Szef PKN Orlen Daniel Obajtek, komentując rosnące ceny na stacjach benzynowych, powiedział, że "w Polsce wciąż mamy jedne z najtańszych paliw w Europie". Z tym oświadczeniem nie zgadzają się jednak organizatorzy akcji blokowania stacji paliw z logo Orlenu, którzy swój protest zapowiedzieli na 11 czerwca.
Prezes Orlenu skomentował rosnące ceny paliw na stacjach i odniósł się do kwestii marż firm paliwowych. Zaznaczył, że ceny ropy, biorąc pod uwagę także osłabienie złotego względem dolara, są dziś najwyższe w historii.
– Czy możemy mieć tańszy surowiec? Możemy, ale tu chodzi o przyszłość i bezpieczeństwo naszego kraju. Politycy, którzy dziś uderzają w firmy paliwowe, muszą zastanowić się, czy chcą za dwa-trzy lata widzieć czołgi rosyjskie w Warszawie za nasze pieniądze. Dziś cała UE i wszystkie kraje Europy płacą cenę za rezygnację z rosyjskiej ropy. Jeśli to wytrzymamy, to z czasem ta cena ropy się zmieni. W Polsce wciąż mamy jedne z najtańszych paliw w Europie – podkreślił Obajtek.
– Nasze marże na rynku hurtowym i detalicznym to nie są nawet złotówki, to są grosze – dodał prezes.
Orlen nie podzieli się zyskami
Daniel Obajtek został również zapytany, czy PKN Orlen w obecnej sytuacji powienien podzielić się zyskami?
– To jest nieuprawniona propozycja. Grupa Orlen w ciągu 4 lat i 3 miesięcy zarobiła 27 mld zł, a na inwestycje wydaliśmy w tym czasie 35 mld zł. Czy mamy zabrać zyski i nie inwestować, nie przeprowadzać transformacji energetycznej? – odpowiedział Obajtek.
Protesty na stacjach Orlen
11 czerwca odbędzie się ogólnopolska stacja blokowania stacji paliw z logo Orlenu. W większości miast będzie to w godzinach od 16 do 18.
Organizatorzy uważają, że tak wysokie ceny spowodowane są polityką koncernu. Z tego powodu, aż 36 miast oficjalnie zapisało się do protestu przeciwko wysokim cenom paliw.
Wstępna lista miast:
- Aleksandrów Łódzki,
- Białystok,
- Bydgoszcz,
- Dąbrowa Górnicza,
- Gdańsk,
- Gdynia,
- Główczyce,
- Gniezno,
- Katowice,
- Kraków,
- Krynica-Zdrój,
- Kutno,
- Kwidzyn,
- Lublin,
- Nowe Miasto nad Wartą,
- Nysa,
- Obrowo,
- Oława,
- Opole,
- Ostrołęka,
- Piekary Śląskie,
- Poznań,
- Radom,
- Rzeszów,
- Słupsk,
- Stargard,
- Szczecin,
- Świdnica,
- Tomaszów Mazowiecki,
- Toruń,
- Warszawa,
- Wieliczka,
- Wołomin,
- Wrocław,
- Zabrze,
- Żory,
Postulaty organizatorów
Organizatorzy względem PKN Orlen wystosowali kilka zarzutów i postulatów.
- "Nie podoba nam się polityka Orlenu, który mimo kursu dolara i cen za baryłkę ropy śrubuje ceny na polskim rynku paliw",
- "Płacimy na stacjach rekordowe marże. Orlen nadrabia w ten sposób stratę na kontraktach CO2",
- "Nie ma żadnych technicznych przeszkód, aby cena benzyny spadła poniżej 6 zł".
Warto dodać, że w w całej Unii Europejskiej Polska ma najwyższy wzrost cen benzyny od lutego - o 35 proc. Zgodnie z raportem opublikowanym przez Komisję Europejską "EU Weekly oil bulletin" jesteśmy pod tym względem absolutnym liderem. Przykładowo w Czechach, które są na drugim miejscu, nastąpił wzrost o 23 proc.
MP
Czytaj dalej:
Inne tematy w dziale Gospodarka