Parlament Europejski w rezolucji przyjętej na sesji plenarnej w Strasburgu wyraził głębokie zaniepokojenie faktem, że 1 czerwca Komisja pozytywnie oceniła polski Krajowy Plan Odbudowy. Fot. PAP/EPA/JULIEN WARNAND
Parlament Europejski w rezolucji przyjętej na sesji plenarnej w Strasburgu wyraził głębokie zaniepokojenie faktem, że 1 czerwca Komisja pozytywnie oceniła polski Krajowy Plan Odbudowy. Fot. PAP/EPA/JULIEN WARNAND

Nie dla polskiego KPO, rezolucja przyjęta. Którzy polscy europosłowie byli przeciw?

Redakcja Redakcja UE Obserwuj temat Obserwuj notkę 205
Europosłowie w przyjętej dziś rezolucji "stanowczo wzywają Radę UE, aby zatwierdziła polski KPO dopiero wówczas, kiedy Polska całkowicie spełni wymogi rozporządzenia w sprawie Funduszu Odbudowy". Rezolucję poparło 411 europosłów, 129 było przeciw, a 31 wstrzymało się od głosu. Jak głosowali polscy politycy?

PE przyjął krytyczną rezolucję ws. pozytywnej oceny polskiego KPO przez KE

PE "wyraził zaniepokojenie zatwierdzeniem przez Komisję Europejską polskiego planu o wartości 35,4 mld euro w ramach Instrumentu Odbudowy i Odporności (RRF)".

Zdaniem europarlamentu w Polsce wciąż istnieją naruszenia wartości zapisanych w art. 2 Traktatu o Unii Europejskiej, w tym zasad praworządności i niezawisłości sądownictwa. Europosłowie wezwali w związku z tym Radę UE, by nie zatwierdzała polskiego planu, dopóki Polska nie spełni wszystkich "wymogów rozporządzenia w sprawie Funduszu Odbudowy".

Przeczytaj: Glapiński zdradził, kiedy nastąpią obniżki stóp procentowych. "Zbliżamy się"

Kto jak głosował?

Przeciwko rezolucji głosowali europosłowie PiS: Adam Bielan, Joachim Brudziński, Ryszard Czarnecki, Anna Fotyga, Patryk Jaki, Krzysztof Jurgiel, Karol Karski, Beata Kempa, Izabela-Helena Kloc, Joanna Kopcińska, Elżbieta Kruk, Zbigniew Kuźmiuk, Beata Mazurek, Andżelika Możdżanowska, Elżbieta Rafalska, Bogdan Rzońca, Beata Szydło, Dominik Tarczyński, Grzegorz Tobiszowski, Witold Waszczykowski, Joanna Wiśniewska, Anna Zalewska, Kosma Złotowski.

Przeciwko byli także eurposłowie z PSL: Krzysztof Hetman, Adam Jarubas, Jarosław Kalinowski. Co ciekawe, rezolucji nie poparł również jeden przedstawiciel PO - Radosław Sikorski.

"Za" głos oddali Robert Biedroń z Nowej Lewicy, Włodzimierz Cimoszewicz z SLD, Róża Thun z Polska 2050 i Sylwia Spurek.

Wstrzymali się od głosu europosłowie PO: Magdalena Adamowicz, Bartosz Arłukowicz, Jarosław Duda, Andrzej Halicki, Ewa Kopacz, Janusz Lewandowski, Elżbieta Łukacijewska, Jan Olbrycht.

"Kompromitacja!", "Niepotrzebna rezolucja"

Europoseł Bogdan Rzońca (PiS) powiedział PAP, że "rezolucja ma znamiona działań na rzecz Putina".

- To kompromitujące, że europosłowie PO - np. Janina Ochojska, Polski 2050 Szymona Hołowni - Róża Thun czy Lewicy - Włodzimierz Cimoszewicz i Robert Biedroń przykładają rękę do atakowania Polski, pozbawiania firm i samorządowców pieniędzy należnych Polsce z KPO. Polska opozycja w Parlamencie Europejskim z PO, Lewicy, Polski 2050 fałszywie informuje innych europosłów o sytuacji w Polsce i liczy, że zagranica pomoże obalić rząd Zjednoczonej Prawicy. Ale Polacy są dużo mądrzejsi niż bezprogramowi politycy - zaznaczył Rzońca.

Sprawę skomentowała na Twitterze także europosłanka Beata Mazurek (PiS). "Parlament Europejski przyjął rezolucję krytykującą Komisję Europejską za akceptację polskiego Krajowego Planu Odbudowy. (...) Cel według mnie jest jeden: aby Polsce w ogóle tych pieniędzy nie przekazać" - zaznaczyła.

Szef delegacji PO-PSL w PE, europoseł Andrzej Halicki (PO) powiedział, że europosłowie PO wstrzymali się od głosu, a europosłowie PSL byli przeciw. - Przeprowadziliśmy w tej sprawie wewnętrzną dyskusję i nie było na pewno chęci głosowania za. Ta rezolucja jest niepotrzebna, to jest zły moment. Powinniśmy czekać do końca czerwca, bo to pierwsza data, która występuje w zobowiązaniach w KPO. Warto poczekać, a nie budować napięcie - zaznaczył Halicki.

ja

Czytaj także:

Paulo Sousa wywieziony na taczkach. Siwy bajerant zwolniony z kolejnego klubu

Jesteśmy zmęczeni wojną. Polacy coraz mniej angażują się w pomoc Ukraińcom

Porażająca decyzja sądu Donieckiej Republiki Ludowej. Kary śmierci dla obcokrajowców

Wakacje kredytowe i wydłużenie tarcz antyinflacyjnych. Sejm uchwalił ustawę

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj205 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (205)

Inne tematy w dziale Polityka