Polska chciała kupić 96 czołgów Leopard 2 w wersji A4 wycofanych ze służby w szwajcarskiej armii. Szwajcaria odmówiła ich sprzedaży i odesłała polski rząd do Niemiec.
Szwajcaria odmawia Polsce czołgów
W ostatnich tygodniach państwa europejskie zwróciły się do Szwajcarii z zapytaniami dotyczącymi dostaw materiałów wojennych. W piątek szwajcarskie ministerstwo obrony opublikowało komunikat w sprawie zapytań Niemiec i Polski dotyczących szwajcarskich czołgów.
Czytaj: Zwrot w sprawie terminalu LNG w Zatoce Gdańskiej. Rząd wprowadza duże zmiany
"Polska jest zainteresowana wycofanymi z eksploatacji czołgami Leopard 2 A4 armii szwajcarskiej. Jako powód podano fakt, że Polska dostarczyła Ukrainie znaczne ilości broni, w tym sprzętu ciężkiego, i dlatego teraz potrzebuje środków na zwiększenie własnych zapasów i zdolności obronnych" - czytamy.
"Ponieważ sprzedaż wycofanych z użytku czołgów innemu państwu wymaga najpierw wycofania tych systemów z eksploatacji i przedłożenia tego faktu parlamentowi do zatwierdzenia w ramach wysyłek wojskowych, DDPS nie uważa, by sprzedaż wycofanych z użytku czołgów Polsce była w tych okolicznościach możliwa do zrealizowania w rozsądnym terminie" - czytamy dalej w piśmie szwajcarskiego ministerstwa obrony.
Niemcy mogą zdecydować sami
W tym samym piśmie Szwajcarzy odnieśli się do zapytania Niemiec o możliwość sprzedaży bądź przekazania czołgów Leopard 2A4, które wycofano już ze szwajcarskiej armii i odsprzedano producentowi.
42 takie wycofane z eksploatacji pojazdy trafiły bowiem 12 lat temu z powrotem do pierwotnego producenta, firmy Rheinmetall Landsysteme GmbH w Kilonii. Szwajcarzy podkreślają, że decyzja co do dalszego wykorzystania tych pojazdów leży w wyłącznej gestii firmy Rheinmetall, a tym samym podlega niemieckim przepisom dotyczącym wywozu materiałów wojennych.
Jednocześnie Szwajcarzy przyznają, że przed odsprzedażą zdemontowali z czołgów kluczowe elementy wyposażenia: armatę 120 mm, wielostrzałową wyrzutnię, karabiny maszynowe, pokładowy system łączności i inne wyposażenie. Części te pozostały w Szwajcarii jako części zamienne do pozostałych czołgów Leopard.
Odmowa sprzedaży czołgów jest wynikiem szwajcarskiej polityki zachowania neutralności i niedostarczania uzbrojenia państwom zaangażowanym w konflikty zbrojne. Wcześniej Szwajcaria odmówiła sprzedaży amunicji do zestawów przeciwlotniczych Gepard, o które Ukraina prosiła Niemcy. Nie zezwoliła także Danii na przekazanie Ukrainie 22 wyprodukowanych w Szwajcarii transporterów opancerzonych Piranha III.
ja
Czytaj także:
Ziemkiewicz wygrał w sądzie. Poszło o wpisy na temat Strajku Kobiet [NEWS SALON24]
Poważne straty rosyjskiej armii. Imponujące nagranie z akcji Ukraińców
Putin musi być zaniepokojony. Ekspert ujawnia, jakie są nastroje na Kremlu
Budka grzmi ws. rejestru ciąż. Resort zdrowia twierdzi, że pomylił adresata
Inne tematy w dziale Społeczeństwo