Od jutra w życie wchodzą zapisy ustawy o obronie ojczyzny. Poważne zmiany w armii obejmą również podział zadań w Wojskach Obrony Terytorialnej.
Nowy Szef Centrum Zarządzania Kryzysowego MON
Wejście w życie ustawy o obronie ojczyzny wprowadza m.in. zmiany w funkcjonowaniu systemu zarządzania kryzysowego w resorcie obrony narodowej. Dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej Gen. broni Wiesław Kukuła od jutra zostanie Szefem Centrum Zarządzania Kryzysowego MON.
Jak zakomunikowały WOT, Dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej od jutra będzie odpowiadał za „planowanie, koordynowanie i wykonywanie zadań związanych z udziałem oddziałów i pododdziałów Sił Zbrojnych w zwalczaniu klęsk żywiołowych i likwidacji ich skutków, działań w zakresie ochrony mienia, akcjach poszukiwawczych oraz akcjach ratowania lub ochrony zdrowia i życia ludzkiego, a także udziału w realizacji zadań z zakresu zarządzania kryzysowego”.
Dowódca WOT będzie pełnił obowiązki Szefa Centrum Zarządzania Kryzysowego MON. Korekty obejmą również dowódców Brygad Obrony Terytorialnej, którzy zastąpią w tym zakresie szefów Wojewódzkich Sztabów Wojskowych i zostaną koordynatorami tych przedsięwzięć na szczeblu wojewódzkim. W tym zakresie będą ściśle współpracować z poszczególnymi wojewodami właściwymi dla rejonu odpowiedzialności brygad.
Zobacz: Zagłosowali bez podziałów jak nigdy. Ustawa o obronie Ojczyzny przyjęta przez Sejm
Co jeszcze w ustawie o obronie ojczyzny?
Główne cele ustawy, która konsoliduje regulacje znajdujące się dotychczas w kilkunastu różnych ustawach, to m.in. zwiększenie budżetu na obronność (do 3 proc. PKB), liczebności Wojska Polskiego (do 300 tys. żołnierzy), odtworzenie systemu rezerw oraz zwiększenie możliwości szkolenia żołnierzy. Zapisy mają także ułatwić służbę ochotnikom, którzy chcieliby odbyć przeszkolenie. Nie będzie jednak obowiązkowego poboru do wojska.
MP
Czytaj dalej:
Inne tematy w dziale Społeczeństwo