Komisja Europejska w przyszłym tygodniu zarekomenduje przyznanie Ukrainie statusu państwa kandydującego do Unii Europejskiej - wynika z informacji agencji Bloomberg.
Rekomendacja nastąpi 17 czerwca
Agencja dodała, że rekomendacja Komisji Europejskiej może zostać ogłoszona 17 czerwca i będzie powiązana z warunkami, jakie Ukraina będzie musiała spełnić w sprawie wzmocnienia rządów prawa i legislacji antykorupcyjnej.
"Będzie to przełomowy moment dla Ukrainy, ponieważ kraj ten zainwestował tak wiele w powiązanie swojej przyszłości z Europą. Nie ma jednak szybkiej ścieżki, która mogłaby przyspieszyć długotrwały proces akcesyjny, a Ukraina będzie musiała przekonać kilka kluczowych państw (unijnych), które sprzeciwiają się rozszerzeniu Wspólnoty" - ocenia Bloomberg.
Potrzebna zgoda państw członkowskich
Będzie to pierwszy krok na długiej drodze Ukrainy do Unii Europejskiej. Agencja przypomniała, że po uzyskaniu pozytywnej rekomendacji KE, Kijów musi uzyskać zgodę państw członkowskich, z których kilka zaznaczyło w przeszłości, że państwa ukraińskiego nie powinno się traktować w sposób preferencyjny w stosunku do innych państw kandydujących.
Debata na ten temat oczekiwana jest na najbliższej Radzie Europejskiej w dniach 23-24 czerwca.
Sceptycyzm wobec przystąpienia Ukrainy do UE wyraziła m.in. Holandia, a także - jak podał Bloomberg - Dania, według której Kijów nie spełnia obecnie wymogów niezbędnych do rozpoczęcia procesu przyjęcia do Wspólnoty.
Niemcy zaproponowały "warunkowy status kandydata", a inne kraje takie jak Polska, Litwa i Irlandia powiedziały w środę podczas spotkania ambasadorów przy UE, że oczekują przyznania Ukrainie statusu kandydata do UE.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski pod koniec lutego podpisał formalny wniosek o członkostwo jego kraju w UE. Przewodnicząca KE Ursula von der Leyen wielokrotnie podkreślała, że kraj ten należy do europejskiej rodziny.
MP
Czytaj dalej:
Inne tematy w dziale Polityka