Premier Mateusz Morawiecki, prezes PiS, wicepremier Jarosław Kaczyński oraz Premier Ukrainy Denys Szmyhal, fot.  PAP/Viacheslav Ratynskyi
Premier Mateusz Morawiecki, prezes PiS, wicepremier Jarosław Kaczyński oraz Premier Ukrainy Denys Szmyhal, fot. PAP/Viacheslav Ratynskyi

Kaczyński i Morawiecki odznaczeni wysokimi orderami przez Zełenskiego

Redakcja Redakcja Ukraina Obserwuj temat Obserwuj notkę 95
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski uhonorował premiera Mateusza Morawieckiego i wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego Orderem Jarosława Mądrego drugiej klasy - powiedział na konferencji prasowej w Kijowie premier Ukrainy Denys Szmyhal.

Ordery dla Morawieckiego i Kaczyńskiego

Prezydent odznaczył naszych prawdziwych przyjaciół, naszych braci za nieustanną pomoc zarówno przed rozpoczęciem wojny, jak i po jej rozpoczęciu - podkreślił Szmyhal.

- Bez względu na wszystko polski rząd i pan premier są naszymi prawdziwymi przyjaciółmi i okazują nam wszelką pomoc w każdej dziedzinie (...). Nigdy tego nie zapomnimy. Jestem przekonany, że następne pokolenia Ukraińców i Polaków będą utrzymywać bratnie stosunki. Jak powiedział dziś prezydent Ukrainy, oba narody mają ogromy potencjał, mamy silne armie, potężną gospodarkę i potężną, świetlaną przyszłość - dodał premier Ukrainy.

Umowy o współpracy

Premier Mateusz Morawiecki i wicepremier Jarosław Kaczyński przebywali dziś z wizytą na Ukrainie. Oba rządy Polski i Ukrainy przeprowadziły konsultacje międzyrządowe, podpisano umowy i memoranda w sferze energetyki, sferze wojskowo-obronnej, współpracy transgranicznej i celnej, polityki ekologicznej, polityki regionalnej, odbudowy Ukrainy oraz współpracy w zakresie pamięci narodowej. Polski rząd jest pierwszym od początku inwazji rosyjskiej, który spotkał się z rządem ukraińskim w tej formule. Obaj premierzy spotkali się też z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Polska popiera wejście Ukrainy do UE i NATO

Premier Ukrainy poinformował, że podpisano wspólne oświadczenie obu rządów. Wśród najważniejszych jego punktów są - według niego - zapisy, że Polska popiera wejście Ukrainy do UE i NATO oraz będzie dokładała starań o przyznanie Ukrainie statusu kandydata do UE już w czerwcu. Porozumiano się - jak powiedział Szmyhal - w kwestii wzmocnienia współpracy obronnej, rozwijania sojuszu polsko-ukraińsko-brytyjskiego oraz współpracy w zakresie wzmocnienia sankcji przeciwko Rosji.

- Zostało również podpisane memorandum dotyczące powołania wspólnej komisji dotyczącej nawiązania współpracy pomiędzy przedsiębiorstwami naszych państw. Komisja ta przygotuje zalecenia dotyczące powołania wspólnego polsko-ukraińskiego przedsiębiorstwa produkującego broń i sprzęt wojskowy oraz sprzęt uzupełniający. To wyniesie naszą współpracę na nowy poziom i pozwoli na produkowanie współczesnych rodzajów broni defensywnej - zaznaczył ukraiński polityk.

- Porozumieliśmy się w zakresie wzmacniania współpracy przygranicznej między Ukrainą a Polską. Polska obiecała popierać Ukrainę w kwestii zniesienia ceł oraz dołączenia do konwencji o wspólnym tranzycie. Nasi polscy partnerzy potwierdzili również swoją gotowość do udziału w powojennej odbudowie Ukrainy. Została również podpisana deklaracja ministrów spraw wewnętrznych dotycząca powołania dwóch komisji: do spraw przejść granicznych i infrastruktury przygranicznej oraz do spraw przeciwdziałania przestępstwom i wykroczeniom podczas przekraczania granicy - powiedział premier Ukrainy.

Energetyka i historia

Kolejne memorandum w sprawie współpracy pomiędzy właściwymi ministerstwami obu krajów przewiduje zwiększenia współpracy w zakresie energetyki. Według Szmyhala "ma to na celu całkowite uniezależnienie się naszych krajów i całej Europy od rosyjskich surowców energetycznych. Oba państwa porozumiały się w sprawie konieczności zwiększenia transgranicznego handlu energią elektryczną oraz odnowienia linii energetycznej pomiędzy Chmielnicką Elektrownią Atomową a Rzeszowem. - Dla Ukrainy jest to projekt bardzo ważny. Otworzy on dodatkową możliwość eksportu energii ukraińskiej do Europy - zaznaczył szef ukraińskiego rządu.

Z kolei memorandum dotyczące współpracy pomiędzy Ministerstwem Środowiska i Zasobów Naturalnych Ukrainy a polskim Ministerstwem Klimatu i Środowiska dotyczy gotowości Ukrainy do wdrażania Europejskiego Zielonego Ładu.

Szmyhal poinformował też, że "podpisane zostało memorandum pomiędzy resortami kultury Ukrainy i Polski w sprawie współpracy dotyczącej zagadnień pamięci narodowej". - Jest to ważny dokument, który - jestem pewien - pozwoli w warunkach owocnego dialogu wyjaśnić wszelkie zagadnienia dotyczące przeszłości naszych państw. Zostanie powołana grupa robocza, w skład której wejdą eksperci i historycy. Zajmie się ona kwestiami kompleksów memorialnych, pochówków i uczczenia pamięci naszych przodków- powiedział.

Premier Morawiecki o wywózkach

Szef polskiego rządu podczas wspólnej konferencji prasowej z premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem w Kijowie wyraził wdzięczność i szacunek do całego ukraińskiego rządu oraz narodu, w związku z nierówną walką, jaką toczą z rosyjskim najeźdźcą. Złożył też wyrazy współczucia dla rodzin, które straciły swych synów, bliskich. W tym kontekście wskazał, że 1 czerwca przypada w Polsce Dzień Dziecka, a na Ukrainie Dzień ochrony dziecka.

- Jak myślę w tym dniu, że co najmniej 250 dzieci zostało zamordowanych - zginęło pod gruzami, zostało zgwałconych, zabitych, zastrzelonych z premedytacją przez bestialskie siły rosyjskie, to nie tylko łzy napływają do oczu, ale całe serce płacze - mówił Morawiecki.

Polski premier mówił też o wywożeniu Ukraińców w głąb Rosji. I dodał, że w "naszej historii mieliśmy całe dziesięciolecia wywózek na Sybir, w głąb Rosji wielu pokoleń. W wyniku naszych powstań, naszych walk, ale nie tylko. Ten zbrodniczy proceder powinien zostać z całą mocą napiętnowany, a nie został jeszcze do tej pory napiętnowany" - zaznaczył.

- Cała wspólnota międzynarodowa jak chce się uważać za wolną, demokratyczną, praworządną powinna dużo głośniej dopominać się o tych ukraińskich obywateli, którzy zostali wywiezieni w głąb Rosji. To wyjątkowa zbrodnia. Zbrodnia, o której praktycznie się milczy na zachodzie Europy - zauważył Morawiecki.

Nowy traktat polsko-ukraiński w przygotowaniu

Premier zaznaczył też, że podpisane polsko-ukraińskie memoranda stanowią przedsionek do takiej współpracy, jakiej do tej pory Ukraina nie miała z żadnym innym państwem. - One być może będą stanowiły przedsionek do nowego traktatu polsko-ukraińskiego - mówił w Kijowie szef polskiego rządu.

Morawiecki przyznał, że w niektórych dziedzinach nasze gospodarki konkurują ze sobą, ale - jak powiedział - "jesteśmy uzupełniającymi się w ogromnym stopniu państwami". - Myślę, że Rosja jest coraz bardziej przerażona relacjami polsko-ukraińskimi. Tym jak te relacje rosną, krzepną, tężeją. Jak jesteśmy w stanie budować przyszłość w oparciu o teraźniejszość - mówił.

"Rozmowa, która przejdzie do historii"

Jarosław Kaczyński w kontekście podpisanych memorandów wskazał na szansę zbudowania silnego związku między narodami i państwami: polskim i ukraińskim. Zapewnił, że podczas rozmów "wszędzie dochodziliśmy (w tej sprawie) do zgody".

- Więcej, dochodziliśmy do wspólnych przekonań, dochodziliśmy do takiego głębokiego przeświadczenia, że potrzebna jest współpraca, która ma budować ten związek między naszymi narodami. Związek, który ma mieć naprawdę potężne podstawy. Historia była różna, była często naprawdę bardzo trudna, ale dzisiaj jest pełna szansa na to, żeby stworzyć coś zupełnie nowego, nową jakość nie tylko w relacjach między naszymi państwami, ale być może także w relacjach europejskich, i co za tym idzie, także w europejskiej geopolityce - powiedział Kaczyński.

- To była rozmowa przyjaciół, sojuszników. Rozmowa, która - jestem o tym głęboko przekonany - przejdzie do naszej wspólnej historii, i która będzie uważana za bardzo istotny krok w tym kierunku, na którym nam wszystkim zależy - oświadczył szef PiS.

Wicepremier również zapewnił o szacunku dla ukraińskiej armii i przywódców. - To zwycięstwo przyjdzie. Ja jestem o tym głęboko przekonany - oświadczył Kaczyński. Swoje wystąpienie wicepremier zakończył słowami: "Niech żyje Ukraina, wolna zwycięska Ukraina! Niech żyje Polska!".

ja

Czytaj także:

Ustawa o Sądzie Najwyższym przegłosowana przez Senat. Są duże zmiany

Roman Abramowicz pozywa Radę Unii Europejskiej do TSUE

Jesteśmy w czołówce krajów z najniższym bezrobociem. Remisujemy z Niemcami

Na Ukrainę trafi broń, która może zmienić oblicze wojny. Biden ogłosił decyzję


Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj95 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (95)

Inne tematy w dziale Polityka