W środę premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, ze budżet programu Kolej Plus zwiększy się dwukrotnie – do 11 miliardów złotych. Decyzja w tej sprawie zapadnie jeszcze na środowym posiedzeniu rządu.
Premier oznajmił, że Rada Ministrów zdecyduje na środowym posiedzeniu o powiększeniu budżetu na program Kolej Plus. Zapowiedział, że będzie to "zwiększenie budżetu dwukrotne, o kolejne 5,5 mld zł, do ponad 11 mld zł".
Program ważny dla całej Polski
— To jest budżet na inwestycje, budżet rozwojowy — podkreślał premier podczas konferencji prasowej w Janowie Lubelskim.
Zdaniem Morawieckiego, program jest ważny dla całej Polski, ponieważ pozwoli na odbudowę i odtworzenie linii kolejowych.
— Sprawne i sprawcze państwo musi umieć zajmować się wieloma sprawami jednocześnie — zaznaczył premier, w kontekście wojny za wschodnią granicą oraz kryzysu uchodźczego w Polsce.
Morawiecki podkreślał, że kolej jest sprawnym, bezpiecznym i ekologicznym środkiem transportu. Dodał, że wraca również na nią "moda". Premier wskazał, że w ramach programu Kolej Plus wyremontowanych zostało już ponad 400 stacji i przystanków kolejowych, a także blisko 300 dworców. Odbudowano także ponad 1000 kilometrów połączeń kolejowych.
Premier podkreślił, że dzięki nowym projektom uruchomione zostaną też nowe połączenia.
Sasin: Nowa, decydująca faza projektu
— Program Kolej Plus wchodzi w nową, decydująca fazę, co potwierdzi Rada Ministrów podnosząc nakłady na budowę nowych linii kolejowych w Polsce — oznajmił w środę wicepremier Jacek Sasin, podczas konferencji prasowej w Janowie Lubelskim.
Sasin uważa, że środa jest historycznym dniem dla całej Polski oraz Lubelszczyzny, bowiem rząd podejmie dziś decyzję o zwiększeniu nakładów na realizację programu Kolej Plus.
Wicepremier podkreślił, że podczas środowego posiedzenia Rady Ministrów zapadnie decyzja o podniesieniu wydatków na unowocześnienie i budowę nowych linii kolejowych w Polsce. Obecny budżet programu wynoszący 5,6 miliardów złotych zostanie podniesiony do ponad 11 miliardów.
Większe finansowanie pozwoli także na podwojenie liczby planowanych inwestycji – z 17 do 34.
Szef MAP wskazał, że wyjątkowe miejsce w programie przewidziano dla województwa lubelskiego, gdzie realizowana ma być jedna czwarta inwestycji. Tam też trafi jedna czwarta środków.
Zasługa samorządów
— Realizacja programu Kolej Plus nie byłaby możliwa bez współpracy z samorządami; to one zgłaszały do niego propozycje projektów, które zostaną wykonane — powiedział w środę minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.
— Program Kolej Plus jest programem szczególnym, jest programem wyjątkowym, bo ten program kolejowy powstaje przy współpracy z samorządami. Któż lepiej wie o potrzebach mieszkańców małych miejscowości, średnich miejscowości (...) - to właśnie wójtowie, burmistrzowie, to marszałkowie doskonale o tym wiedzą, czego oczekują mieszkańcy. Dzięki współpracy z samorządami takie programy jak Kolej Plus są możliwe — tłumaczył minister.
RB
Czytaj dalej:
Inne tematy w dziale Gospodarka