Prezydent Rosji pożegnał w piątek Władimira Żyrinowskiego, koncesjonowanego lidera rosyjskich nacjonalistów. Internauci zwrócili uwagę, że w chwili samotnej zadumy przy trumnie Władimirowi Putinowi nie towarzyszyła nawet straż honorowa.
Putin pożegnał Żyrinowskiego. Straż honorowa musiała odejść
Zbrojna w bagnety na karabinach straż honorowa, którą widać na innych zdjęciach z ceremonii pożegnania Żyrinowskiego, jest nieobecna przy trumnie czołowego rosyjskiego nacjonalisty, gdy podchodzi do niej Władimir Putin.
Polecamy:
Wielka wtopa rosyjskiej propagandy. Zamiast "zbrodni Ukrainy" waleczni żołnierze
Odwet Moskwy. Polscy dyplomaci wydaleni z Rosji
Na filmach, opublikowanych w mediach społecznościowych, widać wyraźnie zmartwionego Putina, rzucającego wokół niepewne spojrzenia.
Straż honorową widać za to na zdjęciach, na których widnieje choćby były prezydent i premier Rosji, Dmitrij Miedwiediew i inni rosyjscy politycy.
Kim był Władimir Żyrinowski?
Żyrinowski był znany z prowokacyjnych, antyzachodnich i nacjonalistycznych opinii oraz wystąpień, które przez ponad trzy dekady zapewniały mu popularność w Rosji - wskazuje Reuters.
Wielokrotnie groził użyciem broni jądrowej przeciwko różnym krajom, odebraniem Stanom Zjednoczonym Alaski i rozszerzaniem granic Rosji aż do miejsca, w którym rosyjscy żołnierze mogliby "myć buty w ciepłych wodach Oceanu Indyjskiego". Domagał się odbudowy Imperium Rosyjskiego. Proponował nadanie prezydentowi Władimirowi Putinowi tytułu "najwyższego władcy". Natomiast Polsce, Węgrom i Rumunii proponował, by włączyły się do rozbioru Ukrainy.
Żyrinowski często wypowiadał opinie, które z rożnych powodów nie chciał lub nie mógł prezentować Kreml, w celu przetestowania reakcji opinii publicznej.
Sześć razy startował w wyborach prezydenckich. Nie brał udziału tylko w kampanii wyborczej w 2004 roku; najlepszy wynik uzyskał w 2008 roku, gdy zajął trzecie miejsce, zdobywając ponad 9 proc. głosów. Swego czasu zapowiadał, że ze sceny publicznej zejdzie dopiero po wyborach w 2036 roku, gdy skończy 90 lat.
Partia Żyrinowskiego jest określana jako "opozycja systemowa" wobec przywódcy Putina. Pozornie zapewnia to rywalizację polityczną, jednak w praktyce LDPR wspiera Putina, gdy ma to większe znaczenie, na przykład w sprawie aneksji Krymu w 2014 roku lub obecnego najazdu na Ukrainę.
KW
Czytaj dalej:
Szefowa Komisji Europejskiej z delegacją dotarła do Kijowa. "To znak poparcia dla Ukrainy"
Żakowski tłumaczy się ze swoich słów o "biedocie przeżerającej PKB"
Żyrinowski nie żyje. Putin pojawił się na pogrzebie
Macron o Morawieckim "Jest skrajnie prawicowym antysemitą"
Wielka Brytania nakłada sankcje na córki Putina
Inne tematy w dziale Polityka