"Wojna wywołana przez Rosję niestety nie daje nam oddechu. Putin kontynuuje swoją brudną grę. Jak Polska jest przygotowana na gazowy szantaż ze strony Rosji?" - o tym mówi premier Mateusz Morawiecki w najnowszym podcaście.
Nowy podcast premiera Morawieckiego
Tematowi dostaw gazu najnowszy odcinek swego podcastu poświęcił premier Mateusz Morawiecki. Podkreślił m.in., iż obecnie w Europie dokonuje się "olbrzymi postęp technologiczny, który prędzej czy później doprowadzi do tego, że rosyjski gaz i rosyjska ropa przestaną mieć znaczenie". - Rosja miała przed sobą dwie drogi - albo wybrać modernizację i rozwój, normalną współpracę z innymi państwami, albo trzymać się kurczowo starych rozwiązań. I niestety wybrała tę drugą drogę - stwierdził premier.
Dziś stoimy przed wyborem
Jak dodał, prezydent Rosji Władimir Putin "jasno pokazał Europie, że nawet nie zamierza rywalizować z nią ekonomicznie, a o swoje interesy zadba przy użyciu czołgów i rakiet". - I dziś stoimy przed wyborem - albo ulegniemy temu szantażowi, albo wreszcie wybijmy się na niepodległość od rosyjskich węglowodorów - podkreślił.
Według niego, "Polska pod rządami Prawa i Sprawiedliwości wybrała drogę suwerenności energetycznej już dawno temu". - Dlatego dziś odcięcie gazu przez Rosję nie jest dla nas poważnym zagrożeniem. Mamy nie tylko odpowiednie zapasy, ale przede wszystkim od lat zabezpieczone dostawy z różnych źródeł - zapewnił szef rządu.
"Cichy bohater" w rządzie
Jego zdaniem, w tej sprawie "cichym bohaterem" jest pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski, który - jak mówił premier - "od początku pilotował polską dywersyfikację dostaw węglowodorów". "To nie jest wdzięczna praca - to wysiłek obliczony na lata - pełne żmudnych negocjacji, ustaleń, spełniania norm środowiskowych, parametrów technicznych, wreszcie samej budowy" - dodał.
Na dywersyfikację źródeł dostaw surowców energetycznych - przypomniał - składa się m.in. gazoport w Świnoujściu, interkonektory gazowe łączące Polskę z sąsiednimi krajami oraz rozbudowany w ostatnich latach Naftoport w Gdańsku. Pod koniec tego roku ukończony ma zostać z kolei gazociąg Baltic Pipe; budowany jest ponadto pływający terminal LNG w Gdańsku.
- Dzięki tym wszystkim inwestycjom polskie rodziny i polskie firmy mogą dziś spać spokojnie - ciepło w polskich domach czy gaz w kuchenkach nie zależą od kaprysów Kremla. Są w oczywisty sposób zabezpieczane przez nasze państwo - państwo sprawne i sprawcze, na które Polacy mogą liczyć - zaznaczył Morawiecki.
W jego ocenie, "Polska jest na końcu drogi, na którą wielu naszych unijnych partnerów dopiero teraz wkracza". "Nie ukrywam, że czuję ulgę i zadowolenie widząc, jak ziściły się nasze długoletnie dążenia i strategiczne przewidywania" - powiedział premier.
ja
Czy Marek Magierowski zawalczy o urząd prezydenta RP? Takie pytanie to pokłosie sondażu, w którym ku zaskoczeniu wszystkich, ten były dziennikarz i były rzecznik prasowy Andrzeja Dudy, a obecnie ambasadora RP w Waszyngtonie, wyprzedza w sondażu prezydenckim nawet Rafała Trzaskowskiego.
Zapraszamy na #LewyZbicepsem, czyli potyczki słowne Sławomira Jastrzębowskiego i Rafała Wosia.
Czytaj także:
Dostarczanie broni na Ukrainę - polski rząd złożył Niemcom propozycję. Scholz milczy
Tajemnicze samobójstwa rosyjskich biznesmenów. Niektórych z nich znaleziono z rodzinami
Co to jest Lend-Lease? Jak Amerykanie pomogą Ukrainie
Nie żyje „Duch z Kijowa” - pilot, który zestrzelił 40 rosyjskich samolotów
Angelina Jolie przyjechała do Lwowa. Widziano ją w kawiarni
Inne tematy w dziale Polityka