źródło: Flickr /  Russia Ukraine War Breaking News
źródło: Flickr / Russia Ukraine War Breaking News

Węgry akceptują żądania Putina. Będą płacić za gaz i ropę w rublach

Redakcja Redakcja Energetyka Obserwuj temat Obserwuj notkę 88
— Nie robimy tego dla zabawy, nie wybraliśmy takiej sytuacji — oznajmił węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto, odnosząc się do stanowiska swojego kraju w kontekście płacenia w rublach za rosyjskie surowce.

Węgry będą płacić w rublach

O decyzji Węgier Szijjarto poinformował w rozmowie ze stacją CNN. Poinformował, że Węgry spełnią warunki Władimira Putina i zapłacą za rosyjskie surowce w rublach. 

— 85 procent naszego gazu, 65 procent naszej ropy, pochodzi z Rosji. Dlaczego? To wynika z posiadanej infrastruktury. Nie robimy tego dla zabawy, nie wybraliśmy takiej sytuacji — tłumaczył szef węgierskiej dyplomacji.

Szijjarto podkreślił, że Węgry nie posiadają alternatywnych źródeł ani szlaków przesyłowych, dzięki którym kraj ten mógłby zaprzestać importu rosyjskiej energii w ciągu najbliższych kilku lat.

Cios w unijną jedność sankcyjną

Komisja Europejska zaznacza, że płacenie rublami za energię z Rosji stanowić będzie złamanie unijnych sankcji.

— Jeśli nie jest to przewidziane w kontrakcie, to zapłata w rublach stanowi naruszenie sankcji. Prawie 97 procent wszystkich kontraktów z Gazpromem jednoznacznie przewiduje płatności w euro lub dolarach. Firmy, które takie umowy mają, nie powinny godzić się na rosyjskie żądania — oznajmiła Ursula von der Leyen.

Bruksela podkreśla, że akceptacja żądań Putina będzie uderzeniem w unijną jedność sankcyjną oraz wiązać się będzie z ryzykiem dla europejskich firm.

Zemsta za sankcje

Przed miesiącem Moskwa ostrzegła Europę, że musi liczyć się ze zmniejszeniem dostaw gazu, jeśli kraje nie zgodzą się dokonywać opłat za niego w rublach. Decyzja ta dotyczyła krajów "nieprzyjaznych" Rosji, wśród których znajduje się m. in. Polska. Warunki te były też odpowiedzią na nałożone przez Zachód sankcje w wyniku inwazji zbrojnej na Ukrainę, mającą na celu wzmocnienie rosyjskiej waluty. Po rozpoczęciu wojny spadła ona do najniższego poziomu w historii.


RB


Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj88 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (88)

Inne tematy w dziale Gospodarka