CDU zdecydowanie wygrała niedzielne wybory do parlamentu w Szlezwiku-Holsztynie. To wielki cios dla rządzącej SPD i jej kanclerza Olafa Scholza. Kluczowe będą jednak kolejne wybory regionalne - w Nadrenii Północnej-Westfalii.
Wyniki wyborów w Szlezwiku-Holsztynie
Według wstępnych oficjalnych wyników chadecy otrzymali 43,4 proc. głosów. To o 11,4 proc. więcej niż w poprzednich wyborach w 2017 roku. Dla CDU to także najlepszy wynik w Szlezwiku-Holsztynie od 1983 roku. Partia premiera Daniela Guenthera rządziła w tym landzie od poprzednich wyborów w koalicji z FDP i Zielonymi.
Z kolei druga do tej pory siła polityczna w Szlezwiku-Holsztynie, opozycyjna SPD, odnotowała "historycznie słaby" - jak pisze agencja dpa - wynik, 16 proc. (ponad 27 proc. w wyborach w 2017 roku) i zajęła trzecie miejsce za CDU i Zielonymi, którzy uzyskali 18,3 proc. (wzrost o ponad 5 proc.)
FDP zdobyła 5,1 proc., co oznacza spadek poparcia o ponad 6 proc. w porównaniu z poprzednimi wyborami. Skrajnie prawicowa partia AfD uzyskała 4,5 proc., tym samym nie osiągając 5-procentowego progu wyborczego. Do parlamentu nie weszła także Lewica z 1,7 proc. głosów.
Postawa Scholza wpłynęła na wyborców
Dla badacza partii Juergena Faltera zwycięstwo wyborcze CDU w Szlezwiku-Holsztynie jest związane m.in. z postawą kanclerza Olafa Scholza w sprawie wojny w Ukrainie. Niezdecydowany kurs Scholza w sprawie Ukrainy i dostaw broni, jak również „jego częsta dwuznaczność w wypowiedziach”, promieniowały aż do Szlezwika-Holsztynu – stwierdził Falter w wywiadzie dla „Passauer Neue Presse”, który cytuje dw.com. Ale tu zawinił też słaby lider SPD w tym landzie, Thomas Losse-Mueller, który nie miał szans wygrać z popularnym premierem Guentherem.
Wybory regionalne w Nadrenii Północnej-Westfalii
Ważniejsze będą jednak wybory regionalne w Nadrenii Północnej-Westfalii, które odbędą się w przyszłą niedzielę, 15 maja. W tym najludniejszym z 16 niemieckich landów CDU chce być najsilniejszą partią i zamierza ostro walczyć z SPD. Jeśli wygra, to kanclerz Olaf Scholz może się zacząć poważnie obawiać o swoją polityczną przyszłość.
Niemiecka prasa komentuje, że po olśniewającym zwycięstwie wyborczym Daniela Guenthera w Szlezwiku-Holsztynie wydaje się, że w krajach związkowych pojawiają się oznaki sygnalizujące ważne zmiany. Wyborcy stawiają na polityków, którzy rządzą energicznie i skutecznie, biorąc pod uwagę zróżnicowane poglądy obywateli.
ja
Inne tematy w dziale Polityka