Komisja Europejska zaleciła przyznanie Ukrainie status kandydata do Unii Europejskiej. Przed krajem jest jeszcze jednak sporo pracy. (fot. PAP/EPA)
Komisja Europejska zaleciła przyznanie Ukrainie status kandydata do Unii Europejskiej. Przed krajem jest jeszcze jednak sporo pracy. (fot. PAP/EPA)

Komisja Europejska o statusie Ukrainy w akcesji do UE. Jest wyraźny postęp

Redakcja Redakcja Ukraina Obserwuj temat Obserwuj notkę 10
— Komisja Europejska zaleciła przyznanie Ukrainie statusu kandydata jako symboliczny krok na długiej drodze do członkostwa w Unii Europejskiej — powiedziała w piątek przewodnicząca KE Ursula von der Leyen.

KE pozytywnie o członkostwie Ukrainy w UE

Organ wykonawczy UE zatwierdził go z warunkami, które kraj ten będzie musiał spełnić w przyszłości w zakresie praworządności, sprawiedliwości i przeciwdziałania korupcji. Komisja zaleciła również, aby Mołdawia i Gruzja uzyskały status kandydatów, przy czym ta ostatnia dopiero po spełnieniu określonych dodatkowych warunków.

— Mamy jedno jasne przesłanie, Ukraina zasługuje na europejską perspektywę. Tak, Ukrainę należy powitać jako kraj kandydujący — powiedziała von der Leyen na konferencji prasowej. — Wciąż pozostaje jeszcze do wykonania ważna praca. Cały proces jest merytoryczny — podkreśliła.

Zalecenie to jest szczególnie istotne dla Ukrainy, która tak dużą część swojej politycznej przyszłości zainwestowała w bliższe stosunki z Europą, ponieważ szuka moralnego wsparcia w przeciwdziałaniu rosyjskiej agresji.

— Społeczeństwo obywatelskie Ukrainy jest aktywne. System wyborczy okazał się wolny i sprawiedliwy. (...) System edukacji jest dobrze rozwinięty; umiejętności cyfrowe i infrastruktura są na wysokim poziomie. Patrząc na gospodarkę: przed wybuchem wojny Ukraina miała solidny poziom deficytu na poziomie 2 proc. i długu publicznego poniżej 50 proc. Ukraina podjęła już ważne kroki na drodze do stania się w pełni funkcjonującą gospodarką rynkową, zdolną do integracji z jednolitym rynkiem UE — tłumaczyła von der Leyen.


Zadecydują państwa członkowskie

Status kandydata to pierwszy krok na drodze do przystąpienia kraju do UE. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmą państwa członkowskie. KE przyjęła rekomendacje w sprawie Ukrainy i Mołdawii na podstawie tzw. kryteriów kopenhaskich i madryckich. Określają one warunki polityczne i gospodarcze akcesji, a także zdolność do funkcjonowania na unijnym, konkurencyjnym rynku wewnętrznym. Były to punkty odniesienia dla krajów przystępujących w przeszłości do UE.

Nie ma drogi na skróty

— Ukraina jest państwem europejskim, które dało wiele dowodów na przywiązanie do wartości, na których opiera się Unia Europejska — czytamy w zaleceniu. — Komisja zaleca zatem przyznanie Ukrainie statusu kandydata, przy założeniu, że podejmuje szereg konkretnych kroków.

Nie istnieje żadna przyspieszona ścieżka, która przyśpieszy żmudny proces członkostwa, który zwykle może trwać ponad dekadę. Chorwacja była ostatnim krajem, który dołączył do bloku, a proces aplikacyjny trwał 10 lat, zanim został formalnie przyjęty w 2013 roku. Ostateczna decyzja o przyznaniu statusu będzie musiała zostać zatwierdzona przez wszystkie 27 państw członkowskich.


RB

Czytaj: 

Ukraińcy precyzyjnie trafili w rosyjski holownik. Spora strata dla Rosjan

Dzień jak co dzień w USA. Strzelanina w kościele, są ofiary

Kukiz straci partię. Wszystko za sprawą tych braków

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj10 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (10)

Inne tematy w dziale Polityka