtrzymuje przekazywane już wielokrotnie zaproszenie dla Gdańskiego Stowarzyszenia Inwalidów Narządu Ruchu „Solidarność” do bezpłatnego korzystania z przestrzeni Solidarność Codziennie na działalność poradniczą i spotkania członków stowarzyszenia.

10. W przestrzeni Solidarność Codziennie ECS zapewnia bezpłatny dostęp do Internetu. W każdym z pomieszczeń jest możliwość podłączenia komputera przenośnego.

11. Europejskie Centrum Solidarności szanuje dorobek każdej organizacji, z którą współpracuje. Ich aktywność na rzecz spójności społecznej i poszanowania praw człowieka budzi nasz najwyższy podziw. Dlatego też – w miarę naszych możliwości – nikogo nie pozostawiamy bez wsparcia. ECS nie jest jednak w stanie spełnić wszystkich oczekiwań. Dzieli się tą odpowiedzialnością z innymi organizatorami życia publicznego.

Oczekiwanie na dokumenty konkursowe

Sprawa nie ma jeszcze swojego finału, bo Europejskie Centrum Solidarności nie udostępniło posłowi Płażyńskiemu dokumentów konkursowych. Być może wystąpi o to pełnomocnik rządu ds. równego traktowania.

Gdy Salon24.pl zwrócił się do ECS z pytaniami o tę punktację, przed publikacją z 17 czerwca, Grażyna Pilarczyk, główny specjalista ds. komunikacji, napisała: - Informuję, że nie jesteśmy w stanie przygotować odpowiedzi na Pana pytania we wskazanym terminie. Będzie to możliwe dopiero po powrocie z urlopu osoby zarządzającej tym projektem. 

Marcin Dobski

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj76 Obserwuj notkę

Dziennikarz Salon24

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (76)

Inne tematy w dziale Polityka