Premier Mateusz Morawiecki (C-L) oraz szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen (C-P). Fot. PAP/Rafał Guz
Premier Mateusz Morawiecki (C-L) oraz szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen (C-P). Fot. PAP/Rafał Guz

Międzynarodowa Konferencja Darczyńców na rzecz Ukrainy. Ważne słowa Morawieckiego

Redakcja Redakcja Ukraina Obserwuj temat Obserwuj notkę 8
Odbudowa Ukrainy ze zniszczeń wojennych to olbrzymi wysiłek, w który chcemy zaangażować cały świat - podkreślił w czwartek premier Mateusz Morawiecki informując o rozpoczętej w Warszawie Międzynarodowej Konferencji Darczyńców na rzecz Ukrainy, której Polska jest współorganizatorem.

Mateusz Morawiecki o odbudowie Ukrainy

„Odbudowa Ukrainy ze zniszczeń wojennych to olbrzymi wysiłek, w który chcemy zaangażować cały świat. Dlatego razem z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen, szefem Rady Europejskiej Charlesem Michelem, premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem i premierami Szwecji Magdaleną Andersson oraz Finlandii Sanną Marin będziemy rozmawiać o tym, jak społeczność międzynarodowa - nie tylko na poziomie państw, ale przede wszystkim społeczeństw, NGOsów i podmiotów prywatnych, może wspomóc ten wysiłek finansowo i logistycznie” - napisał szef polskiego rządu na Facebooku.

Polecamy:

Oprawca z Buczy zgubił telefon na Ukrainie. On i jego towarzysze mają się czego bać

Róża Thun nie wierzy rządowi ws. unijnej pomocy dla uchodźców. "Coś mi się tu nie skleja"

„Tam, gdzie wojska Putina zostawiają śmierć i zniszczenie, ponownie będą tętniące życiem ukraińskie miasta!” - podkreślił Morawiecki.


Zełenski: Wszystko co zniszczyła wojna zostanie odbudowane

Ukraina potrzebuje szybko dołączyć do Unii Europejskiej, uzyskując status państwa kandydującego, który może zostać udzielony już teraz pod pewnymi warunkami i w trybie przyspieszonym - mówił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski do uczestników konferencji Darczyńców dla Ukrainy.

Podczas konferencji Darczyńców dla Ukrainy połączono się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Prezydent Ukrainy podkreślił, że spotkanie w tym formacie ma pokazać, że Ukraina i cały świat jednoczy się we wspólnym celu.


Nasz kontynent jest zjednoczony, miliony osób na całym świecie wspiera nas w tym, żeby tyrania przegrała


– powiedział Zełenski.

Jak mówił, siły ukraińskiej obrony walczą, ale jak zakończy się wojna zależy nie tylko od tego, co się zdarzy na polu bitwy, ale także od wsparcia, zarówno humanitarnego jak i wysiłków w przywróceniu normalnego życia na terenach wyzwolonych.

Prezydent Ukrainy poinformował, że przygotowywany jest plan odbudowy Ukrainy po zakończeniu wojny. – Musimy skorzystać z pomocy partnerów międzynarodowych. Potrzebujemy pieniędzy, technologii, ekspertów i możliwości, które umożliwią nam przywrócenie normalnego życia – powiedział Zełenski.


Agresor musi wiedzieć, że nie pokona wolnej Europy. Wszystko, co zniszczyła wojna zostanie odbudowane


– podkreślił.

– Wzywamy kraje, żeby objęły sowim patronatem te gałęzie gospodarki Ukrainy, które ucierpiały przez wojnę – dodał Zełenski.

– Ukraina potrzebuje szybko dołączyć do Unii Europejskiej, uzyskując status państwa kandydującego, który może zostać udzielony już teraz pod pewnymi warunkami i w trybie przyspieszonym. Wojna Rosji przeciwko Ukrainie została przygotowana jako wprowadzenie do zadania ciosu zjednoczonej Europie – podkreślił.

Dodał, że większe zjednoczenie Europy "będzie dobrą odpowiedzią". – Nie liczymy tylko na same obietnice, ale oczekujemy konkretnych kroków. Wiem, że jesteśmy gotowi na te kroki i państwo również o tym wiedzą. Jestem przekonany, że większość z państwa jasno rozumie te uwarunkowania – stwierdził prezydent Ukrainy.

Premier Polski: Ukraina walczy również o naszą wolność 

kraina walczy dziś nie tylko o swoją niepodległość i wolność, ale i naszą. W dalszym ciągu będziemy was wspierać w każdy możliwy sposób, razem pokażemy, że wartości europejskie to nie są czcze słowa, tylko idą za nimi działania - mówił premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji Darczyńców dla Ukrainy.

– Wspieramy Ukrainę w bardzo wielu wymiarach, między innymi na szczeblu politycznym, pomocy wojskowej, jak i pomocy humanitarnej – podkreślił szef polskiego rządu.

Zwrócił uwagę, że sytuacja na Ukrainie ulega pogorszeniu i wskazywał, że ponad 25 proc. populacji tego kraju musiały go opuścić lub zostały przesiedlone.

– Rosjanie atakują, gwałcą, torturują, odmawiają stworzenia korytarzy humanitarnych i wymuszają deportację. To wszystko sprawia, że warunki na Ukrainie są coraz gorsze – mówił polski premier.


Ukraina potrzebuje 12 ton pomocy humanitarnej codziennie. Taką informację otrzymaliśmy od naszych przyjaciół z Ukrainy. W tej chwili tylko trzy tysiące ton takiej pomocy jest dostarczane; to mniej niż 25 procent potrzeb


– powiedział Mateusz Morawiecki.

– Potrzebujemy więcej funduszy na produkty spożywcze, artykuły higieniczne. Mam nadzieję, że dzisiejsza konferencja pozwoli nam zmobilizować takie środki, to niesłuchanie ważne – podkreślił.

Dziękował też za pomoc udzieloną uchodźcom z Ukrainy, wspominając, że granicę Polski przekroczyło już ponad 3 mln osób, głównie kobiety z dziećmi.

Von der Leyen o pomocy dla Ukraińców

200 mln euro dla osób przesiedlonych wewnętrznie w Ukrainie zadeklarowała w czwartek przewodnicząca KE Ursula von der Leyen podczas Międzynarodowej Konferencji Darczyńców na rzecz Ukrainy. Jak mówiła, UE zmobilizowała już 4 mld euro pomocy na rzecz uchodźców.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej mówiła podczas swojego wystąpienia w Warszawie o "szokującej brutalności ataku Rosji na Ukrainę", czego była świadkiem podczas wizyty w Buczy, gdzie - jak opisywała - na własne oczy ujrzała "masowe groby, worki ze zwłokami, poranionych ludzi w szpitalach, zniszczone szkoły i przedszkola".


To, co się tam dzieje, jest przerażające. To jest zbrodnia wojenna, która dzieje się każdego dnia na terytorium Ukrainy, dlatego jesteśmy z wami


– podkreśliła.

– Nie jesteśmy w stanie dorównać wam w odwadze i poświęceniu, ale możemy was wspierać, możemy być po waszej stronie – dodała.

Charles Michel: Wspólnie odbudujemy Ukrainę

Wspólnie odbudujemy Ukrainę, w której będzie panował dobrobyt - powiedział w czwartek przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel podczas Konferencji Darczyńców dla Ukrainy. Chcemy jak najwięcej zdziałać każdym zainwestowanym euro, żeby Ukraina podążała ścieżką przyłączenia do UE - mówił.

W wystąpieniu Michel przypomniał, że na ostatnim spotkaniu Rady Europejskiej w marcu zdecydowano o utworzeniu funduszu solidarności z Ukrainą. – Jest to konkretny wymiar naszego zaangażowania we wsparcie Ukrain – stwierdził.

Dodał, że Rada Europejska chce również wesprzeć zewnętrznych darczyńców. – Skupiamy się na trzech obszarach: pomocy humanitarnej, krótkoterminowej płynności i odbudowie Ukrainy – mówił.

Premier Szwecji o wsparciu dla Ukrainy

Szwecja dziś zobowiąże się do przeznaczenia 23 miliardów dolarów na rzecz wsparcia Ukrainy - zadeklarowała w czwartek Warszawie premier Szwecji Magdalena Andersson podczas Międzynarodowej Konferencji Darczyńców dla Ukrainy.

Podczas swojego wystąpienia Andersson podkreśliła, że mieszkańcy Ukrainy cierpią niesłychaną niesprawiedliwość i ból.

Szwedzka polityk przytoczyła też słowa 11-latka z Odessy, który mówił przedstawicielom UNICEF: "Bałem się. Były eksplozje. Bardzo dobrze je słyszałem i w każdym momencie taka rakieta mogła uderzyć w dom, w którym mieszkam i wszyscy by umarli". – Żadne dziecko nie powinno przez coś takiego przechodzić – oceniła.


Po tej niesprowokowanej agresji Rosji na Ukrainę Europa nigdy nie będzie już tym samym miejscem – stwierdziła Andersson. – Głosy, które słyszymy z Ukrainy, przypominają nam o najgorszych momentach w historii Europy, o okropieństwach wojennych, których nie sądziliśmy, że ponownie ktoś jeszcze będzie musiał doświadczać


– dodała.

Międzynarodowa Konferencja Darczyńców na rzecz Ukrainy

Celem międzynarodowej konferencji Darczyńców dla Ukrainy jest zebranie dodatkowych środków na wsparcie humanitarne dla tego kraju. Konferencja pod przewodnictwem premierów Polski i Szwecji Mateusza Morawieckiego i Magdaleny Andersson odbywa się na Stadionie Narodowym w Warszawie

Inicjatorami konferencji są premierzy Polski i Szwecji, a partnerami wydarzenia: przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel i przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

KW

Obejrzyj: Rafał Woś i dr Marcin Wroński: WIBOR? Skończmy z tym szaleństwem!


Czytaj dalej:

Była ambasador USA w RP chce pokojowego Nobla dla Polski

Azowstal "sercem wojny" - dlaczego Rosjanom tak zależy na zdobyciu Mariupola

Wywiad z USA okazuje się istotny. Dzięki niemu Ukraińcy zlikwidowali rosyjskich generałów

Polskie i niemieckie aktywistki wspierają Ukrainki w usunięciu niechcianej ciąży

Zacharowa podkręca napiętą atmosferę w relacjach z Izraelem. W tle najemnicy z tego kraju

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj8 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (8)

Inne tematy w dziale Polityka