fot. NDI/Besix
fot. NDI/Besix

Jest oficjalna data otwarcia kanału przez Mierzeję Wiślaną. Ma symboliczny charakter

Redakcja Redakcja Transport Obserwuj temat Obserwuj notkę 136
Oficjalne otwarcie kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną nastąpi 17 września tego roku - poinformował wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. Dodał, że to inwestycja szczególna, która ma charakter przełomowy. Data otwarcia też jest szczególna - to rocznica inwazji wojsk sowieckich na Polskę w 1939 roku.

Pierwsze statki przepłyną przez kanał we wrześniu

- Chcę poinformować o dacie zakończenia inwestycji przekopu Mierzei Wiślanej. W związku z tym, że inwestycja jest szczególna, ma pewien przełomowy charakter, to data też musi być wyjątkowa, czyli 17 września 2022 roku - powiedział minister Gróbarczyk na konferencji prasowej.

Według ministra 90 proc. budowy przekopu Mierzei Wiślanej zostało już wykonane. W tym roku przepłyną przez kanał żeglugowy pierwsze jednostki, a stanie się to właśnie już we wrześniu br.

Przekop kanału Mierzei Wiślanej - ważne informacje

Przekop kanału Mierzei Wiślanej obejmuje budowę portu osłonowego od strony Zatoki Gdańskiej, kanału żeglugowego ze śluzą i konstrukcją zamknięć oraz ze stanowiskami oczekiwania od strony Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego, a także nowy układ drogowy z mostami obrotowymi i budowę sztucznej wyspy na Zalewie.

Całkowita długość nowej drogi wodnej z Zatoki Gdańskiej przez Zalew Wiślany do Elbląga to blisko 23 km, z czego ok. 2,5 km stanowi odcinek, na który złożą się śluza i port zewnętrzny oraz stanowisko postojowe. Kanał i cały tor wodny będą miały 5 m głębokości.

Resort infrastruktury informował wcześniej, że po ukończeniu całej inwestycji w 2023 roku z Zatoki Gdańskiej na Zalew Wiślany będą mogły wpływać statki o długości do 100 metrów, szerokości do 24 metrów i zanurzeniu do 4,5 metra. Według MI dzięki inwestycji na Zalew Wiślany będą mogły wpływać m.in. promy, statki wycieczkowe i towarowe.

Inwestorem jest Urząd Morski w Gdyni, a wykonawcą konsorcjum NDI/Besix.

ja

Czytaj także:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj136 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (136)

Inne tematy w dziale Gospodarka