Podczas spotkania z premierem Belgii Alexandrem De Croo, szef polskiego rządu zwrócił się z apelem do Komisji Europejskiej, by - skoro w przeszłości pomogła Turcji w kryzysie z uchodźcami - teraz wsparła finansowo również nasz kraj.
"Na razie finansujemy to w ramach naszych możliwości, ale aby z jednej strony sprawiedliwości stało się zadość, a z drugiej strony, żeby obowiązywał system europejski, także i w naszym przypadku, prowadzimy coraz to bardziej intensywny dialog z Komisją Europejską w tym zakresie" - powiedział premier. Wyraził oczekiwanie, by najbliższy partner jakim jest dla nas UE zajął w sprawie pomocy w kryzysie uchodźczym postawę "aktywną i pozytywną".
Premier zwrócił uwagę, że Polska gości już ponad 2 miliony uchodźców wojennych z Ukrainy, których domy są zburzone, a cała przeszłość "pozostawiona, czasami wzięta ze sobą w jednej małej walizeczce". Mówił, że Polacy zachowują się w tej sytuacji w sposób "maksymalnie humanitarny", bo tego wymaga człowieczeństwo, dbałość o sprawiedliwość i solidarność.
"Sankcje zadziałały jak zbyt słaba szczepionka"
Jednym z wątków spotkania De Croo i Morawieckiego był również temat sankcji nakładanych na Rosję. Premier Polski zwrócił uwagę, że dziś rubel jest mocniejszy, niż był na początku wojny, co - jego zdaniem - oznacza że Putin skonstruował system z znacznym stopniu odporny na sankcje. "Sankcje zadziałały jak zbyt słaba szczepionka. Na tym etapie nie tylko nie powstrzymały machiny wojennej Putina, ale w jakimś stopniu umocniły pewne działania gospodarcze zachodzące w Rosji" - ocenił.
De Croo zauważył, że Polska zawsze opowiadała się za dotkliwymi sankcjami wobec Rosji. Mówił, że UE wdrożyła dotychczas pięć pakietów sankcji, a rząd belgijski podjął kroki, by blokować Rosji dostęp do zasobów finansowych w tym kraju. "Powinniśmy jeszcze bardziej utrudniać Rosji dostęp do rynków finansowych, blokować rosyjskie instytucje finansowe" – powiedział. Zadeklarował gotowość do dalszych kroków i wyraził przekonanie o konieczności wprowadzenia kolejnych pakietów sankcji.
Premier Belgii zwrócił też uwagę na konieczność transformacji energetycznej i uniezależnienia się od rosyjskich energii kopalnych.
MP
Czytaj też:
Inne tematy w dziale Polityka