Dmitrij Miedwiediew, jeden z najbliższych sojuszników prezydenta Rosji Władimira Putina ostrzegł w czwartek NATO, że jeśli Szwecja i Finlandia dołączą do sojuszu, Rosja rozmieści broń jądrową i pociski hipersoniczne w eksklawie w sercu Europy.
Finlandia, która dzieli z Rosją granicę o długości 1300 km, i Szwecja rozważają przystąpienie do sojuszu NATO. Decyzja Finlandii w sprawie przystąpienia do sojuszu ma zapaść w ciągu kilku tygodni.
Miedwiediew: Rosja będzie musiała rozmieścić broń jądrową w otoczeniu Finlandii i Szwecji
Dmitrij Miedwiediew, zastępca przewodniczącego Rady Bezpieczeństwa Rosji, powiedział, że jeśli Szwecja i Finlandia przystąpią do NATO, Rosja będzie musiała wzmocnić swoje siły lądowe, morskie i powietrzne na Morzu Bałtyckim.
Były prezydent Rosji wyraźnie zaznaczył także kwestię zagrożenia nuklearnego, mówiąc, że nie może być więcej mowy o Bałtyku "wolnym od broni jądrowej", gdzie Rosja ma swoją eksklawę kaliningradzką, położoną pomiędzy Polską a Litwą.
"Nie może być mowy o żadnym statusie Bałtyku wolnego od broni jądrowej - równowaga musi zostać przywrócona" - powiedział Miedwiediew, cytowany przez agencję Reuters.
Miedwiediew wyraził nadzieję, że Finlandia i Szwecja przejrzą na oczy. Jak twierdzi, inaczej będą musiały żyć z bronią jądrową i rakietami hipersonicznymi blisko domu.
Rosja posiada największy na świecie arsenał głowic jądrowych i wraz z Chinami i Stanami Zjednoczonymi jest jednym z liderów technologii pocisków hipersonicznych.
Litwa powiedziała, że groźby Rosji nie są niczym nowym i że Moskwa rozmieściła broń jądrową w Kaliningradzie na długo przed wojną na Ukrainie. NATO nie odpowiedziało natychmiast na ostrzeżenie Rosji.
Mimo to ewentualne przystąpienie Finlandii i Szwecji do NATO - utworzonego w 1949 r. w celu zapewnienia Zachodowi bezpieczeństwa przed Związkiem Radzieckim - byłoby jedną z największych strategicznych konsekwencji wojny na Ukrainie.
Finlandia uzyskała niepodległość od Rosji w 1917 roku i stoczyła z nią dwie wojny podczas II wojny światowej, podczas których straciła część terytorium. W czwartek Finlandia ogłosiła ćwiczenia wojskowe w zachodniej Finlandii z udziałem Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Łotwy i Estonii.
Szwecja nie prowadziła wojny od 200 lat. Jej polityka zagraniczna koncentruje się na wspieraniu demokracji i rozbrojeniu nuklearnym.
SW
Czytaj dalej:
Inne tematy w dziale Polityka