Krystyna Pawłowicz, znana z krytycznej postawy wobec UE wypowiedziała się na Twitterze pod artykułem portalu wPolityce.pl. News dotyczył głosowania w europarlamencie nad rezolucją dotyczącą m.in. polskiego Krajowego Planu Odbudowy. Na komentarz sędzi Trybunału Konstytucyjnego odpowiedziała europosłanka Beata Szydło.
Wymiana zdań między Pawłowicz i Szydło
Krystyna Pawłowicz komentowała w swoim wpisie, że "tu się tymi oburzeniami i aktami strzelistymi NIC nie załatwi. Już tych słusznych okrzyków NIE DAJE SŁUCHAĆ…".
Na odpowiedź zdecydowała się była premier Beata Szydło, która powiedziała, że jako europosłowie odnoszą się do działań Parlamentu Europejskiego oraz z pewnością nie siedzą cicho, gdy Polska jest atakowana. Zasugerowała, że załatwienie tej sprawy leży poza Parlamentem, a Krystyna Pawłowicz jako sędzia Trybunału Konstytucyjnego na pewno doskonale o tym wie.
Pawłowicz na odpowiedź Beaty Szydło zareagowała: "Pani Premier, nie chodziło mi o Pani słowa, ale o ogólną myśl, że SŁUSZNE słowa nie dają efektu. Polaków ogarnia bezsilność i bunt. Imperialne UE/Niemcy są silniejsze. To nie wina PL. Osobiście chciałabym, by ta cała unia zniknęła z powierzchni ziemi. Panią najserdeczniej pozdrawiam"
PE przyjął rezolucję dot. KPO
Parlament Europejski przyjął w czwartek rezolucję, domagając się, by Komisja Europejska nie aprobowała krajowych planów odbudowy Polski i Węgier. Europosłowie argumentowali, że kraje te nie wykonały niektórych orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości UE. Przeciwko tej inicjatywie głosowali eurodeputowani PiS. Reprezentanci PO w PE w większości wstrzymali się od głosu, a Nowej Lewicy - poparli rezolucję.
W rezolucji przyjętej większością 426 głosów (przy 133 sprzeciwu i 37 wstrzymujących się) europosłowie wezwali KE i Radę UE do powstrzymania się od zatwierdzania KPO Węgier i Polski w ramach Instrumentu Odbudowy i Zwiększania Odporności. Powinno - ich zdaniem - nastąpić to dopiero wtedy, gdy oba państwa w pełni zastosują się do wszystkich zaleceń Parlamentu Europejskiego w dziedzinie praworządności i dopiero po wdrożeniu wszystkich stosownych wyroków.
Rezolucje PE nie mają skutków prawnych, ale mogą stanowić sugestię dla Komisji lub Rady ws. dalszych działań.
MP
Czytaj dalej:
Obejrzyj: Marek Magierowski, czarnym koniem wyborów prezydenckich?
Inne tematy w dziale Polityka