— Te pieniądze czekają, są gotowe. Popatrzmy trzeźwo na sprawę: to polski rząd blokuje unijne pieniądze w ramach KPO — uważa europosłanka Róża Thun.
W czwartek na antenie Radia ZET gościem była Róża Thun, europosłanka Polski 2050. W rozmowie z Beatą Lubecką wypowiedziała się między innymi na temat środków z KPO.
Według europosłanki, Polska powinna dostać unijne środku z KPO, gdyż są one nam niezwykle potrzebne, jednak za ich brak odpowiada rząd Zjednoczonej Prawicy.
— Wszyscy czekamy na decyzję rządu, by udostępnił nam te pieniądze — mówiła w rozmowie z Beatą Lubecką. Jej zdaniem, „aby dało się pilnować funduszy – musimy mieć niezawisłe i niezależne sądy”.
Praworządność w Polsce według Róży Thun
Thun, pytana przez Beatę Lubecką o debatę w Parlamencie Europejskim wypowiedziała się na temat praworządności w Polsce, która zorganizowana była 3 maja.
— Polska konstytucja jest ważna, należy jej przestrzegać i nie ma takich momentów, kiedy święto przykrywa łamanie prawa — mówi europosłanka.
— Bardzo poważny konflikt jest na takiej linii, gdzie z jednej strony jest polska konstytucja, polskie prawo i prawo unijne, a z drugiej strony jest rząd Zjednoczonej Prawicy. Nie ma konfliktu Polska-Bruksela. Jest konflikt PiS-polska konstytucja, polskie prawo, prawo wspólnotowe — ocenia Róża Thun.
Jej zdaniem temat przestrzegania praworządności jest tematem europejskim.
— A my pilnujemy tego, by we wszystkich krajach UE prawo było przestrzegane. To, kiedy w Polsce jest łamane prawo jest tematem dla całej UE — podkreśla europarlamentarzystka.
Niewykonany wyrok TSUE
Róża Thun zostałą zapytana o to, gdzie konkretnie złamano w Polsce prawo.
— Jest niewykonany wyrok TSUE, który mówi o 3 rzeczach: rozwiązaniu Izby Dyscyplinarnej, zniesieniu ustawy kagańcowej i przywróceniu do pracy zawieszonych czy zwolnionych sędziów — odparła Thun. Jej zdaniem Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego wciąż nęka sędziów.
Rezolucja w sprawie Polski i Węgier
Europosłanka, dopytywana o głosowanie w Parlamencie Europejskim w sprawie kolejnej rezolucji dotyczącej Polski i Węgier, zapowiada:
— Ja zagłosuję za art. 7, bo zawsze głosuję za praworządnością. Jej zdaniem rezolucja ta zostanie przyjęta. Apel dotyczy tego, by Polska i Węgry przestrzegały praworządności. Zawsze głosuję za tym, by rządy prawa w UE były przestrzegane — mówi Gość Radia ZET.
Pomoc unijna dla Polski w związku z uchodźcami
Róża Thun została zapytana o powody nieudzielenia Polsce unijnego wsparcia na pomoc dla uchodźców.
— Nie wiem, czy możemy mówić o opieszałości, rząd musi się o to starać. — mówi Thun. — Niech polski rząd pokaże te papiery, które złożyli w KE, niech pokażą, jak KE na te papiery nie odpowiedziała. Coś mi się ta całość nie skleja — dodaje — Nie wiem jak jest z kosztami, które rząd ponosi ze względu na tę migrację. Tak, jak ja obserwuję duży ciężar przejmują na siebie obywatele Polski, samorządy, organizacje pozarządowe — podsumowuje Thun.
"Budżet UE to nie worek bez dna"
— Powinna być, oczywiście, ale budżet UE to nie jest worek bez dna, gdzie Unia może sobie w ciągu 2 tygodni opodatkować dodatkowo kraje członkowskie, wziąć od nich pieniądze i przekazywać je na Ukrainę — tłumaczy europarlamentarzystka, odpowiadając na pytanie o unijną pomoc Polsce dla uchodźców.
— Nie widzę zgody na to, by więcej przekazywać z krajów członkowskich do wspólnego budżetu. Ten budżet Unii nie bierze się z nieba. To są nasze składki — podkreśla Gość Radia ZET. Zdaniem Thun, rząd Zjednoczonej Prawicy nie przyspiesza integracji UE, tylko ją spowalnia.
— Jeśli narzekamy na długie procedury, to zwracajmy się też do tych, którzy nie są silniejszej UE z większymi kompetencjami– podkreśla europosłanka.
— Bardzo bym chciała mieć taki rząd w Polsce, który w RE współpracuje rzeczowo i sensownie, który jako piąty co do wielkości kraj w UE, z odpowiednią siłą głosu ma wpływ na całość — mówi Thun. — Zamiast tego, by były wciąż awantury o to, że ten rząd łamie prawo – chciałabym, by ten rząd konstruktywnie budował prawo dla całej Europy – podkreśla.
RB
Czytaj dalej:
- Obejrzyj: Marek Magierowski, czarnym koniem wyborów prezydenckich?
Inne tematy w dziale Polityka