Jak wynika z wypowiedzi prezes PGNiG Iwony Waksmundzkiej-Olejniczak, cytowanej we wtorkowych komunikatach, gwarancje zatrudnienia i bezpieczeństwo pracy dla pracowników są priorytetem przy fuzji Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa z PKN Orlen. Daniel Obajtek stwierdził, że budowany jest "jeden silny podmiot, które będzie inwestował w nowe perspektywiczne obszary".
— Priorytetem są dla nas gwarancje zatrudnienia i bezpieczeństwo pracy dla pracowników. Chcemy, aby ich unikalne kompetencje były efektywnie wykorzystane w nowym koncernie multienergetycznym — powiedziała prezes PGNiG.
Spółki w swoich komunikatach poinformowały o odbyciu kolejnych spotkań prezesów zarządów PKN Orlen i PGNiG ze stroną społeczną. Ich celem jest m.in. wypracowanie porozumienia dotyczącego gwarancji warunków zatrudnienia w związku z procesem połączenia GK PGNiG z PKN ORLEN.
PGNiG liderem w obszarach mających ugruntowaną pozycję
Waksmundzka-Olejniczak oceniła, że PGNiG będzie liderem w obszarach, mających już wypracowaną i ugruntowaną pozycję. Chodzi m.in. o upstream (wydobycie), ciepłownictwo, dystrybucję czy magazynowanie. Nadal realizowane będą programy rozwojowe, m.in. wodorowy, przy optymalnym wykorzystaniu kompetencji wszystkich łączących się podmiotów.
— W czasie rozmów podkreślono, że integracja pozwoli wspólnie przygotować odpowiedzi na strategiczne wyzwania w łączonych spółkach. Zapewniono również, że proces i warunki tworzenia multienergetycznego koncernu na bieżąco będą omawiane ze stroną społeczną, tak aby pracownicy GK PGNiG mieli dostęp do wiarygodnych informacji — podano w komunikacie.
Podkreślono też, że celem łączonych podmiotów jest budowanie wspólnej przyszłości w taki sposób, by wykorzystywać najlepsze kompetencje każdej ze spółek z udziałem pracowników, którzy są najcenniejszym kapitałem i siłą nowo powstającego koncernu.
Jeden silny podmiot
W komunikatach podkreślono, że podczas rozmów potwierdzono zachowanie struktury GK PGNiG w ramach nowego koncernu. Poinformowano też, że omówiono strategiczne wyzwania związane z finalizowanym procesem połączenia oraz zadeklarowano otwartość na dalszy dialog ze stroną społeczną.
— Budujemy jeden silny podmiot, który będzie inwestował w nowe perspektywiczne obszary, w tym odnawialne źródła energii, rozwój paliw alternatywnych czy magazynowanie energii. Dla pracowników łączących się firm to szansa na zatrudnienie w dynamicznie rozwijającym się, nowoczesnym koncernie. Proces połączenia chcemy przeprowadzić transparentnie, sprawnie i z poszanowaniem praw pracowników, dlatego tak ważny jest dla nas konstruktywny dialog ze stroną społeczną, który od początku prowadzimy — powiedział cytowany w komunikatach Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen.
Zaznaczył, że po połączeniu spółki-córki GK PGNiG staną się spółkami zależnymi od PKN Orlen.
Pracownicy będą bezpieczni
— Zmiana właścicielska nie zmienia nic w zakresie warunków zatrudnienia pracowników. Wyjątkiem jest Gas Storage Poland, która objęta jest środkami zaradczymi i będzie pod nadzorem nowego inwestora. Zmiany w pierwszym etapie dotyczyć będą pracowników zatrudnionych w PGNiG SA, ponieważ ta spółka przekształcona zostanie w oddział PKN ORLEN. Stąd też priorytetowe jest wypracowanie w pierwszej kolejności porozumienia zabezpieczającego gwarancje dla tej grupy pracowników z przedstawicielami związków zawodowych, które działają w PGNIG SA — zakomunikowano.
Fuzja Orlenu, Lotosu i PGNiG
List intencyjny w sprawie rozpoczęcia procesu przejęcia PGNiG PKN Orlen i Skarb Państwa podpisały w lipcu 2020 r. W maju 2021 r. Skarb Państwa podpisał umowę o współpracy z Orlenem, Lotosem i PGNiG dotyczącą przejęcia kontroli przez PKN Orlen nad Grupą Lotos i PGNiG.
Również w maju 2021 roku PKN Orlen zgłosił do Prezesa UOKiK zamiar koncentracji, polegający na przejęciu bezpośredniej kontroli nad PGNiG.
RB
Czytaj dalej:
Inne tematy w dziale Gospodarka