Od ponad trzech tygodni właściciel i zarząd Cersanit S.A. prowadzą negocjacje w sprawie sprzedaży wszystkich aktywów spółki w Rosji. Negocjacje prowadzone są z inwestorami z Chin, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Turcji - poinformowała firma Cersanit w komunikacie.
Cersanit chce sprzedać zakłady produkcyjne w Rosji
Na sprzedawane aktywa składają się głównie trzy duże zakłady produkcyjne we Frianowie, Kuczino, Syzraniu oraz organizacja handlowa.
"W zaistniałych okolicznościach sprzedaż aktywów w Rosji (w której Cersanit jest obecny od 1998 roku) to jedyny kategoryczny i ostateczny krok jaki możemy podjąć, by nie być niesłusznie posądzanymi o jakiekolwiek zaangażowanie w konflikt lub choćby jego pośrednie wspieranie" - czytamy w komunikacie.
Firma zapewnia, że już 24 lutego br. podjęła decyzję o wstrzymaniu wszystkich inwestycji w rosyjskich zakładach, tych planowanych i już realizowanych. Łączna wartość tych inwestycji wynosiła 83 mln euro.
Spółka zapewnia, że dba o pracowników na Ukrainie
Mariusz Sośnierz, prezes Zarządu Cersanit S.A. wyjaśniał, że informacja o wycofaniu się z rosyjskiego rynku podawana jest z opóźnieniem, ponieważ "naszym najwyższym priorytetem było i jest w pierwszej kolejności zapewnienie bezpieczeństwa naszym pracownikom na Ukrainie, ale także tym pracującym w Rosji".
"Wojna i bezsensowna śmierć obywateli Ukrainy jest niewyobrażalnym dramatem i znalezienie racjonalnego wytłumaczenia dla tej sytuacji jest niemożliwe. Cersanit od pierwszego dnia tej tragedii wspiera Ukrainę. Nasze wysiłki koncentrujemy przede wszystkim na udzielaniu wielopłaszczyznowej pomocy pracownikom naszych zakładów na Ukrainie i ich rodzinom, zapewniając im bezpieczeństwo i warunki przetrwania trudnego czasu. Udzielamy także znacznego wsparcia finansowego" podkreśliła spółka.
Cersanit należy do Michała Sołowowa
Należący do Michała Sołowowa Cersanit to grupa kapitałowa, działająca na międzynarodowym rynku płytek ceramicznych i kompleksowego wyposażenia łazienek. W skład Grupy Cersanit wchodzą europejskie marki: Cersanit, Opoczno, Meissen Keramik, Pilkington's i Mei.
Cersanit był jedną z marek, która znalazła się na "liście wstydu", sporządzoną przez naukowców uniwersytetu w Yale. W ostatnich dniach zespół poinformował jednak o wykreśleniu jej z listy.
Michał Sołowow od kilku lat jest na pierwszym miejscu listy najbogatszych Polaków przygotowywanej przez „Forbesa”. W tegorocznym rankingu majątek biznesmena oszacowano na 27,306 mld zł, o 76,1 proc. więcej niż przed rokiem.
ja
Czytaj także:
Inne tematy w dziale Gospodarka