Kanclerz Niemiec Olaf Scholz w środowym wystąpieniu w Bundestagu zaapelował o stworzenie programu na wzór planu Marshalla, który pomógłby w odbudowie Ukrainy. Zadeklarował też poparcie Niemiec dla przyznania Ukrainie statusu państwa kandydującego do członkostwa w UE.
Scholz będzie zabiegał o "27 razy tak" dla Ukrainy
- Podobnie jak zniszczona wojną Europa, dziś Ukraina potrzebuje planu odbudowy na wzór planu Marshalla. Rozmiar zniszczeń jest ogromny – przekonywał kanclerz, który w zeszłym tygodniu osobiście odwiedził m.in. zniszczone przedmieście Kijowa – Irpień.
Dzięki planowi Marshalla USA pomogły Niemcom i innym krajom europejskim stanąć na nogi po sześciu latach wojny w latach 1948-1952. Na odbudowę przeznaczono wiele miliardów dolarów amerykańskich. W swoim przemówieniu na temat szczytów UE, G7 i NATO, które odbędą się w ciągu najbliższych ośmiu dni, Scholz obiecał Ukrainie dalsze dostawy broni.
Czytaj: Kadyrow zapowiada wielki sukces Rosji w ważnym mieście. "Odbijemy je z rąk banderowców"
Przypomniał, że od początku rosyjskiej agresji „Unia Europejska zorganizowała już miliardowe fundusze” na pomoc Ukrainie. - Będziemy jednak potrzebować o wiele więcej miliardów euro i dolarów na odbudowę, i to w nadchodzących latach. Jest to możliwe (do osiągnięcia) tylko wspólnymi siłami – dodał Scholz. Poinformował, że w ramach obecnego przewodnictwa Niemiec w grupie krajów G7 Berlin planuje zwołanie międzynarodowej konferencji ekspertów w sprawie pomocy Ukrainie.
Scholz przekazał też, że przed zbliżającym się szczytem UE zabiegał o „szerokie poparcie dla oficjalnego ogłoszenia Ukrainy kandydatem do członkostwa w UE”. Zapewnił, że „zrobi wszystko, aby wszystkie 27 krajów członkowskich powiedziało "tak”.
Szefowie państw i rządów Unii Europejskiej spotkają się w Brukseli w najbliższy czwartek i piątek.
Kanclerz Niemiec poinformował także, że podczas wizyty w Kijowie porozumiał się z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, premierem Włoch Mario Draghim i prezydentem Rumunii Klausem Iohannisem, że zaakceptują status kandydata w przypadku Ukrainy i sąsiadującej z nią Mołdawii. Ponadto - UE musi wreszcie dać zielone światło dla negocjacji akcesyjnych z Albanią i Macedonią Północną – podkreślił.
Scholz chce przypomnieć Putinowi o Akcie Założycielskim NATO-Rosja
W swoim wystąpieniu kanclerz Scholz odniósł się również do zbliżającego się szczytu NATO. Powiedział, że oczekuje, iż szczyt będzie sygnałem spójności. - Partnerstwo z Rosją, które było jeszcze celem Koncepcji Strategicznej z 2010 roku, jest nie do pomyślenia w przewidywalnej przyszłości z agresywną, imperialistyczną polityką Putina - powiedział.
Jednocześnie kanclerz przestrzegł przed wyciąganiem z tego niewłaściwych wniosków. Jego zdaniem nierozsądne byłoby odwołanie tzw. aktu założycielskiego NATO-Rosja z 1997 roku. - Byłoby to tylko zagranie na rękę prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi i jego propagandzie. Akt Założycielski potwierdza właśnie te zasady, które Putin tak rażąco narusza: Wyrzeczenie się siły, poszanowanie granic, suwerenność niepodległych państw. Putinowi trzeba o tym ciągle przypominać - mówił
- Przesłanie ze strony EU, NATO i G7 musi być takie, że demokracje świata stoją razem w walce z imperializmem Putina. Ale także w walce z głodem i ubóstwem, z kryzysami zdrowotnymi i zmianami klimatu - mówił Scholz w Bundestagu.
Niemiecki rząd ostrzega Rosję ws. Litwy
Niemiecki rząd wydał także komunikat ostrzegający Rosję, by nie podejmowała środków zaradczych w związku ze sporem o przewozy towarów do Obwodu Kaliningradzkiego. – Wzywamy Rosję do niepodejmowania żadnych środków, które naruszają prawo międzynarodowe – powiedział rzecznik niemieckiego rządu Steffen Hebestreit.
Rzecznik rządu w Berlinie powiedział także, że Litwa podjęła te działania w ramach unijnych sankcji wobec Rosji. Tylko niektóre towary podlegają sankcjom. Żaden z urzędników z Obwodu Kaliningradzkiego nie otrzymał zakazu wjazdu na teren UE. – Dlatego wyraźnie odrzucamy środki zaradcze ogłoszone przez Rosję – powiedział Hebestreit.
ja
Czytaj także:
Niespodziewany transfer do Zjednoczonej Prawicy. Porozumienie Gowina reaguje
Nowy inwestor w Funduszu Trójmorza. Jest też nowa interesująca inwestycja
Tusk ma pomysł na odzyskanie władzy. To postulat, który wcześniej głosiła Lewica
Agnieszka Ścigaj w rządzie, wiadomo czym się zajmie. Premier Morawiecki ma już plan
Inne tematy w dziale Polityka