W Belwederze odbyło się w czwartek spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego oraz szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen. Fot. KPRM
W Belwederze odbyło się w czwartek spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego oraz szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen. Fot. KPRM

Von der Leyen po spotkaniu z Dudą i Morawieckim. Premier: Polska lokomotywą Europy

Redakcja Redakcja UE Obserwuj temat Obserwuj notkę 62
Polska wraz z silnym i stabilnym wzrostem gospodarczym jest jedną z głównych lokomotyw Europy - powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał, Krajowy Plan Odbudowy będzie wspierał zarówno rozwój Polski, jak i całej Europy.

Komisja Europejska i polski Krajowy Plan Odbudowy

W Belwederze odbyło się w czwartek spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego oraz szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen. Szefowa KE przebywa w Polsce w związku z zaakceptowaniem przez Komisję Krajowego Planu Odbudowy.

Polecamy:

Zabójstwo Pawła Adamowicza. Ciemne chmury nad ważną polityk Polski 2050

Coraz więcej małych miejscowości organizuje parady równości. Kolejna właśnie ogłosiła

Szef rządu podczas wspólnej konferencji prasowej podkreślił, że "ambitna Unia Europejska musi obejmować także ambitny budżet, który pozwala realizować projekty o strategicznym zasięgu".

Jak dodał, do takich projektów należy transformacja energetyczna i klimatyczna.

– Dobrze się stało, że w ślad za wychodzeniem z pandemii uzgodniliśmy bardzo duży budżet Krajowego Planu Odbudowy. To budżet, który będzie wspierał zarówno rozwój Polski, jak i całej Europy – powiedział premier.

Jak zaznaczył, „Polska wraz z silnym wzrostem gospodarczym jest jednym z silników Europy, jest jedną z głównych lokomotyw Europy". – Wystarczy popatrzeć na wzrost gospodarczy, ale także na zrównoważenie parametrów makroekonomicznych i tych związanych z finansami publicznymi – podkreślił Morawiecki.

Szefowa KE: najpierw kamienie milowe, potem wypłata środków

Szefowa KE była pytana podczas konferencji prasowej, czy procedowana w polskim parlamencie nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym spełnia tzw. kamienie milowe w obszarze sądownictwa, które Polska musi wypełnić, żeby KE mogła zaakceptować Krajowy Plan Odbudowy i uruchomić środki z unijnego Funduszu Odbudowy.

– Oczywiście te kamienie milowe muszą zostać zrealizowane. Jestem wdzięczna że pan prezydent Andrzej Duda przewidział te kamienie milowe. Teraz parlament, rządząca większość odpowiadają za to żeby wprowadzić odpowiedni zmiany prawne – powiedziała von der Leyen.

Jak podkreśliła najważniejsze jest to, żeby odpowiednie przepisy prawne zostały podpisane przez prezydenta i wdrożone przez władzę wykonawczą. – To będzie dowód na to, że kamienie milowe są rzeczywiście realizowane. (...) Jestem przekonana, że przepisy spełnią wymogi. Częścią naszego porozumienia jest to, że "najpierw kamienie milowe, a dopiero później wypłata środków" – powiedziała szefowa KE.

Von der Leyen: Dziękuję Polakom za niesamowitą hojność

Dziękuję Polakom za niesamowitą hojność. Powitaliście ponad 3,5 mln uchodźców z Ukrainy z otwartymi ramionami. Historia nie zapomni waszej solidarności. To wspaniały przykład dla całego świata - powiedziała w czwartek przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Szefowa KE podczas wspólnej konferencji prasowej z prezydenta Andrzejem Dudą i premierem Mateuszem Morawieckim wróciła uwagę, na trwającą na Ukrainie wojnę z Rosją.

– Wojna w Ukrainie trwa. Wielu ludzi uciekło w obliczu ruin i chaosu, w obliczu agresji i przestępstw Putina. Nasza największa siła to solidarność z ludźmi, którzy uciekają przed wojną i są wewnętrznie przesiedleni w Ukrainie – mówiła.

Von der Leyen podziękowała Polakom za pomoc udzielaną uchodźcom ukraińskim. – Chciałabym podziękować Polakom z całego serca za ich niesamowitą hojność. Historia nie zapomni waszej solidarności. Powitaliście ponad 3,5 mln uchodźców z otwartymi ramionami. Otworzyliście swoje domy i serca. To jest wspaniały przykład dla całego świata – powiedziała.

KW

Czytaj dalej:

Gdańsk. Sąd utajnił zeznania świadków ws. zabójstwa Pawła Adamowicza

Francuska prasa przyznaje: Kraj skromnie dozbraja Ukrainę

Niezwykły jubileusz Królowej Elżbiety II. Wydała specjalne oświadczenie

Nowa ustawa o aplikacji mObywatel. Jakie udogodnienia przyniesie?

I wszystko jasne. Rzeczniczka PiS wchodzi do rządu

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj62 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (62)

Inne tematy w dziale Polityka