Wybory prezydenckie we Francji. Fot. PAP/EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON
Wybory prezydenckie we Francji. Fot. PAP/EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON

Znamy wstępne wyniki wyborów we Francji. Macron kontra Le Pen

Redakcja Redakcja Świat Obserwuj temat Obserwuj notkę 78
W niedzielnej pierwszej turze wyborów prezydenckich we Francji ubiegający się o reelekcję prezydent Emmanuel Macron uzyskał 28,5 proc. głosów, a na szefową Zjednoczenia Narodowego Marine Le Pen zagłosowało 24,2 proc. wyborców – wynika z wstępnych wyników podanych przez Instytut Elabe i SFR dla stacji BFM TV z godz. 20, tuż po zamknięciu lokali wyborczych.

Trzecie miejsce zajął szef Francji Nieujarzmionej Jean-Luc Melenchon z 20,2 proc. głosów.

Polecamy:

Lichocka: "Tusk działał na zlecenie Putina. Chcieli upokorzyć Lecha Kaczyńskiego"

Rosjanie ukradli kielich Jana Pawła II i stare adidasy zakonnika

W drugiej turze: Macron i Le Pen

Wyniki te oznaczają, że w drugiej turze wyborów zaplanowanej na 24 kwietnia zmierzą się Macron i Le Pen.

Na kolejnych miejscach uplasowali się w niedzielę prawicowy publicysta Eric Zemmour z 7,1 proc. głosów oraz republikanka Valerie Pecresse - 5,1 proc. poparcia.

Poniżej 5 proc głosów otrzymali: szef koalicji Zielonych Yannick Yadot (4,4 proc.), samorządowiec Jean Lassalle (3 proc.), komunista Fabien Roussel (2,4 proc.), mer Paryża Anne Hidalgo (1,9 proc.), suwerenista Nicolas Dupont-Aignan (1,8 proc.), antykapitalista Philippe Poutou (0,8 proc.) oraz trockistka Nathalie Arthaud (0,6 proc.).

Komentatorzy wskazują na słaby rezultat kandydatów prawicy - Zemmoura i Pecresse oraz zaskakująco dobry wynik Melenchona.

Co proponuje Macron?

Programy wyborcze Macrona i Le Pen, którzy przeszli do drugiej tury, znacząco się różnią.

Macron proponuje m.in. powrót do reformy emerytalnej i podwyższenie wieku emerytalnego z 62 do 65 lat. Chce także przeprowadzić reformę sądownictwa, podatku spadkowego, szkolnictwa i wynagrodzeń w sektorze medycznym. Zapowiedział budowę nowych reaktorów nuklearnych i dalszy rozwój tego sektora energetyki, a także sektora energii ze źródeł odnawialnych.

W polityce zagranicznej Macron proponuje kontynuację sojuszu w Niemcami w UE oraz wprowadzenie podatku węglowego na granicach Europy.

Co proponuje Le Pen?

Program Le Pen koncentruje się wokół kwestii społecznych i obniżce podatku VAT na paliwa z 20 proc. do 5,5 proc. Szefowa skrajnej prawicy chce podwyżek płac na poziomie 10 proc. oraz wsparcia dla starszych osób do 1000 euro miesięcznie. Proponuje również podwojenie liczby sędziów oraz miejsc w więzieniach.

Chce promować francuskie rolnictwo i wstrzymać budowę farm wiatrowych. Opowiada się za ograniczeniem imigracji i naturalizacji obywateli innych państw. Odrzuca wydłużenie wieku emerytalnego, zapowiada więcej środków na edukację i sektor zdrowia.

W kwestiach międzynarodowych Le Pen opowiada się za wyjściem Francji z NATO i utrzymaniem współpracy z Rosją w „pewnych sektorach”. Jest przeciwna większej integracji w ramach UE, opowiadając się za tzw. unią ojczyzn.

KW

Czytaj dalej:

Jak Konfederacja próbuje zdjąć ruskie onuce

Kibice Legii Warszawa „powiesili” Putina. Ukraińskie media zachwycone

Prezydent nie odpuści Rosjanom: "Zbrodnia katyńska musi zostać ostatecznie osądzona"

Katastrofa smoleńska. Premier Morawiecki z gorącym apelem

Happening aktywistów KOD. Namalowali rosyjski symbol "Z" na bramie siedziby PiS

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj78 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (78)

Inne tematy w dziale Polityka