Podczas Światowego Forum Ekonomicznego odbędą się dyskusje na temat kluczowych zagadnień dla Europy Środkowej, które odbędą się w dwóch pawilonach: nowo powstałym Domu Trójmorza i Polskim Domu w Davos. Dotyczyć będą m. in. korzyści wynikających ze spółpracy regionu Trójmorza, wojny na Ukrainie i transformacji energetycznej. Program powstał we współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego.
Debaty o Trójmorzu
Nowy pawilon zakłada podkreślenie wagi Trójmorza dla Europy Środkowej. Obecny kształt inicjatywy narodził się w 2016 roku i służy zacieśnianiu powiązań w regionie Europy Środkowej (między Morzem Bałtyckim, Adriatyckim i Czarnym). Jak podaje "Dziennik Gazeta Prawna", zakłada ona rozwój gospodarczy w obszarze energetyki, transportu oraz komunikacji cyfrowej. Trójmorze obejmuje Austrię, Bułgarię, Chorwację, Czechy, Estonię, Węgry, Łotwę, Litwę, Polskę, Rumunię, Słowację i Słowenię.
Podczas dyskusji w Domu Trójmorza uczestnicy poznają m. in. szanse wynikające ze współpracy państw regionu Trójmorza dla rozwoju gospodarczego Europy. Debaty zahaczą także o temat transformacji energetycznej regionu, rewolucji cyfrowej, a także budowy "inteligentnych gospodarek" w Europie Środkowej i Środkowo-Wschodniej.
Fundusz Trójmorza
Jak podaje "DGP", "wymiarem ekonomicznym inicjatywy Trójmorza jest Fundusz Trójmorza, którego pomysłodawcą, współzałożycielem i głównym inwestorem jest Bank Gospodarstwa Krajowego".
Fundusz ten inwestuje środki w infrastrukturę regionu Trójmorza w obszarach: transportu, technologii cyfrowych i energetyki. Kwestia przyciągania nowych inwestorów będzie także jednym z tematów debat w pawilonie w Davos.
— Od rozpoczęcia wojny w Ukrainie wzrosło zrozumienie dla wagi regionu Trójmorza na mapie świata. Dziś nikomu nie trzeba tego już tłumaczyć — powiedziała Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes zarządu BGK. — Teraz jeszcze większego znaczenia nabierają inwestycje w strategicznie ważne obszary - transport, energetykę czy infrastrukturę cyfrową - które pobudzają gospodarki krajów regionu i wzmacniają więzi między nimi. Obecna sytuacja geopolityczna uświadamia nam, jak ogromne znaczenie mają w tych czasach inicjatywy międzynarodowe, takie jak Fundusz Trójmorza — dodała szefowa BGK.
Program współtworzony przez BGK w Polskim Domu w Davos
Z kolei w Polskim Domu w Davos organizowany będzie program tworzony we współpracy z BGK. Dotyczyć on będzie obszarów z największym potencjałem dla dalszego rozwoju Polski oraz możliwości inwestycyjnych w Europie Środkowo-Wschodniej.
Odbędą się tam dyskusje na temat globalnych procesów i trendów, w których Polska wraz z całym regionem Europy Środkowo-Wschodniej pełnią istotną rolę. Uczestnicy debatować też będą o kwestiach transformacji energetycznej, jednak z naciskiem na konieczność dywersyfikacji źródeł energii. Rozmowy poruszą także kwestie zdrowia publicznego i efektywnych systemach opieki medycznej czy potencjalnych nowych łańcuchów dostaw.
W programie współorganizowanym przez BGK będą miały miejsce też dyskusje na temat odbudowy Ukrainy.
RB
Czytaj dalej:
Inne tematy w dziale Gospodarka