Premier Mateusz Morawiecki o pomocy dla kredytobiorców, fot. PAP/Rafał Guz
Premier Mateusz Morawiecki o pomocy dla kredytobiorców, fot. PAP/Rafał Guz

Rząd kontra banki. Premier Morawiecki ma gotowy plan wsparcia dla kredytobiorców

Redakcja Redakcja Kredyty Obserwuj temat Obserwuj notkę 36
Dla wielu rodzin kredyt hipoteczny stał się obciążeniem ponad siły. Mamy gotowy plan wsparcia. W najbliższych dniach konkretne projekty ustaw trafią na Radę Ministrów i następnie do Sejmu - powiedział portalowi 300polityka.pl premier Mateusz Morawiecki.

Premier: Mamy gotowy plan wsparcia

PP w czwartek zdecydowała o podwyżce wszystkich stóp procentowych NBP o 0,75 pkt proc. Tym samym stopa referencyjna wzrosła do 5,25 proc. w skali rocznej, stopa lombardowa do 5,75 proc., stopa depozytowa do 4,75 proc., stopa redyskonta weksli do 5,30 proc., a stopa dyskontowa weksli do 5,35 proc. To ósma podwyżka stóp z rzędu.

W komentarzu dla 300polityki.pl premier podkreślił, że "nie ma nic ważniejszego niż bezpieczeństwo finansowe Polaków". - "Putinflacja" uderza dziś niemal na każdym rynku. I wszędzie, gdzie ceny rosną w sposób niekontrolowany, rząd Prawa i Sprawiedliwości interweniuje, by ulżyć Polakom - podkreślił.

- Dla wielu rodzin kredyt hipoteczny stał się obciążeniem ponad siły. Mamy gotowy plan wsparcia. Wakacje kredytowe, pomoc w spłacie rat, Fundusz Wsparcia Kredytobiorców – w najbliższych dniach konkretne projekty ustaw trafią na Radę Ministrów i następnie do Sejmu – poinformował Morawiecki.

Polecamy: Nieoficjalnie: Rosyjski okręt wojenny "Admirał Makarow" trafiony przez ukraińskie pociski

Rząd nie zgadza się na marże banków

Jak dodał, "banki muszą też odejść od WIBOR-u jako wartości, od której liczone są raty kredytów". - Nowy wskaźnik musi być korzystniejszy dla ludzi - wskazał szef polskiego rządu. - Zresztą, zgodnie z zaleceniami regulatorów i naszego rządu, do wykonania których rynek się nie kwapi. Kredytobiorcy będą mogli znacząco zaoszczędzić na kosztach obsługi kredytu a dla tych którzy są w trudniejszym położeniu – będą mogli przez trudny czas przejść przy wsparciu tych rozwiązań – powiedział.

Morawiecki podkreślił, że "kredyt hipoteczny miał być szansą na nowy dom, a nie kulą u nogi". - Muszą to dostrzec również banki - dodał. - Nie ma i nie będzie zgody na maksymalizację zysków kosztem klientów. Bankom nie trzeba dwa razy powtarzać, że po wzroście stóp procentowych mają podnieść raty kredytów. Ale np. oprocentowanie lokat i depozytów stoi w miejscu. Marże depozytowe banków są ogromne. Nie ma na to naszej zgody - wskazał.

Jeśli apele nie poskutkują, będą narzędzia prawne

Zadeklarował, że jego rząd nie poprzestanie na apelach. - Jeśli postulaty kierowane do banków nie poskutkują – przygotujemy prawne narzędzia, które wyegzekwują od sektora bankowego większą odpowiedzialność. Mamy kryzys bez precedensu, związany z wojną na Ukrainie i zniszczeniem łańcuchów dostaw. Wysokie ceny surowców przekładają się na bardzo wysoką inflację. Banki muszą przyczynić się do zdrowych relacji gospodarczych i lepszych warunków finansowych dla ludzi - powiedział.

- Banki muszą zrozumieć, że jedziemy na tym samym wózku, a drenowanie kieszeni klientów to droga donikąd. Możemy przetrwać i wyjść z kryzysu gospodarczego wzmocnieni. Pod jednym warunkiem – wszyscy będziemy działać solidarnie – stwierdził premier.

ja

Czytaj także:

Nowe informacje w sprawie kandydatury Adama Glapińskiego na prezesa NBP
Ekspert: Inflacja może wymknąć się spod kontroli. Rząd wreszcie powinien zacząć oszczędzać
Koniec ze stanem epidemii COVID-19. Niedzielski wprowadza nowy stan
Pawłowicz chce "żeby ta cała Unia zniknęła z powierzchni ziemi". Beata Szydło odpowiada

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj36 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (36)

Inne tematy w dziale Gospodarka