Posłowie Joanna Scheuring-Wielgus i Włodzimierz Czarzasty, fot. Twitter/Jacek Warczygłowa
Posłowie Joanna Scheuring-Wielgus i Włodzimierz Czarzasty, fot. Twitter/Jacek Warczygłowa

Działacze Lewicy zorganizowali konferencję na budowie. "Wyremontujemy wam Polskę"

Redakcja Redakcja Lewica Obserwuj temat Obserwuj notkę 36
"Mieszkanie prawem, nie towarem". Lewica ma swój plan na to, by wypełnić konstytucyjny zapis dotyczący zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych. Chce wybudować tanie mieszkania czynszowe na wynajem.

"Mieszkanie Prawem, a nie Towarem"

W 2021 roku wybudowano 220 tys. mieszkań, ale to za mało. Według raportu HRE w Polsce brakuje między 2,1 a 3,3 mln mieszkań. Posłowie Lewicy zorganizowali konferencję na "wzorcowej" według nich budowie we Włocławku. "Modelowe" osiedle budowane jest z tanich prefabrykatów.

- 60 proc. Polaków między 25 a 29 rokiem życia mieszka z rodzicami. Coraz mniej Polaków stać na kredyt, nie mówiąc o tym, żeby było było ich stać na to, by kupić mieszkania - mówił Włodzimierz Czarzasty.

Posłanka Joanna Scheuring-Wielgus powiedziała, że PiS okłamał Polki i Polaków, obiecując 1 mln mieszkań, dopłaty do kredytów, czego nie zrealizował. Cytowała art. 75 konstytucji, uzasadniając hasło konferencji "Mieszkanie Prawem, a nie Towarem".

Samorządy mają budować mieszkania

Włodzimierz Czarzasty przedstawił główny postulat Lewicy, aby to samorządy budowały mieszkania. W latach 2025-2029 Lewica chce zrealizować narodowy program mieszkaniowy - wybudować 300 tys. mieszkań do taniego najmu, mieszkań komunalnych, czynszowych, których właścicielami są samorządy.

Adrian Zandberg rozwinął tezy Włodzimierza Czarzastego. Chodzi o to, żeby corocznie 20 mld zł przekazać z budżetu na na budownictwo mieszkaniowe. Te pieniądze szły by dla samorządów na budowę miejskich mieszkań czynszowych na wynajem. Takie te mieszkania nie podlegałyby prywatyzacji, a czynsze w nich będą stabilne i regulowane.

Kolejny postulat to powołanie Państwowej Agencji Mieszkaniowej odpowiedzialnej za sytuację na rynku mieszkaniowym i pomoc dla samorządów, która byłaby odpowiedzialna przed parlamentem w zakresie wydatkowania środków. Bank Ziemi byłby także przeniesiony do tej agencji, powołane byłyby także wojewódzkie spółki mieszkaniowe.

Zandberg mówił także o innowacyjnej technologii budowania takich osiedli. Chodzi o prefabrykaty i składanie konstrukcji jak z klocków, co pozwalałoby budować więcej za mniej.

Te rozwiązania istnieją już w Wiedniu, Szwecji i Kanadzie.

Ucywilizowanie kredytów

Scheuring-Wielgus zapewniła, że kolejnym postulatem jest walka z chaosem przestrzennym. Aby każde osiedle miało plac zabaw, zieleń, dostęp do usług publicznych.

Daria Gosek-Popiołek i Krzysztof Gawkowski mówili o ucywilizowaniu kredytów, aby stopy procentowe kredytów były stałe, a nie zmienne. Aby w całej Europie były takie same.

Z kolei Anna Maria Żukowska zapowiedziała lepszą ochronę lokatorów, którzy wynajmują mieszkania i powołanie w każdej gminie rzecznika praw lokatorów i spółdzielców, który pomagałby wynajmującym dochodzić swoich praw.

ja

Czytaj także:

Kiedy nastąpi szczyt inflacji? Prezes PKO BP odpowiada

Sprawa czołgów dla Ukrainy - Scholz nie chce być jak ostatni cesarz Niemiec

Nowe ustalenia ws. zabójców 29-latka na Nowym Świecie

Zaskakujący list Janukowycza. Polska i Ukraina stworzą jedno państwo?


Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj36 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (36)

Inne tematy w dziale Polityka