Oficjalne otwarcie kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną nastąpi 17 września tego roku - poinformował wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. Dodał, że to inwestycja szczególna, która ma charakter przełomowy. Data otwarcia też jest szczególna - to rocznica inwazji wojsk sowieckich na Polskę w 1939 roku.
Pierwsze statki przepłyną przez kanał we wrześniu
- Chcę poinformować o dacie zakończenia inwestycji przekopu Mierzei Wiślanej. W związku z tym, że inwestycja jest szczególna, ma pewien przełomowy charakter, to data też musi być wyjątkowa, czyli 17 września 2022 roku - powiedział minister Gróbarczyk na konferencji prasowej.
Według ministra 90 proc. budowy przekopu Mierzei Wiślanej zostało już wykonane. W tym roku przepłyną przez kanał żeglugowy pierwsze jednostki, a stanie się to właśnie już we wrześniu br.
Przekop kanału Mierzei Wiślanej - ważne informacje
Przekop kanału Mierzei Wiślanej obejmuje budowę portu osłonowego od strony Zatoki Gdańskiej, kanału żeglugowego ze śluzą i konstrukcją zamknięć oraz ze stanowiskami oczekiwania od strony Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego, a także nowy układ drogowy z mostami obrotowymi i budowę sztucznej wyspy na Zalewie.
Całkowita długość nowej drogi wodnej z Zatoki Gdańskiej przez Zalew Wiślany do Elbląga to blisko 23 km, z czego ok. 2,5 km stanowi odcinek, na który złożą się śluza i port zewnętrzny oraz stanowisko postojowe. Kanał i cały tor wodny będą miały 5 m głębokości.
Resort infrastruktury informował wcześniej, że po ukończeniu całej inwestycji w 2023 roku z Zatoki Gdańskiej na Zalew Wiślany będą mogły wpływać statki o długości do 100 metrów, szerokości do 24 metrów i zanurzeniu do 4,5 metra. Według MI dzięki inwestycji na Zalew Wiślany będą mogły wpływać m.in. promy, statki wycieczkowe i towarowe.
Inwestorem jest Urząd Morski w Gdyni, a wykonawcą konsorcjum NDI/Besix.
ja
Czytaj także:
Inne tematy w dziale Gospodarka