Hymn Wolfganga Amadeusa Mozarta stoi w sprzeczności z laickością Francji.
Hymn Wolfganga Amadeusa Mozarta stoi w sprzeczności z laickością Francji.

Utwór Mozarta "zbyt religijny". Tak uznali francuscy nauczyciele i odradzają go dzieciom

Redakcja Redakcja Religia Obserwuj temat Obserwuj notkę 68
Związek francuskich nauczycieli szkół podstawowych Snuippa odradza uczniom naukę utworu Mozarta "Ave verum corpus". Według nich, hymn ma zbyt duże przesłanie regilijne, co stało się bardzo problematyczne w kontekście zmagań o oddzielenie religii od edukacji.

Mozart łamie zasadę laickości we Francji - uznało środowisko nauczycieli. "Ave verum corpus" Mozarta ma zostać zaprezentowane na lipcowym koncercie uczniów na esplanadzie Bazyliki Matki Boskiej Różańcowej w Lourdes. Wykonanie zostało wyreżyserowane przez słynnego włoskiego dyrygenta Riccardo Mutiego w ramach festiwalu humanistyczno-solidarnościowego "L'offrande musicale".

"Ave verum corpus" Mozarta to krótki utwór religijny dla chóru i na instrumenty napisany pod koniec XVIII w. na święto Bożego Ciała. Do muzyki włączono łacińską modlitwę. 

Zobacz: 

Nauczyciele oburzeni 

Jednak Snuippa - związek zawodowy - ujawniła, że nauczyciele wysłali raport do ministerstwa kultury w tej sprawie, a w liście stwierdzili, że „stoją w obliczu poważnego ataku na neutralność religijną wynikającą z ustawy z 1905 r., zaś grota w Lourdes jest uznawana przez duchowieństwo katolickie jako „ważne miejsce katolicyzmu”.

„Nie mamy nic przeciwko Kościołowi katolickiemu. Nie sprzeciwiamy się studiowaniu i poznawaniu dzieł stanowiących część naszego dziedzictwa kulturowego. Ale tekst tego utworu jest bardzo religijny. A miejsce bardzo problematyczne. Wyobraź sobie, co by się stało, gdyby sprawa dotyczyła innej religii” – podkreślili.  

Laickość państwa a utwór Mozarta

„Ręce mi opadają” — skomentował całą sytuację pianista David Fray, twórca i dyrektor festiwalu, który nie może pogodzić się z taką interpretacją koncertu. 

„Ideą Riccardo Mutiego, jednego z najwybitniejszych żyjących dyrygentów, było podarowanie uczniom w prezencie możliwości zaśpiewania tego arcydzieła Mozarta; współpracujemy z ratuszem Lourdes – wyjaśnia. Dzieła muzyczne od wieków zamawiane przez Kościół mają dwa oblicza. Jeden jest religijny, drugi uniwersalny” – stwierdził Fray w "Le Figaro". 

GW

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj68 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (68)

Inne tematy w dziale Społeczeństwo