Niebawem rusza pierwszy pilotażowy program bezwarunkowego dochodu podstawowego w Polsce. Dyskusje na temat tego pomysłu trwają od lat. Teraz część mieszkańców województwa warmińsko-mazurskiego będzie mogło przetestować ten rodzaj świadczenia. W grupie przygotowującej eksperyment biorą udział naukowcy i absolwenci UAM – dr Maciej Szlinder, dr Mariusz Baranowski i profesor Piotr Jabkowski.
BDP – co to jest?
Bezwarunkowy dochód podstawowy zakłada, że osoby otrzymujące go nie muszą spełniać żadnych określonych wymagań. Otrzymać je mogą wszyscy i ma on charakter indywidualny – przysługuje jednostkom. Jest to świadczenie pieniężne, regularnie wypłacane przez państwo. Powinno ono wystarczyć do realizacji podstawowych potrzeb.
Zwolennicy tego świadczenia uważają, że w ten sposób można zmniejszyć nierówności społeczne. Krytycy zaś obawiają się wysokich kosztów związanych z wprowadzeniem tego rozwiązania, a także zmniejszenia chęci do pracy przez obywateli.
Według ekspertów bezpośredni dochód podstawowy likwiduje ubóstwo oraz zmniejsza nierówności i zapewnia bezpieczeństwo socjalne, zmniejszając niepewność dochodu. Rozwiązanie to wzmacnia też pozycję pracowników na rynku pracy oraz stymuluje gospodarkę.
Zobacz:
Eksperyment na Warmii i Mazurach
Stowarzyszenie Warmińsko-Mazurskich Gmin Pogranicza planuje przeprowadzenie eksperymentu w gminach zlokalizowanych przy granicy z Rosją. W zespole przygotowującym pilotaż uczestniczy m. in. dr Szlinder i socjologowie z UAM – dr Mariusz Baranowski i profesor Piotr Jabkowski.
Eksperyment potrwać ma dwa lata i polegać będzie na regularnym wypłacaniu 1300 zł grupie mieszkańców (minimum 5000, max. 31 000 osób).
— Ten obszar źle wypada pod względem dochodów, ubóstwa, aktywności gospodarczej i bezrobocia. Interwencja, jaką byłby program pilotażowy bdp, mogłaby przynieść istotny efekt. Jest to region wyludniający się, popegeerowski, mocno dotknięty przez skutki transformacji ustrojowej, ale także zamknięcia małego ruchu granicznego w 2018 r. — mówi dr Maciej Szlinder.
Badania socjologów
Eksperci będą przyglądać się zmiennym, m. in. aktywności ekonomicznej, społecznej i edukacyjnej. Badane będą też kwestie dobrobytu, dobrostan mieszkańców czy zmiany w relacjach międzyludzkich.
BDP w Niemczech
Podobny eksperyment rozpoczął się w maju 2021 w Niemczech. Przez 3 lata 122 osoby otrzymują 1200 euro. Wkrótce podobny program rozpocznie się w Katalonii – 5 tysięcy osób otrzymywać będzie od 700 do 900 euro i 300 euro na dzieci przez dwa lata.
RB
Czytaj dalej:
Inne tematy w dziale Społeczeństwo