Warszawa, 27.03.2022. Lider Polski 2050 Szymon Hołownia przemawia na I Kongresie Partii Polska 2050, 27 bm. w Digital Knowledge Village w Warszawie. (aldg) PAP/Paweł Supernak
Warszawa, 27.03.2022. Lider Polski 2050 Szymon Hołownia przemawia na I Kongresie Partii Polska 2050, 27 bm. w Digital Knowledge Village w Warszawie. (aldg) PAP/Paweł Supernak
Marcin Dobski Marcin Dobski
3179
BLOG

Ujawniamy: jak Polska 2050 Szymona Hołowni mija się z prawdą

Marcin Dobski Marcin Dobski Marcin Dobski Obserwuj temat Obserwuj notkę 31
Choć Polska 2050 nas zapewniała, że zarząd partii w 2021 r. nie prowadził działalności statutowej, to okazuje się to być nieprawdą. Mamy na to dowód, dzięki współpracy z Watchdogiem - Sieć Obywatelska. To oznacza, że ugrupowanie Szymona Hołowni celowo nie stosuje się do przepisów o finansowaniu partii politycznych.

Przed tygodniem poruszaliśmy temat finansowania ugrupowania Polska 2050 przez skupione wokół lidera stowarzyszenie i fundację. Jest to niezgodne z ustawą o partiach politycznych.  

Reklama
Pisaliśmy, że sponsorem konwencji Polski 2050, podczas której przedstawiono aplikację polityczną Jaśmina (we wrześniu 2021 r.), nie była partia Szymona Hołowni. To oznacza, że wydarzenie sfinansował inny podmiot, co jest niezgodne z przepisami o finansowaniu partii. Tak było w przeszłości z konwencją Wiosny na Torwarze, która zatopiła formację Roberta Biedronia.

Szczegóły w tekście "Polska 2050 Szymona Hołowni ukrywa źródła finansowania. To niezgodne z przepisami ustawy".

Polska 2050 nie wykazała żadnych przychodów w 2021 r. Zamiast zbierać pieniądze w jawny sposób, do czego przepisami zobligowana jest partia, by później rozliczać się przed Państwową Komisją Wyborczą, środowisko Hołowni gromadzi środki poprzez wpłaty na stowarzyszenie Polska 2050 i fundację Polska Od Nowa. Problem w tym, że takie organizacje są poza kontrolą PKW, a finansują działania Polski 2050, które powinny być wydatkami partii.

Polska 2050: nie prowadziliśmy działalności

Wyjaśnienia rzeczniczki prasowej partii nie są zadowalające. Przeciwnie, są obciążające dla zarządu ugrupowania. PL 2050 informuje, że w 2021 r. korzystała ze wsparcia stowarzyszenia i fundacji, z odpowiedzi wynika, że również finansowego. Ponadto, posłanka Paulina Hennig-Kloska zapewniała, że ugrupowanie nie prowadziło działalności statutowej. To nieprawda. 

Reklama
- Partia Polska 2050 Szymona Hołowni nie mogła rozpocząć działalności przed uprawomocnieniem się wpisu do Rejestru Partii Politycznych, co nastąpiło dopiero w dniu 17 marca 2022 roku wraz z zakończeniem postępowania odwoławczego dotyczącego wpisu na mocy ostatecznego rozstrzygnięcia Sądu Apelacyjnego w Warszawie. Brak prawomocności wpisu uniemożliwiał zawarcie umowy rachunku bankowego, bez którego prowadzenie działalności partii politycznej zgodne z ustawą o partiach politycznych nie było możliwe. Zatem przed tym dniem nie przyjmowaliśmy nowych członków do partii, nie pobieraliśmy składek od członków założycieli, nie przyjmowaliśmy darowizn i nie generowaliśmy jakichkolwiek innych przychodów, o których mowa w ustawie o partiach politycznych, z tego samego względu zarówno zarząd partii, jak i członkowie założyciele, nie prowadzili do tego dnia działalności statutowej.

- Wcześniejsza działalność polityczna prowadzona była jedynie przez Koło Parlamentarne Polska 2050, natomiast działalność obywatelska przygotowująca utworzenie partii Polska 2050 Szymona Hołowni prowadzona była przez Fundację Polska od Nowa zgodnie z jej zadaniami statutowymi oraz Stowarzyszenie Polska 2050 - tłumaczy nam Paulina Hennig-Kloska, rzeczniczka prasowa partii Polska 2050 Szymona Hołowni.

Polska 2050 sama się obciąża

Być może umknęłoby naszej uwadze, że Polska 2050 prowadziła jednak działalność statutową, ale z pomocą przyszła Sieć Obywatelska, popularny watchdog, który walczy o jawność w przestrzeni publicznej. Polska 2050 udostępniła dziennikarzom obywatelskim uchwałę nr 3. 


Reklama

image



Watchdog: Polska 2050 unika złożenia wyjaśnień

Reklama
"Przejrzystość partii politycznych jest podstawą demokratycznego państwa i dlatego staramy się regularnie sprawdzać, jak to z tą jawnością jest. Pytamy zarówno te partie, które są już od lat na polskiej scenie politycznej i te nowe, do których można zaliczyć partię Polska 2050. Do tej pory skierowaliśmy do niej dwa wnioski w trybie dostępu do informacji publicznej. 

Na pierwszy z nich odpowiedź została nam udzielona, choć po przewidzianym w ustawie terminie i wysłaniu przez nas skargi na bezczynność, która później została przez nas wycofana. Odpowiedź, którą otrzymaliśmy była niejasna. Próbowaliśmy dopytać, ale partia nie podjęła korespondencji pod adresem wskazanym w rejestrze partii. 

Niestety Polska 2050, jak wiele innych partii politycznych, które mają jawność na sztandarach, sama nie wciela jej w życie" - komentuje dla Salon24.pl Martyna Bójko z Sieci Obywatelskiej, popularnego watchdoga, który walczy o jawność w życiu publicznym. 

Więcej o działaniach Polski 2050 dowiadujemy się z artykułu "Orka na partyjnym ugorze" na stronie siecobywatelska.pl. 

Reklama
Watchdog 1 lipca 2021 r. zawnioskował - do wszystkich ugrupowań - o udostępnienie: informacji o wszystkich umowach zawartych przez partię z kontrahentami od 1 stycznia 2020 r. do dnia wykonania wniosku poprzez podanie strony każdej umowy, przedmiotu umowy, kwoty umowy oraz daty jej zawarcia, historii rachunków bankowych partii ze wszystkich kont od 1 stycznia 2020 r. do dnia wykonania wniosku, a także skanów uchwał podjętych w okresie od 1 stycznia 2020 r. do dnia wykonania wniosku dotyczących wysokości składek wraz ze zmieniającymi uchwałami, skanów umów i porozumień z innymi partiami politycznymi, stowarzyszeniami, fundacjami, ruchami politycznymi zawartych w okresie od 1 stycznia 2020 r. do dnia wykonania wniosku. 

Partia nie zawierała umów, nie prowadziła konta w banku

Polska 2050 odpowiedziała dopiero po złożonej skardze przez Sieć Obywatelską. Watchdog zwrócił uwagę na ten sam problem, na który my. Choć ugrupowanie Hołowni aktywnie działa politycznie i prężnie zbiera pieniądze od sympatyków, to robi to z pominięciem partii politycznej, więc poza całkowitą kontrolą Państwowej Komisji Wyborczej. 

"Otrzymaliśmy uchwałę w sprawie składek i dowiedzieliśmy się, że partia nie zawierała umów z kontrahentami, nie prowadziła operacji na rachunkach bankowych, nie zawierała umów, porozumień z innymi partiami politycznymi, stowarzyszeniami, fundacjami i ruchami politycznymi. Odpowiedź nas zaintrygowała, szczególnie fragment dot. braku operacji na rachunkach bankowych. Jak w takim razie np. aktywnie działająca partia płaci zleceniobiorcom, gdzie trafiają darowizny, o które całkiem aktywnie wydaje się prosić sympatyków?". 

Wchodząc na stronę polska2050.pl, można się pogubić w tym, jaki podmiot za nią stoi. Partia Polska 2050 Szymona Hołowni, Fundacja Polska od Nowa czy Stowarzyszenie Polska 2050. 

Reklama
Poniżej zamieszczamy wszystkie pytania, na które Sieci Obywatelskiej nie chce odpowiedzieć partia Polska 2050.

1. Czy partia posiada rachunki bankowe? Jeśli tak, w jakich bankach oraz kiedy doszło do zawarcia umowy o prowadzenie rachunku bankowego?

2. Jakie saldo widnieje na w.w. rachunkach bankowych?

3. Gdzie uiszczane są należności ze składek członkowskich?

4. Gdzie przechowywane są ww. należności?

5. Gdzie partia lokuje środki pieniężne?

6. Z jakich środków partia prowadzi bieżącą działalność i skąd pozyskuje środki na funkcjonowanie?

7. Czy partia posiada lub wynajmuje nieruchomości lub lokale? Jeśli tak, o jakiej powierzchni i jakie koszty ponosi z ww. tytułu?

8. Jakie przychody osiągnęła i jakie koszty poniosła partia za 2020 r, i 2021 r.?

9. Czy partia posiada adres e-mail? Jeśli tak, to jaki?

10. Czy partia posiada stronę internetową? Jeśli tak, pod jakim adresem?

11. Czy partia korzysta ze środków zebranych poprzez stronę https://wspieraj.polska2050.pl? Jeśli tak, to w jakiej wysokości i na co je przeznaczyła?

12. Czy partia otrzymywała środki pieniężne lub trwałe od Fundacji Polska od Nowa?

13. Czy partia współpracuje lub posiada porozumienia z Fundacją Polska od Nowa?

14. Czy partia obsługuje lub uczestniczy w obsłudze portalu https://wspieraj.polska2050.pl?

15. Czy partia obsługuje lub prowadzi sklep na portalu https://sklep.polska2050.pl? Jeśli tak, jakie dochody partia osiągnęła w 2021 r. z tego tytułu?

Watchdog składa zawiadomienie do prokuratury na partię Hołowni

Złożyliśmy więc również zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa nieudostępnienia informacji publicznej, objętej wnioskiem z dnia 3 lutego 2022 r., nieutworzenia strony Biuletynu Informacji Publicznej oraz nieudostępnienia informacji w Biuletynie Informacji Publicznej mimo ustawowego obowiązku oraz przestępstwa z art. 49a ustawy z dnia 27 czerwca 1997 r. o partiach politycznych (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 372) poprzez prowadzenie zbiórki publicznej na stronie https://wspieraj.polska2050.pl/, art. 49b pkt. 2 ustawy z dnia 27 czerwca 1997 r. o partiach politycznych (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 372) poprzez naruszenie zasad gromadzenia środków finansowych partii politycznej, poprzez gromadzenie środków finansowych w innym miejscu niż na rachunkach bankowych partii, art. 49c pkt. 3 ustawy z dnia 27 czerwca 1997 r. o partiach politycznych (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 372) poprzez przyjęcie w imieniu partii politycznej środków finansowych z naruszeniem przepisów art. 25 ww. ustawy.

Prokuratura odmówiła wszczęcia dochodzenia, nie sprawdzając żadnych szczegółów. Sieć Obywatelska złożyła zażalenie na tę decyzję. 

Marcin Dobski

Czytaj dalej:


Udostępnij Udostępnij Lubię to!4 Skomentuj31 Obserwuj notkę

Dziennikarz Salon24

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (31)

Inne tematy w dziale Polityka