Na pogrzebie reporterki Al Jazeery Shireen Abu Agli zabitej w spornych okolicznościach na okupowanym Zachodnim Brzegu, we Wschodniej Jerozolimie wybuchły zamieszki.
Niewyjaśniona śmierć reporterki
W środę rano wieloletnia dziennikarka Al Jazeery Shireen Abu Agla zginęła od strzału w głowę w czasie izraelskiego nalotu na obóz dla uchodźców w mieście Dżenin położony na Zachodnim Brzegu. Według Al Jazeery Agla zginęła z rąk Izraelczyków. Strona izraelska nie potwierdziła zarzutów i twierdzi, że mogła ona zginąć od strzałów palestyńskich.
Palestyńczycy odrzucili prośbę Izraela o wspólne śledztwo, twierdząc, że nie mają zaufania do Izraelczyków. Obie strony prowadzą własne śledztwa. Izraelskie wojsko opublikowało w czwartek wstępne ustalenia, w których stwierdziło, że nie było możliwe ustalenie źródła śmiertelnego strzału, ponieważ takich pocisków używa zarówno izraelskie, jak i palestyńskie wojsko.
Przeczytaj: Dziennikarka Al-Jazeery zabita w izraelskim nalocie. Światowe reperkusje
Zamieszki na pogrzebie
Gdy trumna Abu Aqli została wyniesiona ze szpitala na początku pogrzebu, doszło do przepychanek między uczestnikami pogrzebu a izraelską policją. Ta poinformowała, że funkcjonariusze na miejscu zdarzenia zostali obrzuceni kamieniami i "byli zmuszeni do użycia środków rozpraszających zamieszki".
Nagranie pokazuje starcia między policją a Palestyńczykami zgromadzonymi wokół trumny. Widać jak funkcjonariusze odpychają tłum, a niektórzy z nich używają pałek. Biją także żałobników niosących trumnę. Ta prawie upada na ziemię. Widać też pociski lecące w kierunku policji, która wystrzeliła również gaz łzawiący.
Prezydent Palestyny oddał hołd dziennikarce
Pogrzeb dziennikarki odbył się w czwartek w siedzibie palestyńskiego prezydenta Mahmuda Abbasa, gdzie trumna została udekorowana flagą palestyńską. Prezydent Abbas oddał jej hołd, określając ją mianem "męczennicy wolnego słowa", która "poświęciła swoje życie" w obronie sprawy palestyńskiej.
- Obarczamy izraelskie władze okupacyjne pełną odpowiedzialnością za jej zabójstwo i nie będą one w stanie ukryć prawdy o tej zbrodni - powiedział.
Zapowiedział, że skieruje sprawę do Międzynarodowego Trybunału Karnego, który bada potencjalne zbrodnie wojenne. Z kolei premier Izraela Naftali Bennett oskarżył Abbasa o "bezpodstawne zrzucanie winy na Izrael".
Chrześcijanie i muzułmanie na pogrzebie
Uroczystości odbywały się także w chrześcijańskiej świątyni, ponieważ Shireen Abu Aqla była chrześcijanką. W jej pogrzebie uczestniczyli zarówno chrześcijanie, jak i muzułmanie. Jak pokazują zdjęcia opublikowane na stronach Al Jazeery, pochowano ją w tradycyjnej palestyńskiej chustce, tzw. arafatce.
Shireen Abu Aqla, 51-letnia Amerykanka palestyńskiego pochodzenia, była doświadczoną korespondentką arabskiego kanału informacyjnego Al Jazeera i przez dwie dekady relacjonowała konflikt izraelsko-palestyński.
ja
Czytaj także:
Zabójstwo Polaka na Nowym Świecie. Policja szuka sprawców [WIDEO]
Inflacja uderza w nasze kieszenie. Jest wysoka, a będzie gorzej
Bayraktary w akcji. Zniszczyły kilka pozycji Rosji na Wyspie Węży
Mazurek w mailach ze skrzynki Dworczyka. Chodziło o Manna, rozpętała się burza
Krystian Ochman w finale Eurowizji. Jak sobie poradził w półfinale? Kim jest?
Inne tematy w dziale Polityka