Szef PO został zapytany na konferencji prasowej, czy w związku z odrzuceniem w czwartek w Sejmie poprawek Senatu do noweli ustawy o Sądzie Najwyższym istnieje ryzyko, że jednak nie zostaną odblokowane środki z unijnego Funduszu Odbudowy na polski Krajowy Plan Odbudowy.
Polska straciła wiele miliardów złotych
Podkreślił, że chodzi o miliardy złotych, które trzeba było dostać i wydać do końca 2021 r. Tusk mówił, że "te wielkie, niepowetowane straty" dokonały się w czasie panującej drożyzny. "W tym czasie ta władza dalej bawi się w wojnę z UE i w wojnę z własnym wymiarem sprawiedliwości" - stwierdził Tusk.
Według niego, że wszystko wskazuje, że "z puntu widzenia pana Morawieckiego, pana Kaczyńskiego, czy pana Ziobro te pieniądze (na KPO) nie są istotne". "Te europejskie pieniądze, które miały pomóc Polakom w odbudowie kraju po pandemii, że te pieniądze - ponieważ są na konkretne projekty (...) będą kontrolowane w dużej mierze przez UE, to im na tych pieniądzach nie zależy" - mówił Tusk
"Oni myślą o innych pieniądzach dla siebie i uważam, że po prostu brakuje im motywacji, im te pieniądze nie są potrzebne, bo oni tych pieniędzy nie mogą użyć do spekulacji nieruchomościami czy do zakupu prywatnych, za własne pieniądze, za miliony złotych obligacji. I stąd, moim zdaniem, taki lekceważący stosunek do Europy, do tej pomocy, do tych pieniędzy" - stwierdził Tusk.
"Mleko się rozlało"
Sejm odrzucił w czwartek wszystkie kluczowe poprawki senackie do nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, która zakłada likwidację Izby Dyscyplinarnej i utworzenie w jej miejsce Izby Odpowiedzialności. Nowela trafi teraz do prezydenta.
Zmian w ustawie o SN oczekuje Komisja Europejska w związku z decyzją Trybunału Sprawiedliwości UE odnośnie systemu dyscyplinarnego sędziów w Polsce. TSUE latem 2021 r. zobowiązał Polskę do natychmiastowego zawieszenia stosowania przepisów odnoszących się do uprawnień Izby Dyscyplinarnej SN w kwestiach m.in. uchylania immunitetów sędziowskich. Za niewykonanie tego postanowienia TSUE nałożył na Polskę karę 1 mln euro dziennie.
Komisja Europejska zastrzega, że wypłata pieniędzy z Funduszu Odbudowy nastąpi dopiero po wypełnieniu przez Polskę tzw. kamieni milowych dotyczących oczekiwanych zmian m.in. w sądownictwie (chodzi właśnie m.in. o likwidację Izby Dyscyplinarnej SN). W Krajowym Planie Odbudowy, który ma wspomóc gospodarkę po pandemii, nasz kraj wnioskuje o 23,9 mld euro w ramach grantów i o 11,5 mld euro z części pożyczkowej.
Czytaj dalej:
- Korwin-Mikke straci dom? Lider Konfederacji ma na głowie komornika
- Już jest w Polsce. Pierwszy przypadek nowej zarazy
- Morawiecki na Kongresie Polska Wielki Projekt. Ostro mówił o Putinie
Komentarze
Pokaż komentarze (207)