Finlandia ma w planach budowę 1340-kilometrowego muru na granicy z Rosją. Władze kraju chcą zwiększyć bezpieczeństwo i ograniczyć ryzyko prowokacji ze strony tego kraju. Informację przekazał publicznej telewizji Yle państwowy urzędnik.
Finlandia chce zbudować mur na granicy z Rosją
Marko Turunen, wysoki rangą urzędnik w resorcie obrony Finlandii ujawnił w rozmowie z telewizją Yle, że państwo planuje podnieść bezpieczeństwo kraju, a głównym punktem planu jest zbudowanie muru na granicy z Rosją. Będzie miał długość 1340 km. Aktualnie trwają analizy przygotowawcze do realizacji projektu.
Turunen dodał, że dla kraju "to duża zmiana, więc wymaga decyzji na najwyższym szczeblu".
Czytaj: Rosjanie indoktrynują nawet dzieci. W sklepach zabawki wojenne z literą "Z"
Decyzja ws. NATO w maju, umożliwi Finlandii i Szwecji wspólne złożenie wniosku
Decyzja w sprawie wejścia Finlandii oraz Szwecji do NATO zapadnie w połowie maja, ma umożliwić obu krajom wspólne złożenie wniosku o członkostwo w Sojuszu - podają w poniedziałek skandynawskie media.
W wywiadzie dla fińskiego dziennika "Ilta Sanomat" prezydent Finlandii Sauli Niinisto ujawnił, że swoją decyzję w sprawie wejścia kraju do NATO ogłosi 12 maja.
Dzień później, czyli wcześniej niż zapowiadano, ma zostać opublikowany raport szwedzkiego rządu w sprawie strategii bezpieczeństwa, w tym stosunku do członkostwa w Sojuszu.
Natomiast 14 maja swoją opinię po nadzwyczajnej naradzie Fińskiej Partii Socjaldemokratycznej (SDP) wyrazi premier Finlandii Sanna Marin. Tego samo dnia ministrowie spraw zagranicznych Finlandii i Szwecji wezmą udział w spotkaniu państw NATO w Berlinie.
W dniach 17-18 maja Niinisto złoży oficjalną wizytę w Sztokholmie. Fińskie i szwedzkie media spekulują, że do tego czasu stosunek obu krajów do wejścia do NATO zostanie upubliczniony.
W opinii Charly'ego Salonius-Pasternaka z Fińskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych "bardzo dobrym zabiegiem jest skoordynowanie kolejnych działań Finlandii i Szwecji". "Finlandia zwleka z ogłoszeniem decyzji w sprawie NATO, czekając na szwedzkie władze, które przyspieszyły swoje działania" - podkreślił ekspert w rozmowie z agencją TT.
Według Salonius-Pasternaka złożenie przez Finlandię i Szwecję wniosku o członkostwo w NATO w tym samym czasie ułatwi Sojuszowi ich rozpatrywanie, w tym wydanie zgody przez parlamenty narodowe.
SW
Czytaj dalej:
Dwa rosyjskie Raptory poszły na dno przy Wyspie Węży. "Bayraktar działa" [WIDEO]
Paragony grozy na majówkę. Czy rzeczywiście jest aż tak drogo? Zobaczcie sami
Dzień Flagi RP. W Warszawie trwają uroczystości, na miejscu m.in. prezydent i szef MON
Po co Putinowi wojna? Jeden z jego największych przeciwników mówi o licznych korzyściach
Czy Zbigniew Ziobro i jego partia zostaną wyrzuceni z rządu? Coraz więcej na to wskazuje
Inne tematy w dziale Polityka