Kanclerz Niemiec Olaf Scholz opóźnia ostateczną decyzję, czy przekazać Ukrainie wysokiej klasy czołgi do walki z Rosją, pomimo nacisków ze strony kilku innych czołowych urzędników - podaje portal Politico.
Plan wysłania czołgów był forsowany przez wicekanclerza i ministra gospodarki Roberta Habecka oraz minister spraw zagranicznych Annalenę Baerbock, oboje z partii Zielonych.
"Decyzji w tej sprawie początkowo oczekiwano w tym tygodniu. Ale teraz jest w zawieszeniu, ponieważ kanclerz socjaldemokratów – ku frustracji swoich rządzących partnerów koalicyjnych – przekonuje, że Niemcy powinny najpierw osiągnąć wspólne stanowisko z zachodnimi sojusznikami w tej sprawie przed dostarczeniem tak ciężkiego sprzętu wojskowego" - opisuje Politico.
Jak Scholz tłumaczy swoją decyzje?
Kanclerz Niemiec zapytany w środę w Bundestagu o dostawy czołgów tłumaczył, że jego rząd robi „wszystko co jest słuszne i rozsądne”. Scholz dodał, że dla niego ważne było koordynowanie działań między partnerami z UE i NATO, aby „upewnić się, że zapewniamy takie samo wsparcie wojskowe i nikt się nie spieszy.
– Uważam, że właśnie w tej kwestii byłoby poważnym błędem, gdyby Niemcy przyjęły specjalną rolę i specjalną drogę – podsumował kanclerz.
Komentarze sprzeciwu w Bundestagu
Decyzje Scholza komentują również jego koalicyjni partnerzy z partii Zielonych i liberalnej Wolnej Partii Demokratycznej.
Anton Hofreiter z Zielonych, przewodniczący komisji spraw europejskich Bundestagu, powiedział, że ważne jest, aby Niemcy wykazywały „przywództwo” w UE i NATO i nie chowały się za innymi krajami.
Marie-Agnes Strack-Zimmermann z FDP, przewodnicząca komisji obrony Bundestagu, również wezwała Scholza w wywiadzie dla gazety Stuttgarter Zeitung do „szybkiego” zatwierdzenia dostawy czołgów. - podaje Politico.
Warto wspomnieć, że Niemcy rozważają w szczególności wysłanie lekkich czołgów Marder wyposażonych w pociski przeciwpancerne. Producent, niemiecka firma zbrojeniowa Rheinmetall, sygnalizował, że 100 takich czołgów obecnie stoi na terenie firmy i czeka na ewentualną dostawę. Rozważane jest także wysłanie przez Berlin ciężkich czołgów bojowych Leopard.
MP
Czytaj dalej:
Inne tematy w dziale Polityka